Robert BožičRobert Božič
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Mirjam Judež

Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.

  • Rdečo peso pobiramo z listi, ko ti ovenejo, pa jih odtrgamo. Hranila iz listov grejo še v plod. (photo: Tracy Lundgren / Pixabay)
    26.08.2020, 13:53

    Vrt konec avgusta – svetuje Ana Ogorelec

    Naša gostja je bila Ana Ogorelec, svetovalka specialistka za pridelavo vrtnin s Kmetijsko gozdarskega zavoda Ljubljana: »Pridelava vrtnin je tovarna na prostem, podvržena vremenskim pojavom. Vreme je bilo letos srednje naklonjeno vrtninam, julij je bil nadpovprečno moker, temperature pa so bile nekje v povprečju. Lahko rečemo, da je bilo zaradi obilnega dežja na vrtovih tudi veliko bolezni in pleveli. Vrtnine, ki rabijo nizko temperaturo (solate, zelja, fižol) so v tem vremenu dobro uspevale, plodovke, ki rabijo veliko sonca, pa malo slabše.« Z Ogorelčevo smo se pogovarjali o aktualnih opravilih v vrtu, odgovarjala pa je tudi na vprašanja poslušalcev in svetovala v zagatah v pridelavi vrtnin. Pogovor je vodil Robert Božič.

  • Buče so zelo uporabna zelenjava. Porabimo jih lahko v slanih in sladkih jedeh. (photo: Dan-Cristian Pădureț / Unsplash)
    26.08.2020, 10:20

    Kam z bučami?

    Buč je res veliko in v teh dneh bujno rastejo. Ločimo poletne in zimske buče. Poletne so cukini oz. cukete, zimske pa hokaido, maslenka. Zimske buče je kar malo škoda uporabljati, ker bodo počakale do nove sezone. Cukini pa so tisti za sprotno porabo. Zdaj imamo majhne, ki jih sproti porabljamo, če pa jih ne poberemo vsake tri dni, imamo kar naenkrat kup velikih cukinov, s katerimi ne vemo, kaj bi. Cukini so čudoviti za predelavo. Kako jih porabiti? Nekaj nasvetov nam je zaupala Fanči Perdih iz Ekološke semenarske hiše Amarant. Z njo se je pogovarjal Robert Božič.

  • Redni skupni obroki so pomembni in naj bodo prijetna izkušnja za vse, ki sedijo za mizo. (photo: Pablo Merchán Montes / Unsplash)
    25.08.2020, 12:10

    Motnje hranjenja: skupni obroki naj bodo nekaj lepega!

    Ko deklice začnejo odraščati in dobivati ženske obline, se marsikatera ne more sprijazniti s tem. Hujšanje je proces, ki poteka na skrivaj in ga starši pogosto dolgo ne opazijo. Kako pomembna je podpora in kako poteka zdravljenje motenj hranjenja, smo vprašali dr. Karin Sernec z Enote za zdravljenje motenj hranjenja na Psihiatrični kliniki v Ljubljani. Z njo se je pogovarjala Tanja Dominko.

  • Morski prašiček je primeren tudi za družine, ki živijo v bloku. Če zanj ne bomo imeli veliko časa, vzemimo raje dva, da bosta drug drugemu družba. (photo: Livia Novakova / Pixabay)
    21.08.2020, 13:05

    Starši, imejmo v mislih: domača žival bo navsezadnje naša skrb

    Mnoge družine si želijo kakšno malo žival, otroci »pritiskajo«, danes pa se bomo vprašali, kaj vse to prinese. Naša sogovornica Hana Venturini Povše iz Dobrne, ki je sicer tudi tajnica Slovenske zveze društev gojiteljev pasemskih malih živali, je odgovarjala na vprašanja o skrbi za hrčke, morske prašičke, papige ... Nekaj bomo izvedeli tudi o svetu, ki mnogim ni dobro znan: o vzreji pasemskih malih živali. Venturini Povšetova je doma pustila več kot sto malih živali: vzrejnih pasemskih morskih prašičkov, papig, okrasne perutnine. O njenih začetkih: »S soprogom sva začela ljubiteljsko, za kar je kriva tašča, ki je rekla: »Moj sin je s kmetije, bi pa res lahko imeli kakšno piško pri hiši.« Jaz sem čisto »betonski otrok«, doma smo imeli muce, kužke, kakšno papigo, pišk pa res ne. Tašča me je nekega dne presenetila in prinesla osem kokoši nesnic in enega petelinčka. Ko sem vsako jutro pobirala tista jajčka, sem bila vesela kot petletni otrok in tako se je naš svet začel.« Pogovor je vodil Jure Sešek.

  • V avgustu in septembru ambrozija mnogim povzroča težave (photo: Elena Elisseeva)
    20.08.2020, 13:37

    Alergični na ambrozijo?

    Avgust in september sta neprijetna meseca predvsem za ljudi, ki so alergični na ambrozijo. O tem, kaj lahko pomaga pri blaženju alergijskih reakcij in kako lahko pri izboru pomagajo v lekarnah, je svetoval farmacevt mag. Bojan Madjar. Omenil je tudi dež, ki ga v tem poletju ne manjka: »Za alergike je dež dobrodošel, ker pelod spere iz ozračja in takrat ti ljudje lažje zadihajo, gredo ven.« Z njim se je pogovarjal Blaž Lesnik.