Jure SešekJure Sešek
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup
Verniki, cerkev, Brezje (foto: Rok Mihevc)
Verniki, cerkev, Brezje | (foto: Rok Mihevc)

Škofje: Kristjan je odgovoren državljan

Novice | 16.02.2020, 16:43 Tone Gorjup

Na pepelnično sredo, 26. februarja, se bo v Katoliški cerkvi začel postni čas. Slovenski škofje želijo, da bi takrat okrepili zavest o odgovornosti do naroda in države. Menijo, da med krščanske dolžnosti spada tudi domoljubje in skrb za dobro vseh. To je glavno sporočilo letošnjega pastirskega pisma.

Cerkev živi iz zgodovine odrešenja, zato se vsako leto spominjamo enkratnih dogodkov, ki nas še danes zaznamujejo: Jezusovega rojstva ob božiču, njegove smrti in vstajenja ob veliki noči in prihoda Svetega Duha ob binkoštih.

Podobno tudi narod ali država obuja spomine na svoje ustanovne dogodke, poudarjajo naši škofje in dodajajo, da tako krepimo svoj »zgodovinski spomin«, brez katerega ne bi mogli ostati zvesti temu, kar smo in za kar si bomo prizadevali tudi v prihodnosti.

Med dogodke, vredne spomina, sodijo prve svobodne volitve, demokratično izvoljena vlada in plebiscit pred tridesetimi leti. Vse to je vodilo v osamosvojitev. Uspešni smo bili, ker smo v to verjeli, in bili enotni. Če bi bilo tako tudi danes in ne bi nikogar izključevali, bi po poti sodobnega in demokratičnega razvoja šli veliko hitreje naprej. Odnos do takratnih volitev, ko smo šli množično na volišča, bi morali ohraniti na vseh poznejših odločanjih, tudi danes. Le tako lahko govorimo o volji državljanov.

Škofje ob tem opozarjajo, da smo vsi skupaj in vsak sam odgovorni za to, kar se dogaja v naši domovini. Gre za odgovornost na treh ravneh. Odgovorni smo zase, za svoje bližnje in nazadnje za celotno družbo in razmere v državi. Škofje na tej ravni opozarjajo na skrb za naravno okolje, na pametno uporabo energije in hrane, na odgovorno ravnanje, ko gre za skupno dobro.

Zavedati se moramo svojih pravic in dolžnosti, ko gre za ohranjanje vsega tega prihodnjim rodovom. Nemalokrat se pritožujemo nad slabimi razmerami. Zato ni prav, če rečemo, da se ne da ničesar narediti in ostanemo doma, ko pride trenutek volitev ali drugega glasovanja. Odločanje o naši prihodnosti je odvisno tudi od nas. Samo z našo dejavnostjo, odgovornostjo in enotnostjo lahko nadaljujemo skupno pot v demokratično Slovenijo, pišejo škofje v pastirskem pismu.

Novice
Papež v pogovoru z redovniki in redovnicami po večernicah (photo: Vatican media) Papež v pogovoru z redovniki in redovnicami po večernicah (photo: Vatican media)

Papež posvečenim: Ne živite dvojnega življenja

Obhajamo praznik Jezusovega darovanja v templju ali svečnico. To je tudi praznik vseh Bogu posvečenih oseb. Papež Frančišek je zato sinoči v baziliki sv. Petra z redovnicami in redovniki obhajal ...

Redovnice in redovniki v mariborski stolnici (photo: Domen Permozer) Redovnice in redovniki v mariborski stolnici (photo: Domen Permozer)

Pričevalci tihega upanja

Na včerajšnjo svečnico smo praznovali dan posvečenega življenja. Slovenski škofje so se z redovnicami in redovniki srečali pri slovesnih svetih mašah. Posvečeni iz ljubljanske nadškofije so se z ...

P. Branko Cestnik je reden gost oddaje Spoznanje več, predsodek manj (photo: Jože Bartolj) P. Branko Cestnik je reden gost oddaje Spoznanje več, predsodek manj (photo: Jože Bartolj)

Ne pustimo si vzeti mavrice

To je eno od sporočil oddaje Spoznanje več, predsodek manj, v kateri je bil gost duhovnik, urednik in pisatelj mag. Branko Cestnik. Slišali smo lahko njegove misli o nedelji Božje besede in ...