Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
V letu 2019 v Cerkvi v Sloveniji praznujemo več pomembnih jubilejev. Maja bo minilo 100 let od rojstva pričevalca za vero študenta Jaroslava Kiklja. V Škocjanu so že konec minulega leta razglasili Knobleharjevo leto ob 200. obletnici rojstva rojaka, misijonarja v Afriki … Mineva 100 let od rojstva misijonarja v Braziliji Ernesta Saksida, ki je ustanovil deško mesto. Spominjamo se 100. obletnice priključitve Prekmurja in ustanovitve univerze v Ljubljani; pri obeh dogodkih so pomembno vlogo odigrali duhovniki.
Ljubljanski nadškof Stanislav Zore je ob pregledu leta 2018 v ospredje postavil obisk »ad limina«, kjer se mu je v srce vtisnila drža papeža Frančiška pri evharistični daritvi. Posebno doživetje je bilo zanj svetovno srečanje družin na Irskem. V krajevni Cerkvi je omenil sinodo mladih, ki je zaznamovala tudi utrip domače Cerkve. Po škofijah posebni dogodki niti niso nujno, saj je tako imenovana tekoča pastorala, ki jo narekuje ritem bogoslužnega leta, vsakič znova posebno doživetje. O letu, ki je pred nami, pa je med drugim spomnil, da bo potrebno v sodelovanju s sedanjo oblastjo iskati odgovore na vprašanja, ki so odprta, kar bo po nadškofovem mnenju zelo zahtevno.
V kulturnem smislu je leto 2018 v marsičem zaznamoval pisatelj Ivan Cankar. Ob 100. obletnici njegove smrti so se odvijali različni dogodki po vsej državi, v zamejstvu in na tujem. Na Radiu Ognjišče smo mu med drugim posvetili več oddaj Srečanja. V zadnji smo gostili akademika dr. Franceta Bernika, ki je spregovoril o zbirki črtic Podobe iz sanj. Med drugim je povedal: »Podobe iz sanj so organski zaključek Cankarjevega razvojnega loka njegove umetnosti in bodo taki ostali. Kot da bi Božja previdnost izbrala in mu dodelila v zadnjem obdobju življenja poslanstvo njegove velike umetnosti, ki naj jo imenujemo tako ali drugače, pove vse: Mati, Domovina, Bog; ali pa Življenje, Mladost in Ljubezen, kar je približno isto kot tisto prvo imenovano.«
Ob dnevu samostojnosti in enotnosti so slovenski škofje in duhovniki včeraj ali že v dneh pred božičem darovali svete maše za domovino. Včeraj je mašo za domovino v stolni cerkvi v Murski Soboti daroval škof Peter Štumpf. V nagovoru po evangeliju je spomnil še na obhajanje 100. obletnice priključitve prekmurskih Slovencev k matičnemu narodu in napovedal nekakšno sveto leto za soboško škofijo.
Sveti večer leta 1818 ima za katoličane po vsem svetu poseben pomen, saj smo takrat dobili pesem, ki jo danes prepevamo oziroma prepevajo v več sto jezikih. To je vsem znana Stille Nacht! Heil’ge Nacht!, v slovenščini Sveta noč, blažena noč. Tudi letošnji praznik Gospodovega rojstva ne bo izjema. Ob 200 letnici njenega nastanka, so ji v Muzeju krščanstva na Slovenskem v Stični namenili priložnostno razstavo.