Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
V Svetovalnici je bila z nami virologinja Katarina Prosenc Trilar z Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Kaj znanost že ve o koronavirusu, kako se delta različica razlikuje od prejšnjih verzij, kako močno je prisotna v Sloveniji in svetu? Pogovor je vodila Tanja Dominko.
Danes smo radijci začeli kolesarsko akcijo »Od Marije k Mariji, od prijatelja k prijatelju.« Kolo je zelo priročno in praktično prevozno sredstvo, še posebej v pozno poletnih in zgodnje jesenskih dneh, ki so (upajmo) pred nami. Z njim se lahko odpravimo po opravkih, v službo, šolo, popoldne pa še na izlet. Pri tem ne smemo pozabiti na našo varnost in varnost drugih udeležencev v prometu. Z nami je bil Matjaž Traven iz Kolesarskega centra Sevnica, s katerim se je pogovarjal Robert Božič.
V Svetovalnici smo »se ukvarjali« s turističnimi boni in nepravilnostmi, ki jih obravnava tržni inšpektorat. Z nami je bila v. d. glavne tržne inšpektorice Martina Gašperlin: »Od začetka unovčevanja turističnih bonov pa do konca avgusta je bilo unovčenih 66 % turističnih bonov in pa le 27 % letošnjih BON21. Največ koristijo bone za turizem (41 %), gostinstvo (36 %), za kulturo (17 %) in šport (le 6 %). Spodbudila bi sodržavljane, da koristijo bone, le še do konca leta imamo čas, možnosti pa je res ogromno.«
Ob začetku novega šolskega leta smo gostili Heleno Kregar iz Društva katoliških pedagogov Slovenije, sicer pa profesorico kemije na gimnaziji Jožeta Plečnika v Ljubljani, ki pravi, da je prvi september najbolj vznemirljiv dan v šolskem letu, ki ga težko čakajo, a prizna, da se veliko bolj veselijo 24. junija: »Učitelji se staramo, otroci se z generacijami spreminjajo, prihajajo z drugimi navadami v šolo. Temu se je treba prilagajati, to pa je čar učiteljskega poklica in življenja.« Kako pripraviti otroka na šolske obveznosti, kaj je zanj lahko motivacija in kako učitelji in starši sodelujejo med seboj? Pogovor je vodila Tanja Dominko.
Evropsko številko za klic v sili 112 uporabimo, ko potrebujemo nujno medicinsko pomoč, pomoč gasilcev, gorskih ali jamarskih reševalcev. Lansko leto so v vseh 13 regijskih centrih sprejeli več kot 515.000 klicev. Kaj je dobro vedeti pred klicem na št. 112? Kdaj poklicati, kaj je pomembno sporočiti operaterju ob nesreči, kako poteka delo v ozadju? Z nami je bil vodja ljubljanskega centra za obveščanje Tilen Cestnik. Pogovor je vodil Blaž Lesnik.