Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Mestna občina Celje, tokrat s sedmimi kandidati za župana, ima bogato zgodovino. Že v antiki je bil tam sedež škofije, od koder prihaja mučenec sv. Maksimilijan Celjski. Škofija je bila obnovljena pred dvanajstimi leti. Pred koncem srednjega veka, 11. aprila 1451 je trško naselje dobilo mestne pravice in postalo tudi knežje. Danes je Celje po številu prebivalcev peta največja mestna občina v Sloveniji. Kandidati za župana med prednostnimi nalogami navajajo sprejetje občinskega prostorskega načrta in rešitev okoljskih problemov celjske kotline. Zavedajo se tudi, da je potrebno sprejeti določene ukrepe za ureditev problematike mladih in starejše populacije v občini.
Kakšno uro prej, preden je mlad fant s Police, iz moje rojstne vasi, ustreljen omahnil v roško brezno, je šepnil mojemu sorodniku: »Ko prideš domov, pojdi k moji mami in ji povej, kje ležimo.« Zakaj je ta fant slutil, da bo zagotovo ubit? Zakaj moj sorodnik vse od Podrožce, ko so vstopili na vlak, pa potem, ko so jih peljali skozi Željne, na smrt ni niti pomislil? Čez dva meseca bo dopolnil sedemindevetdeset let. Vsak dan se sprašuje, zakaj ni umrl niti potem, ko je bil še isto leto obsojen na smrt in je nato deset let presedel v komunistični ječi, a ima še danes veljavno vozniško dovoljenje, da obiskuje poslednje še žive sorodnike? Ve, da odgovora ne bo našel.
V luči bližnjih lokalnih volitev smo zadnji »Pogovor o« namenili lokalni samoupravi. Naša gosta sta bila vodja Službe za lokalno samoupravo pri ministrstvu za javno upravo dr. Roman Lavtar in dr. Iztok Rakar s Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani. Govorili smo o tem, kaj so občine, kako ljudje v njih sodelujejo pri reševanju vsakodnevnih problemov in izpolnjevanju potreb, kako občine sodelujejo z državo, kaj prinašajo volitve, katere kvalitete naj imajo župani in kaj nam lahko pove udeležba na volitvah.
Z današnjim državnim praznikom dnevom suverenosti obeležujemo spomin na dogodke, ko je pred 27 leti Slovenijo zapustil še zadnji vojak agresorske JLA. Predsednik države Borut Pahor je za to priložnost odprl predsedniško palačo in v nagovoru zbranim poudaril, kako pomembno je, da imamo Slovenci lastno državo. Ob prazniku se je in se bo zvrstilo še nekaj dogodkov v različnih krajih naše domovine.
Na misijonsko nedeljo, ki tokrat v ospredje postavlja mlade oznanjevalce, se je na Trgu sv. Petra v Vatikanu zbrala množica romarjev, zlasti s Poljske, Francije, Brazilije, Mehike, Argentine in iz Italije. Poleg njih je papež po opoldanski molitvi pozdrav in zahvalo namenil predstavnikom mednarodne Karitas skupaj z njihovim predsednikom, kardinalom Tagle-jem, ki so tja prišli z namenom utrjevanja medsebojne povezanosti in odprtosti do migrantov. Sicer pa je sveti oče opoldanski nagovor tudi tokrat namenil razlagi in aktualizaciji evangeljskega odlomka, ki danes govori o izbiranju prvih mest!