Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
S pogovorom smo se odpravili v gorski svet. Pred nami je konec tedna, ko si planinci radi oprtajo nahrbtnike in se podajo v gore. Ker smo tudi pred vrhuncem planinske sezone, smo gostili gorskega reševalca Janija Beleta: »Planinci si izberejo preveč težke cilje, preveč zaupajo navigaciji. Nesreč zaradi onemoglosti in težav z navigacijo je preveč.« Z njim se je pogovarjal navdušeni gornik Blaž Lesnik.
Čeprav so nekateri napovedovali, da bo novi koronavirus poleti oslabel, nič ne kaže na to. Vzrok, da virus ne bo kar izginil, je v učinkovitosti prenosa s človeka na človeka. Virus je tu, okužbe po svetu naraščajo, nas pa je zanimalo, ali znanstveniki vedo kaj novega o njem, pa tudi to, kako nam to vedenje pomaga pri preprečevanju širjenja okužbe. Gostili smo raziskovalca na Inštitutu za kemijo, sinteznega biologa dr. Romana Jeralo, ki pri nas vodi raziskovalno skupino za razvoj cepiva proti koronavirusu. »Ljudje smo po naravi optimistični, mislili smo, da bo čez poletje virus izginil in se vrnil jeseni. V Južni Koreji, na Kitajskem, v Singapurju … se je izkazalo, da takoj, ko so popustili s previdnostjo, je virus udaril nazaj. To je lekcija za vse po svetu, da ga ne smemo jemati zlahka.« Z dr. Jeralo se je pogovarjal Blaž Lesnik.
Sonce je posijalo, a smo pred novo deževno dobo. V vrtovih imamo obilo dela. Nekaj nasvetov, kaj delamo v teh dneh, kako rešujemo zaradi temperaturnih nihanj prizadete rastline, nam bo natrosila Miša Pušenjak, svetovalka, specialistka za to področje na Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor: »Prestopna leta so vedno problematična, kar se tiče zdravja vseh, ne samo rastlin.« Pogovor je vodil Robert Božič, z vprašanji pa je obogatilo oddajo kar nekaj poslušalcev. Sogovornici jezik teče zelo hitro, povzetek oddaje pa lahko preberete lepo počasi ...
Preko Skypa smo gostili terapevta Miho Ruparčiča. Z njim se je pogovarjala Nataša Ličen. Če povzamemo nekaj njegovih misli današnje oddaje, bi rekli takole: Naj ne manjka tolažbe, odnos mora biti vedno močnejši od problema in vzemimo si vsaj 10 minut na dan za vsakega otroka posebej.
Koronavirus ostaja naša realnost. Ker ga zaenkrat ne moremo dokončno pregnati, je zelo pomembno vedeti, kako se pred njim čim bolj učinkovito zaščititi. V današnji Svetovalnici smo poslušali pogovor z medicinsko sestro Heleno Skočir, ki na Fakulteti za vede o zdravju predava zdravstveno nego in obvladovanje okužb v zdravstvu. Z njo se je pogovarjal Blaž Lesnik.