Jože BartoljJože Bartolj
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Mirjam Judež

Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.

  • V vrtovih pobiramo (in znova sadimo) stročji fižol, kumare, pa tudi paradižniki so vse bolj rdeči. Tudi rumeni.  (photo: Nadine Primeau / Unsplash )
    02.08.2021, 14:45

    Miša Pušenjak in težave na naših vrtovih

    V vrtnarsko obarvani Svetovalnici je Miša Pušenjak, specialistka za pridelavo vrtnin in okrasnih rastlin, odgovarjala na vprašanja naših poslušalk in poslušalcev: »Letošnje vreme je zelo naporno že za nas, ljudi, ker nas precej utruja, kako šele utruja rastline, ki se ne morejo umakniti pred vročino in boriti z nizkimi temperaturami.« Padavine so terjale svoj davek, na vrtu imamo bolezni in škodljivce. Z gostjo se je na daljavo pogovarjal Robert Božič.

  • Poletje ni čas le za lahkotno branje, ampak tudi za zahtevnejšo literaturo (photo: Christin Hume / Unsplash)
    30.07.2021, 21:21

    Knjižnice so odprte, kar vstopite (z masko)!

    Tokrat smo odprli poglavje z naslovom počitniško branje. Bo že držalo, da pol ure branja na dan odžene dolgčas stran. Predvsem so nas zanimali mladi bralci, ki jih je težko spraviti izpred zaslonov. Z nami je bil vodja oddelka za otroke in mladino Knjižnice Otona Župančiča Tone Obadič. Z njim se je pogovarjal Blaž Lesnik.

  • Dr. Mateja Logar (photo: www.svetopisemskimaraton.si)
    29.07.2021, 23:55

    Zakaj bi se cepljeni bal necepljenega?

    V začetku junija smo dosegli vrh po številu cepljenih na dan, od takrat ta krivulja upada, zdaj smo pri 38 % ljudi, ki so bili cepljeni z obema odmerkoma oz. 43 % z enim. Četrti delta val je začel pljuskati nekaj tednov nazaj, zdaj je pred vrati, kako in kdaj se bomo spopadli z njim? Znova smo na daljavo gostili vodjo svetovalne skupine za Covid 19 infektologinjo dr. Matejo Logar, ki je po nočnem dežurstvu odgovarjala na vprašanja poslušalcev v zvezi s cepljenjem. Pogovor je vodil Blaž Lesnik.

  • Cepljenje v Sloveniji se odvija prepočasi (photo: CDC / Unsplash)
    24.07.2021, 08:48

    Dr. Roman Jerala: »Po zadnjih raziskavah bi bilo lahko cepljenje dolgotrajno za tiste, ki so preboleli virus in se naknadno cepili.«

    515 milijonov odmerkov cepiv je bilo dostavljenih v EU, 437 mio jih je bilo uporabljenih, znotraj EU je cepljenih 68,4 % odraslih. Cepljenje napreduje, a počasi. Še vedno je prisotnega nekaj strahu in pomislekov. Naš gost je bil dr. Roman Jerala, vodja Laboratorija za biotehnologijo na Kemijskem inštitutu v Ljubljani in sodelavec Univerze v Ljubljani. »Z velikim pričakovanjem sem čakal, kdaj bo razvito cepivo, zelo sem vesel, ko vidim, da cepiva tako dobro delujejo in komaj sem čakal, da pridem na vrsto za cepljenje. Cepilo se je tudi vse moje bližnje sorodstvo.« Dr. Jerala je eden najprodornejših raziskovalcev v državi in slišali boste, kako gleda na razvoj cepiva in njegovo vlogo v boju z epidemijo v svetu. Pogovor je vodila Tanja Dominko.

  • Skrb za svojca z demenco traja lahko tudi 20 let in več. Skrbniki si želijo le 2 uri na teden ali na mesec, da bi lahko v tem času stopili po najnujnejših opravkih. (photo: Sven Mieke / Unsplash)
    21.07.2021, 11:07

    Demenca: svojci so popolnoma izčrpani

    Demenca je bolezen, ki pride potiho, počasi in vedno prekmalu. Načenja možgane in spreminja bolnika in svojce, bližnje brez fizičnih bolečin, a vseeno boli. Demenca močno vpliva na življenje bolnika in njegove okolice. Z nami sta bili Štefanija Zlobec iz društva Spominčica in Simona Rihter, strokovna sodelavka Centra za socialno delo v Grosuplju.