Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik

Mirjam Judež

Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.

  •  (photo: gen-isonce.si)
    22.09.2020, 12:24

    Elektriko za naš dom pridelamo kar na svoji strehi

    V tokratni oddaji smo govorili o samooskrbi s sončno energijo - o proizvajanju lastne električne energije z mikro sončno elektrarno, ki jo namestijo na strehe gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem. Naš gost je bil Teodor Uranič, vodja prodaje pri Gen-I, s katerim se je pogovarjal Matjaž Merljak.

  • Pravila pri otrocih naj bodo jasna: časovna omejitev rabe telefona, ne s telefonom v sobo in ga imeti tam čez noč, sicer bo cele noči na telefonu, pa sploh vedeli ne bomo. (photo: Candid_Shots / Pixabay)
    21.09.2020, 13:02

    Pasti interneta: spremljajmo, kaj otroci počnejo na spletu

    Naša gostja je bila kriminalistka in dolgoletna preiskovalka spolnih zlorab otrok Neža Miklič, s katero smo se pogovarjali o pasteh interneta, v katere se otroci in mladostniki pogosto ulovijo: »Ko otrok začne skrivati, kaj gleda na spletu, je to lahko že alarm. Pravila morajo veljati ves čas: časovna omejitev rabe telefona, ne s telefonom v sobo in ga imeti tam čez noč. Če otrok »rabi« telefon namesto budilke, mu kupimo navadno, analogno, sicer bo cele noči na telefonu, pa sploh vedeli ne bomo.« Pogovor je vodila Marjana Debevec.

  • Pogosto se etažni lastniki niti ne zavedajo, kakšna je vloga upravnika, dokler ne vidijo, kaj se dogaja, ko ga ni. (photo: Eugene Kuznetsov / Unsplash)
    18.09.2020, 11:19

    Upravnik večstanovanjskih stavb je pogosto »deklica za vse«

    Pogovor je namenjen predvsem tistim, ki živite v večstanovanjskih stavbah. Za skupne prostore, dvigala, obnove … se je treba dogovarjati z drugimi lastniki in upravnikom. Lahko pride tudi do nestrinjanja in neprijetnih situacij. Kakšne so naloge upravnika, stanovalcev, kakšna je zakonodaja? Vse to bo pojasnil Boštjan Udovič iz Zbornice za poslovanje z nepremičninami na GZS, s katerim se je pogovarjala Tanja Dominko.

  • Majhni otroci s koronavirusom ne okužujejo odraslih. Drugače je pri gripi. (photo: Izzy Park / Unsplash)
    17.09.2020, 10:16

    Otroci in koronavirus(i)

    September je prinesel šolo in tudi prvi val prehladnih obolenj. Kdaj k zdravniku, kdaj na testiranje, kako bo v jesensko-zimskem obdobju, ko bodo stari koronavirusi res na pohodu? Naša gostja je bila pediatrinja Jasna Čuk Rupnik: »Jesen je problem, ko se otroci začnejo zadrževati v notranjih prostorih, ko postaja zrak hladnejši. Tam se razvija množica virusov in bakterijskih obolenj, ki vstopajo v vrtec. Otrokom se nos zamaši ali teče iz njega, otroci lahko bruhajo ali imajo drisko, kihajo, kažejo neke znake obolenj dihal ali prebavil in vseh teh otrok, ki jih bo res množica, se ne bo pošiljalo na brise« S pediatrinjo se je pogovarjal Blaž Lesnik.

  • Pogled z roba gostišča. Zdaj razumemo, odkod barve grške zastave ... (photo: Izidor Šček)
    15.09.2020, 20:07

    Počitniška razglednica s Samosa – 3. dan

    Veseli smo, da nas septembrsko sonce še kar razvaja, sicer bi bili ob naslednjem prispevku malo zavistni. Jure Sešek se je v popoldanskem programu javil z grškega otoka Samos, kjer se odvijajo radijske počitnice, in na kratko poklepetal s Slavi Košir o dogajanju današnjega dne: »Danes smo se veliko pogovarjali o matematiki, kako Grki živijo, kakšni ljudje so to. So zelo prijazen narod, deležni smo nasmehov in pravega občutka dobrodošlice iz dneva v dan, iz ure v uro.«