Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
Naslov spodbuja k odgovornemu gibanju na soncu ter na primerno zaščito pred sončnimi žarki, če smo jim izpostavljeni okrog poldneva, ko so najmočnejši. Ta teden se je med drugim začel z javno-zdravstvenim preventivnim projektom »Sonce sije vsepovsod. Zaščitite se!, ki ga v sodelovanju s partnerji pripravlja Združenje slovenskih dermatovenerologov. V ponedeljek, 23. maja je bil Euromelanom dan, ki opominja na življenjsko pomembno zgodnje odkrivanje kožnega raka melanoma.
Upokojitev je najmočnejši družbeni prehod, seveda to ni biološki, ampak je družbeni, ki smo ga ustvarili ljudje. Prehod iz službenih let v zadnjo tretjino življenja je zelo pomemben. Upokojitev je toliko težja, kolikor je bilo službeno delo, ki smo ga opravljali, za nas pomembno. V času kmečko obrtniške kulture, zadnjih deset tisoč let, so ljudje na svojih domovih delali, dokler so lahko. Delo so opuščali počasi in za njimi so ga spontano prevzemali mlajši. Danes je meja med aktivno zaposlitvijo in upokojitvijo zarisana jasno, in to ne samo z dohodkom, tudi z družbeno veljavo. Po upokojitvi prekinemo z določenimi socialnimi stiki, naenkrat izgubimo vlogo, mesto, položaj. Nastane prazen prostor, ki ga je treba nadomestiti. Zato so stiske, krize po upokojitvi danes najhujše. Veliko je alkoholizma po upokojitvi in ločitev, ki kažeta, da nekaj ni v redu.
Na Poljskem je skoraj že vse pripravljeno na prihod skoraj dveh milijonov mladih iz vsega sveta, na srečanje s papežem, na SDM, svetovni dan mladih konec julija. V Dijaški oddaji smo gostili nekatere predstavnike, ki so vpeti v organizacijo svetovnega dogodka.
Svet Evropskih škofovskih konferenc je v Krakovu na Poljskem pripravil tridnevni seminar o pripravah na letošnji Svetovni dan mladih. Dogodka, ki se je odvijal od 12. do 14 maja, so se letos prvič udeležili skupaj tako predstavniki škofovskih konferenc iz različnih evropskih držav kot predstavniki medijev, ki bomo poročali o julijskem svetovnem srečanju mladih s papežem. Med drugimi so se zbrali predstavniki iz Malte, Ukrajine, Italije, Anglije, Portugalske, Brazilije, Švice, Nemčije in Slovenije. Našo domovino sva zastopali s. Ivanka Tadina in avtorica te spletne novice.
Ob nedavnem nogometnem obračunu dveh slovenskih ekip je znova prišlo do vandalizma. Med komentarji, ki so se ob tem pojavljali, smo v medijih slišali tudi pripombo psihologa, da v zadnjem času nasploh opaža porast nespoštovanja. Zato smo v sobotni oddaji »Za življenje, za danes in jutri«, v pogovoru s specialnim pedagogom Markom Juhantom, razmišljali o vzrokih za to opaženo realnost. Je nespoštovanje morda tudi med glavnimi krivci, da se le redko kateri od zapletov v politiki, gospodarstvu, v sociali, ali kod drugod reši? Dobijo afere sploh kdaj končne epiloge, ali se večina zgubi med meglenimi argumenti zagovornikov in tožnikov? Spoštovanje je tesno povezano s pravicami, pravi Marko Juhant. Ker ni jasnih meja med prav in narobe in ni jasnih pooblastil, v družbi tudi ni jasnih pravic. In zato tudi ni spoštovanja. Ne med ljudmi, ne do dela in ne do stvari.