Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
V Svetovalnici smo se tokrat posvetili trenutkom, ki so neizbežni pri vsakem, ko za bolezen ni zdravila, ko telo ne zmore več nekaterih funkcij in ko nastopi lajšanje bolečin in čakanje na slovo. Tu so v pomoč različne ustanove, ena od njih Ljubhospic. V našem studiu sta bila Boris Bjéljac, ki vodi zdravstveno oskrbo in Tatjana Fink, vodja hiše Ljubhospic: »Dobivamo veliko klicev s prošnjami za pomoč, ker je bil v času epidemije zdravstveni sistem usmerjen drugam, ne k rednim umirajočim ljudem ali ljudem s klasično neozdravljivo boleznijo ob koncu življenja. Čutili so se same, na domovih je bilo veliko stisk.« Z gostoma se je pogovarjala Tanja Dominko.
Naš gost v Svetovalnici je bil inštruktor varne vožnje na AMZS, ki se je na pogovor pripeljal v popolni motoristični opremi. »Samo čelada za varnost ni dovolj.«, pravi. Povabili smo ga, ker se danes začenja nacionalna preventivna akcija Vozniki enoslednih motornih vozil, ki bo trajala vse do 12. julija. Če bi bilo leto drugačno in ne bi bilo koronavirusa, bi mnogi razmišljali o tisočih kilometrih, ki bi jih naredili. Z motorjem ali avtomobilom. Pa se to ne bo uresničilo oz. v manjši meri. Nekaj pa bomo vseeno na cesti in počitniške poti so pogosto narobe zastavljene, v avto sedemo utrujeni od pakiranja, neprespani. Nekaj nasvetov na začetku počitnic je natresel inštruktor Sandi Sheikha, s katerim se je pogovarjal Jure Sešek.
V jutranji svetovalnici na god Janeza Krstnika, "ob kresi, ko se dan obesi," je bila naša gostja Fanči Perdih, ustanoviteljica prve ekološke semenarske hiše v Sloveniji, podjetja Amarant. Spregovorila je o aktualnih delih na vrtu v tem času in odgovarjala tudi na številna vprašanja poslušalcev: "Predvsem rahljamo zemljo, ker so tla po obilnem dežju zbita, naredila se bo skorja in naše rastline bodo imele problem z zrakom. Čimbolj rahljamo zemljo predvsem okrog tistih rastlin, ki so zastale v rasti (paprike, bučke, malancane), s tem spodbudimo rast korenin in tudi nadzemnih delov, tako si bodo rastline hitro opomogle in začele delati s polno paro." S Fanči Perdih se je pogovarjala Slavi Košir.
V Svetovalnici smo gostili zakonskega in družinskega terapevta, tudi strokovnjaka za vzgojne zadrege Miha Ruparčiča iz Družinskega inštituta. V spremenjeni shemi življenja ogrodje vzgoje sicer ostaja enako, so pa tudi določene spremembe. S strokovnjakom se je pogovarjala Mateja Subotičanec, v pogovor se je vključilo tudi nekaj poslušalcev. Vabljeni k poslušanju in branju povzetka.
Konec poležavanja, posedanja, čas je za šport in da se zmigamo. S tem se gotovo strinja naš današnji gost Svetovalnice Drago Adamič, trener, vaditelj, športnik, ki se s športom ukvarja že več kot dve desetletji, zadnja leta kot rekreativec in osebni trener: »Vse bolj pogosto se srečujem z vprašanji, kaj delati, kako vaditi za dosego zastavljenih ciljev, da bi bili brez diet, brez bolečin v kolenih, hrbtenici, … kako izboljšati telesno pripravljenost. V večini primerov ljudje vadimo zato, da vadimo, premalo pa prisluhnemo, kaj nam sporoča telo.« Z njim se je pogovarjala Mateja Subotičanec.