Elektriko za naš dom pridelamo kar na svoji strehi
Svetovalnica | 22.09.2020, 12:24 Mirjam Judež
V tokratni oddaji smo govorili o samooskrbi s sončno energijo - o proizvajanju lastne električne energije z mikro sončno elektrarno, ki jo namestijo na strehe gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem. Naš gost je bil Teodor Uranič, vodja prodaje pri Gen-I, s katerim se je pogovarjal Matjaž Merljak.
Sončne elektrarne na vse več strehah
»Na trgu smo aktivno prisotni malo manj kot štiri leta, v tem času smo zgradili več kot 1.800 elektrarn, prodanih jih je preko 2.000. Ta številka pomeni, da nam stranke zaupajo, se vračajo in nas priporočajo naprej. V zadnjem letu, dveh se pojavlja efekt »kotaleče snežne kepe«, kar nas izredno veseli. Obstoječe stranke generirajo nove, dober glas seže v deveto vas in kar 25 % vseh povpraševanj gre iz naslova dobrih izkušenj obstoječih strank.«
Sončne elektrarne so v tem času skupaj proizvedle več kot 28 gigavatnih ur zelene električne energije, prispevale k znižanju emisij CO2 za 11 milijonov kilogramov. To je količina, ki jo v življenjski dobi pridela 325.000 dreves. Zelo smo zadovoljni, da so ljudje čedalje bolj osveščeni.
Brez skrbi, Gen-I vse uredi!
»Za vsako stranko je potrebno narediti elaborat, ne moremo govoriti na splošno. Sončno elektrarno gradimo na ključ. Vso papirologijo pripravi Gen-I Sonce. Stranka samo podpiše pooblastila in pogodbo. Stranka je res lahko mirna, ker ima zagotovljeno našo pomoč. Kar 50 nas je, ki delamo za isto stvar, v zadovoljstvo uporabnika.«
Eko sklad prispeva 180 € finančne spodbude na kilovat zgrajene elektrarne oz. povrne do največ 20 % investicije izgradnje domače sončne elektrarne.
Skoraj vsaka streha, razen tista, obrnjena na sever, je primerna za sončno elektrarno
»Najbolj primerna lega strehe je jug, jugovzhod, jugozahod. Tudi strehe, usmerjene na vzhod in zahod, proizvedejo dovolj energije, samo strehe, obrnjene na sever, niso primerne.«
Financiranje sončne elektrarne
»Povračilna doba investicije je v povprečju med 9 in 11 let. Poudarjam, da je to dolgoročna investicija, življenjska doba ene elektrarne je vsaj 30 let. Nad 9 let pa generiramo prihodke skozi prihranke. Poleg gotovinskega plačila nudimo tudi 7-letno brezobrestno financiranje na 84 obrokov, ki vključuje tudi zavarovanje in vzdrževanje in 15-letno potrošniško kreditiranje. Cena za kilovat se giblje med 900 in 1.100 €, večja je elektrarna, nižja je cena na kilovat.
Kako do natančnih izračunov?
Obrnite se na naš klicni center 080 15 58, nam pošljite e-mail na sonce@gen-i.si ali izpolnite spletni obrazec na spletni strani Gen-I sonce. Naši strokovnjaki se poglobijo v vsak objekt, naredijo profesionalni izris z meritvami, da imamo res čimbolj realen podatek, ko pridemo na ogled. Vse, kar govorimo po telefonu, je informativne narave, bistvo je potem, da se oglasimo pri stranki in vse profesionalno pogledamo, preverimo vašo porabo, vse vhodne podatke, ki jih potrebujemo za postavitev elektrarne, da na koncu poskrbimo, da ste samooskrbni.«
Zakaj bi namestili sončno elektrarno na svojo streho?
»Ko se investicija elektrarne povrne (po cca. 9 do 11 letih), je finančni učinek viden v obliki prihrankov, saj se strošek električne energije na mesečni ravni zniža tudi za več kot 75 %, hkrati pa s tem pripomorem k manjšemu izpustu CO2 toplogrednih plinov v okolje. Življenjska doba elektrarne je več kot 30 let, ta stvar živi z vami, večinoma je to enkratni nakup v življenju. Ko izbirate izvajalca, rabite nekoga, ki je zanesljiv. Mi skrbimo za vzdrževanje, zavarovanje, 50 ljudi skrbi za to, da stvar nemoteno poteka. Imejte v glavi, da smo mi tisti, na katere se lahko v vsakem trenutku obrnete.«
Povračilna doba investicije je v povprečju med 9 in 11 let, življenjska doba ene elektrarne pa je vsaj 30 let. Ko se investicija poplača (v povprečju po devetih letih), generiramo prihodke skozi prihranke.
Lahko z odvečno zeleno elektriko, ki jo pošiljam v omrežje, kaj zaslužim?
»Med letoma 2008 in 2012 so bile sončne elektrarne namenjene tudi prodaji električne energije. Odkup električne energije je bil subvencioniran. O tem se ne pogovarjamo, mi ves čas govorimo o dolgoročni samooskrbi, da proizvajamo elektriko za svoje lastne potrebe. Ko vas obiščemo in pogledamo vašo predhodno enoletno, dvoletno porabo, se odločamo, kako velika elektrarna bo pokrila vaše letne potrebe po električni energiji. Če naredimo, kot je treba, so ta nihanja 100 kilovatnih ur v plus ali minus, kar ne predstavlja veliko. Če pa bi želeli prodati višek npr. 1000 kwh, morate biti registrirani, zadaj je tudi FURS, saj če ste nekaj prodali, morate plačati davke. Te stvari se izključujejo. Zaenkrat poskrbimo za samooskrbnost doma, ki ga opremimo z malo sončno elektrarno.«
Sončne elektrarne na cerkvah
»Dve sončni elektrarni imamo nameščeni na novejši cerkvi v Kosezah, eno pa še na župnijskem domu. Kje je lahko problem? Če je cerkev pod spomeniškim varstvom! Karkoli delamo v zvezi z namestitvijo sončne elektrarne na cerkvene objekte, najprej preverimo, če je cerkev pod spomeniškim varstvom. Pogosto se izkaže, da je stvar neizvedljiva, če ne gre za objekte, ki bi bili zgrajeni po letu 1970.«