Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
S kriminalističnim inšpektorjem Matijem Breznikom smo v Svetovalnici govorili o vse pogostejših vlomih in goljufanju starejših, ko na vrata trkajo prevaranti pod pretvezo načrtovanih del na zemljišču. Na kaj pomislimo, preden se odpravljamo na počitnice? Pogovor je vodila Tanja Dominko.
Za veselje na naših vrtovih so zelo zaslužne čebele, ki oprašujejo kar 170.000 vrst rastlin. Letošnje leto je za čebele in čebelarjenje zaradi vremena in temperatur skrajno neugodno. Osebne izkušnje, kako se z letošnjo slabo sezono spopadajo v čebelarstvu Ferenčak, je z nami delil Rok Ferenčak: »Že kot majhen sem vedno, ko sem prišel iz šole, torbo pustil pred vrati in šel najprej pogledat čebele. To ti priraste k srcu. Ko se »okužiš« s čebelami, postanejo čebele kot ljubice, kar naše žene nerade slišijo (smeh).« Pogovor je vodila Slavi Košir.
O koži in soncu smo govorili v Svetovalnici. Koža pokriva celotno površino telesa in je človekov in tudi otrokov največji organ. Sestavlja jo več plasti in ima pomembno vlogo pri zaščiti telesa pred škodljivimi vplivi iz zunanjega okolja. Je porjavelost kože nekaj pozitivnega? Ni! Govorili smo o učinkih UV svetlobe na našo kožo in kako se primerno zaščitimo. V našem studiu je bila dermatologinja dr. Olga Krstéska Tóčkova, vodja otroške ambulante na dermatološki kliniki UKC, zaradi katere se nam bo sonce, če se pošalimo, kar malo zamerilo. Pogovor je vodila Tanja Dominko.
Kako usklajevati poklicno kariero in družinsko življenje? Kaj storiti, ko zaradi bolezni doživimo lastno krhkost? Kako v vseh teh okoliščinah ohranjati zakonsko ljubezen? O tem sta v Družinski katehezi pričevala zakonca Irma in Franci Koren iz Cola, povezani pa smo bili tudi z Medžugorjem, od koder se nam je oglasil duhovnik Rafko Klemenčič. Svoje mesto v oddaji so imele tudi besede papeža Frančiška o družini. Pogovor je vodila Marjana Debevec. Če si boste vzeli čas za branje ali poslušanje, je lahko to tudi družinska kateheza za vas.
Teme pogovora v Svetovalnici so bile cepljenje, koronavirus in zapleti po preboleli okužbi oz. postkovidni sindrom. Kot je povedala zdravnica Nina Gorišek Miksić z infekcijske klinike v Mariboru, so ga opredelili kot pojav raznolikih bolezenskih simptomov, ki se razvijejo po prebolevanju, trajajo še približno 12 tednov in za pojav teh težav ni drugega razloga. Večina oseb, ki je kovid prebolela, okreva in se jim zdravje povrne, nekateri pa imajo simptome, ki kar ne ponehajo in to celo tisti, ki kovida niso prebolevali v bolnišnici: utrujenost, zasoplost, kašelj, bolečine v sklepih, prsnem košu, težave z razmišljanjem, koncentracijo, občasna vročina, glavobol, bolečina v mišičah, depresija, hitro bitje in razbijanje srca … Naša gostja pa je bila kardiologinja dr. Metka Zorc, ki vodi ustanovo Medicor. Povedala je, na katere znake je treba biti pozoren še več tednov po okužbi in kakšne primere kardiologinja srečuje pri svojem delu v ambulanti. Pogovor je vodila Tanja Dominko.