Robert BožičRobert Božič
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Mirjam Judež

Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.

  • Koliko sploh še uporabljamo svinčnik in papir? (photo: Thought Catalog / Unsplash)
    17.08.2020, 14:16

    Pokaži mi svojo pisavo in povem ti, kdo si!

    V Svetovalnici je bila z nami avtorica knjige Skrivnosti pisave - Grafologija za vsakogar, grafologinja Jožica Leskovar, ki je razložila kaj o človeku pove njegova pisava. »Pisave so moja ljubezen, rada jih opazujem, se sprehajam po teh črkah, opazujem dihanje duše, razmišljanja, čustvovanja človeka. V pisavi lahko opaziš tudi nadarjenost posameznika, kakšne odnose ima s soljudmi, kaj ga ovira in kaj podpira.« Z njo se je pogovarjala Mateja Subotičanec.

  • Če globoko v sebi ne čutiš poslanstva rejnika in sočutja s tem otrokom, na dolgi rok ne preživiš. (photo: Jordan Whitt / Unsplash)
    14.08.2020, 13:17

    Biti rejnik ni lahko! To je več kot poklic, to je poslanstvo.

    Otroci so največji dar, toda v kakšni družini se zgodi, da so ranjenosti staršev prehude. Bodisi zaradi drog, alkohola, nasilja ali duševnih motenj CSD ali sodišče otroke dodelita v rejništvo oz. v naročje druge matere, očeta. Trenutno je v 602 rejniških družinah 841 otrok, 130 družin pa je »na rezervi«, nimajo otrok v rejništvu, a so jih pripravljeni sprejeti. Kako živijo rejniške družine? Z nami je bil psihoterapevt Andrej Omulec: »Rejnik lahko postane tisti, ki v globini res čuti, da bi lahko nekomu dal svoj višek ljubezni.« Z njim se je pogovarjala Tanja Dominko.

  • Piran (photo: Mikita Karasiou / Unsplash)
    13.08.2020, 10:13

    To poletje odkrivamo domovino, njene skrite in odkrite kotičke

    Slovenci precej množično unovčujejo turistične bone. Obala poka po šivih. Da so tudi gore priljubljene, dokazuje število unovčenih vavčerjev v Bohinju in Kranjski Gori. Priljubljene so tudi slovenske termalne destinacije: občina Brežice, Moravske toplice, Podčetrtek, Zreče, Laško in Rogaška Slatina – tudi tam so lahko zadovoljni. Naš gost je bil Pavle Hevka, predsednik Turistične zveze Slovenije, ki pa bona še ni unovčil: »Vleče me v Grad Podsreda, videl sem ga na fotografijah, tja bom šel! Ta ukrep vlade kot predsednik TZS pozdravljam! Določeni sloji, ki prej niso hodili na dopuste, so ga letos lahko doživeli, končno bomo lahko spoznali svojo domovino, ki je čudovita.« Z njim se je pogovarjala Tanja Dominko.

  • Ko poberemo krompir, ga nekaj dni pustimo v senci, da se posuši. Čez noč ga pokrijemo z deko in filcem, da ne postane zelen.  (photo: JESHOOTS.COM / Unsplash)
    12.08.2020, 11:44

    Vrt sredi avgusta: svetuje Fanči Perdih

    O aktualnih opravilih v zelenjavnem vrtu in o spravilu prvih pridelkov smo govorili s Fanči Perdih, vodjo prve ekološke semenarske hiše v Sloveniji Amarant, ki je bila znova gostja v naši Svetovalnici. »V teh bolj vročih dneh so intenzivno začeli zoreti paradižniki, paprika, solate so »ušle v luft«. Ko pride do poškodb zaradi vremena, bolezni ali škodljivcev, posegamo po čaju iz rmana in kamilice. Če je dan za list, lahko uporabimo tudi koprive - predvsem tam, kjer imamo uničene veliko listne mase, ker kopriva spodbuja rast listov. Rman in kamilica pa delujeta proti glivičnim boleznim.« Z njo se je pogovarjala Slavi Košir.

  • oratorij na Mirenskem gradu (photo: Danijel Olivo)
    11.08.2020, 14:50

    Gospod župnik, prosim, pomagajte nam otroke vzgajati v veri!

    Opažam, da ima več staršev potem, ko so otroci proti koncu osnovne šole, težavo zadržati jih blizu Cerkve. Pa, da se razumemo, to so verni starši, ki izhajajo iz katoliških družin, mladinskih in zakonskih skupin. Vedno so rekli, da so otroci ogledalo staršev, da je najboljša vzgoja dober zgled, ampak nekako se mi zdi, da s tem ne moremo biti pomirjeni.