Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
Naš sogovornik je bil župnik iz Šmarij pri Kopru Janez Kavčič, ki je v koprski škofiji eden od duhovnikov, ki se ukvarja z eksorcizmom. Razložil je, kako zaznati delovanje zla pri mladih, kaj vse jih ogroža in zapelje na neprava pota ter kje so torej pasti. Z njim se je pogovarjala Tanja Dominko.
Še mesec počitnic je pred nami, mi pa že gledamo v naslednje šolsko leto. Z mislimi smo na Teološki fakulteti, kjer že 10 let poteka študij, ki ga bosta predstavila predavatelj, duhovnik dr. Ivan Platovnjak in udeleženka programa, mama, žena in fizoterapevtka Barbara Fritz Marzi. Gostila ju je Mateja Subotičanec.
V oddaji »Pogovor o« smo gostili zgodovinarja, sociologa in novinarja RTV SLO, avtorja knjige Slovenski razkol dr. Jožeta Možino in Petra Jančiča, urednika portala Siol.net in avtorja večkrat ponatisnjene knjige Fake news, ki je izšla pri Družini. Beseda je tekla o pristranskem poročanju medijev (tudi nacionalnega), prikrivanju marsikaterih pomembnih informacij, o tem, koliko vpliva ima trenutna vlada na medije, preko katerih medijev pride resnica vendarle na dan, kaj lahko storimo tudi sami za boljše javno mnenje o trenutni desnosredinski vladi, ki med mediji nima veliko podpore. Možina: »Dajmo se angažirati na spletu, tudi na Twitterju, ki je čedalje bolj pomemben javnomnenjski faktor. Je tudi veliko primitivnosti in izpadov, a če se ljudje vključijo, naj bodo kulturni, ostri, pikri, a nikoli žaljivi.« Odprla sta tudi druge teme, bila sta konkretna, izčrpna, brez dlake na jeziku. Morda bo poslušanje oddaje (branje članka) komu odprlo ušesa (oči). Oddajo je vodila Mateja Subotičanec.
V Svetovalnici ste lahko izvedeli podrobnosti o delovanju koronaaplikacije #OstaniZdrav, ki naj bi bila na voljo v avgustu. Namenjena je obveščanju oseb, ki so bile v stiku z okuženimi s COVID-19. Naš gost je bil direktor podjetja RSTeam Primož Cigoj: »Aplikacija je brezplačna, prostovoljna, anonimna, vsak si jo lahko namesti na svoj telefon.«
Skupaj s kulturo dela mora obstajati tudi kultura prostega časa. Ljudje, ki delajo, si morajo vzeti čas za sprostitev, biti z družino, brati, poslušati glasbo, igrati šport. To so besede papeža Frančiška. O sproščanju in umiritvi je govoril prof. dr. Borut Škodlar, predstojnik Centra za mentalno zdravje Univertzitetne psihiatrične klinike v Ljubljani. Z njim se je pogovarjala Mateja Feltrin Novljan.