Jesenske zasaditve: svetuje Monika Mohar
Svetovalnica | 23.09.2020, 12:20 Mirjam Judež
Stopili smo v jesen, hiter pogled na naša bivališča pa kaže, da okrasitve na oknih, balkonih še lepo uspevajo. Kako jih čim dlje obdržati v kondiciji in kako postopati potem, je svetovala naša gostja vrtnarka Monika Mohar iz vrtnarstva Hortika iz Goričan pri Medvodah: »Letošnje vreme, ko je bilo veliko dežja, je naših zasaditvam zelo dobro delo. Če pogledamo po naših oknih, balkonih, so zasaditve še v dobri kondiciji in nas lahko razveseljujejo pozno v jesen, tudi v novembru. Če so rože res lepe, je škoda, da jih umikamo prekmalu.« Z Moniko Mohar se je pogovarjal Robert Božič.
Kako pravilno pospraviti korita za rože
»Ko so naše zasaditve končale z lepim delom, s cvetenjem, jih pospravimo oz. jih damo skupaj z zemljo, substratom na kompost ali gnojišče. Nekateri to zemljo, ki je ostala v koritih, shranjujejo za drugo leto. To ni potrebno. Svetujem, da korita operemo z vodo, jih obrnemo narobe, da voda odteče in naj počakajo na suhem do prihodnjega leta. Spomladi, preden začnemo saditi, pa jih razkužimo, najbolje z varekino, ki je najbolj preprost, poceni in učinkovit način.«
Jesenske zasaditve
»Zasaditve jeseni niso nikoli tako bujne, sadimo jih bolj za dušo. Sama jih postavim na vhod, kot dobrodošlico nekomu, ki pride domov ali na obisk, zelo rada posadim na kuhinjskem oknu, da ko kuhaš, imaš lep pogled. Izbira jesenskih lepotic je kar velika. Mačehe so tiste jesenske lepotice, dvoletnice, ki so z nami najdlje časa. V vrtnarijah jih sadimo konec avgusta in z nami so vse do konca junija. Mačehe veljajo za rastline, ki sodijo na grob. Že res, a ne samo tja. Mačehe s svojimi lepimi cvetovi, nežnimi obrazki, … so res rastline jeseni. Sama jih imam rada, sploh drobnocvetne. Izbira in barvna paleta je ogromna. Poleg mačeh jeseni cvetijo krizanteme, ciklame, jesenske rese, potem so pa še razne trajnice, ki jih dodajamo, da »pobarvamo«: hojhere ali iskrivke, kalucefalusi, krokije, okrasne trave, okrasno zelje, … Izbira jesenskih rastlin je velika.«
Jesenske zasaditve za vetrovna področja
»Svetujem, da sadite drobnocvetne mačehe, kjer je habitus, rastišče nižje, velikocvetne pa rad poškoduje veter. Druga možnost je resa, trajna resa, ki je malo nižja, dodala bi raznobarvne hojhere. Za dobro rastlino priporočam obisk vrtnarije, da z vrtnarjem rastline »zložita« tako, da vas bodo res razveseljevale skozi turobne zimske dni, ki so pred nami.«
Trave so lepe v vseh letnih časih
»Trave dajo vedno to mehkobo, neko tretjo dimenzijo, čeprav ne cvetijo, vsaj večina ne. Svetujem, da trave pozno jeseni propadejo. Lepe so kljub temu, da so suhe, če se gor ujame kakšno ivje pozimi, pa so prav fotogenične. Spomladi jih porežemo in bodo na novo odgnale.«
Zdaj je čas za sajenje tulipanov
»Čebulnice: tulipani, narcise, hrušice, žafrani se sadijo v tem času – od srede septembra pa vse do zmrzali. Če imamo pred sabo čebulico tulipana: dvakrat toliko kot je debela, tako globoko jo sadimo v zemljo. Čebulice tulipanov imajo voluharji zelo radi, narcis ne marajo. Tulipane je priporočljivo saditi v sadilne košare, jih zasujemo, izkopljemo malo večjo sadilno jamo in položimo to košaro skupaj s tulipani in zemljo na stalno mesto. Tudi praktično je saditi v te sadilne košare, saj jih je po cvetenju, ko listna masa propade (običajno konec maja), enostavno vzeti ven. Čebulica rabi čas, da se spočije in nabere energijo za ponovno sajenje v jesenskem času. Čebulice tulipanov je priporočljivo hraniti v platoju, gajbicah v suhem in temnem prostoru. Spomladi tulipanov, narcis ne sadimo.«
Kako prezimiti pasijonko?
»Pasijonka je rastlina tropskih krajev, ne mara, če jo zebe oz. ima rada toplo. Postavimo jo kar zraven rastlin, ki jih sicer prezimujemo (asparagus, bršljinke, pelargonije, …), ne smemo preveč zalivati, morda enkrat na 14 dni. Jaz bi poganjke malo prikrajšala, da ne bo divjala, spomladi pa ne sme prekmalu ven.«
Kako prezimiti dipladenijo?
»Dipladenije težko prezimimo. Ne sme imeti pretoplo ali prehladno. Kjer prezimujete pelargonije, bršljinke, dajte zraven še dipledenijo. Malo jo prikrajšajte in spremljajte, kaj se dogaja z njo. Februarja bo naredila mlade poganjke, vitice, takrat je treba biti pozoren, da jih ne napadejo uši. V zimskem vrtu bo dobro prezimila. Malo zalivajte, gnojiti ni treba, tudi, če se kdaj presuši, nič narobe. Bolje večkrat suha kot premokra.«
Kako baziliko z vrta uporabljati tudi v hladnih dneh?
»Nobena bazilika ni trajna. Ohranite jo lahko tako, da jo posušite. Poslušalec Jože pa pravi, da v steklen kozarec naloži liste, vmes natrese sol, zalije z olivnim oljem in hrani v hladilniku.«
Kamelije so lepe, a muhaste rastline
»Že ko kamelijo prestavimo iz zunanjega prostora v notranjega, je to zanjo šok. Najbolj idealno bi bilo, če bi imeli zimske vrtove. Kamelija ima povoščene liste, kar pomeni, da ima majhno izgubo vode. Naj bo čim manj zalita, dobro je včasih nanjo kar malo pozabiti.«
Kako »pobarvati« zelene liste božični zvezdi, da bo decembra rdeča?
»Božično zvezdo je treba senčiti, kot senčimo krizanteme. Podaljšati jim je treba noč. Svetujem, da jo pokrijete ob 7. uri zvečer, odkrijete pa ob 9. uri dopoldne. Črn polivinil bo dobra izbira, ampak se ne sme dotikati listov.«
Zdaj je čas za nove zasaditve na grobovih
»Vse, kar je na grobu, je treba pobrati, dodamo tudi nov substrat, novo zemljo. Če smo predaleč in nismo redni »obiskovalci« groba, posadimo nizke zimzelene grmičke, plazeče brine, reso, hojhero, pustimo pa kanček prostora za kakšno mačeho, ker je lepo pogledati lep, vzdrževani grob. Mačehe so lepe jeseni, pa tudi spomladi. Ko bomo zasadili, moramo takrat priti nekoliko večkrat na grob, da zalijemo, da se rastline lepo urastejo.«