Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Stranka Nova Slovenija je s slovesnostjo na Bledu počastila 30. obletnico krščanske demokracije v Sloveniji. Predsednik stranke Matej Tonin je v slavnostnem nagovoru spomnil, na 10. marec 1989, ko so se slovenski kristjani in tisti, ki prisegajo na demokracijo in spoštovanje človekovih pravic, odločili aktivirati in prispevati k preobrazbi slovenske družbe. Gost srečanja, glavni kandidat Evropske ljudske stranke za predsednika Evropske komisije na evropskih volitvah Manfred Weber pa je dejal, da je krščanska demokracija v zadnjih desetletjih za evropske državljane dosegla združitev v svobodi in miru. Jasno vizijo ima tudi za prihodnost. Evropski poslanec Lojze Peterle, ki je pred tremi desetletji soustvarjal krščansko demokracijo, se je s hvaležnostjo spomnil sopotnikov.
Vodstvo jezuitskega reda je objavilo smernice apostolata Družbe Jezusove za prihodnje desetletje. V njih imajo posebno mesto mladi, duhovne vaje ter skrb za obrobne in za stvarstvo.
Dr. Ernest Petrič, gost včerajšnje oddaje »Spoznanje več, predsodek manj« papežev obisk v Emiratih vidi kot znamenje sprememb in pomemben korak k temu, da naši vnuki ne bodo imeli več opravka s terorizmom na verski osnovi, pa tudi kot skrb svetega očeta za kristjane v tem delu sveta. Veseli se današnjega posveta o zasebnem šolstvu. Meni, da bi bila potrebna kombinacija javnega in zasebnega šolstva, ki mora biti predvsem kvalitetno. Spoštovanje ustavnega sodišča vidi kot del vladavine prava. Zaveda se pomena tokratnih volitev v Evropski parlament in ceni povabilo SLS na kandidatno listo. O visoki podpori Šarcu pravi, da ga ljudje zaenkrat tako vidijo, sicer pa bi za tehtno presojo raje še počakal. Ljudje se svobodno odločajo za enega ali drugega politika, Madžari so se odločili za svojega, Poljaki za svojega ...
Vodnikovo leto, ki zaznamuje 200. obletnico njegove smrti, ima danes poseben poudarek, saj se je 3. februarja 1758 v Zgornji Šiški začela njegova zemeljska pot. V Vodnikovi domačiji ta dan zaznamuje predstava »Ljubljanski vodnik našel Vodnika« Andreja Rozmana Roze. Marsikateri trenutek iz življenja Valentina Vodnika so na četrtkovem znanstvenem simpoziju osvetlili strokovnjaki in raziskovalci različnih področij. Najbolj zakrito ostaja Vodnikovo redovništvo in duhovništvo, saj je prav na tem področju veliko zmot in neznank. Pogosto slišimo, da je leta 1984 zapustil frančiškanski red, da je bil konec leta 1792 kazensko prestavljen na Koprivnik, da je pozneje povsem opustil duhovniški poklic. Te trditve ne držijo!
V Ljubljani je včeraj v 91. letu starosti umrl anglist in klasični filolog Justin Stanovnik. Bil je med ustanovitelji Nove Slovenske zaveze, dolgoletni urednik revije Zaveza in praktičen kristjan. Po besedah njegovih sopotnikov je bil globok mislec slovenske in evropske zgodovine ter kulture s posebnim pogledom na "krizo slovenstva po boljševiški revoluciji". V komentarjih tedna in raznih oddajah je sodeloval tudi na Radiu Ognjišče.