"V zrelem obdobju življenja je pregled krvi smiseln enkrat letno."
Svetovalnica | 13.09.2021, 15:22 Mirjam Judež
V septembru, ki je mesec krvnih bolezni, smo govorili z internistko, hematologinjo in prof. dr. Ireno Preložnik Zupan. Poudarila je pomembnost pravočasne prepoznave krvnih bolezni. Pogovor je vodila Nataša Ličen.
Tovarna krvnih celic je odrasli kostni mozeg
»Kri je tekoče tkivo, ki ga imamo povsod po telesu. 70 kg človek ima od 5 do 6 litrov krvi. Tovarna krvnih celic je odrasli kostni mozeg, ki ga imamo odrasli v vseh ploščatih kosteh vse od glave navzdol (hrbtenica, vretenca, medenica ...), otroci pa imajo rdeči kostni mozeg v rokah in nogah v kosteh. Pri odraslem v cevastih kosteh kostni mozeg nadomesti maščoba. Kri in kostni mozeg je naše krvotvorno tkivo, tu si želimo čim več zdravja, ker ko tu nastopi bolezen, je zelo hudo.«
Če smo dolgo časa utrujeni in utrujenost ne mine niti, ko se dobro naspimo in smo psihično v dobri kondiciji, je pravi čas, da obiščemo zdravnika in prosimo za pregled krvne slike.
Vsak dan se tvori na milijarde krvnih celic
»Povsem naravno je, da se z leti nekoliko upočasni tvorba krvnih celic. Milijarda celic se tvori vsak dan, zato moramo ohranjati svoje zdravje, da proces poteka tako, kot je treba, da imamo tudi zadovoljive gradnike teh celic v telesu. Rdeče krvne celice (eritrociti), potrebujejo zadosti železa, vitamina B12, folno kislino in številne druge stvari, ki nam jih telo dodatno proizvede in omogoča, da te celice nastajajo vsak dan, vsako minuto ... Celice imajo življenjsko dobo, ker se morajo neprestano obnavljati na nekaj dni, zato je potrebna res učinkovita tvorba.«
Kri tvorijo levkociti, trombociti, eritrociti
»Osnovna krvna slika se deli na levkocitno (bele krvničke nam omogočajo imunost), eritrocitno (rdeče krvne celice, ki nosijo kisik po našem telesu do vseh naših celic), trombocitno oz. krvne ploščice, ki nam omogočajo, da se naša kri primerno strjuje. Ko govorimo o levkocitih, so normalne številke 4 do 10x10 na 9 na liter. Koncentracija hemoglobina: normalne vrednosti za žensko so med 130 in 160 g na liter, moški še več, do 180 g na liter. Ko govorimo o trombocitih, so normalne številke od 140 do 410 x 10 na 9 na liter, teh celic je zares veliko in naj bi bile v normalnem območju.«
Krvna slika je kraljica med laboratorijskimi preiskavami, ki nam veliko pove.
Levkocitne, trombocitne, eritrocitne bolezni
»Iz levkocitov izhajajo levkocitne bolezni celic bele vrste: lahko so benigne ali maligne. Vsaka bakterijska okužba bo povzročila povečano število levkocitov, virusna okužba nam jih bo pogosto zmanjšala, pogosto pa nam levkocite spreminjajo levkemije ali limfomi. Niso vse levkemije smrtne. Imamo ogromno različnih vrst, pri nekaterih levkemijah gre lahko tudi samo za lepotno napako. Iz rdečih krvnih celic gredo bolezni celic rdeče vrste: anemije (ogromno različnih vrst), tudi povečano število je lahko problematično in je lahko bolezen. Bolezen celic trombocitne vrste: zaradi premajhnega števila trombocitov lahko spontano krvavimo. Če je število previsoko, imamo lahko nagnjenost k trombotičnim obolenjem ali pri določenih motnjah enako h krvavitvam.«
Osnovni znaki, da ima človek slabo kri: utrujenost, bledica
»Na hematologiji delam že skoraj 30 let in slabokrvne bolnike prepoznam že na daleč. Najlažje slabokrvnost opazimo na očesni veznici ali na dlaneh. Bledica je posledica zmanjšane koncentracije hemoglobina. Premalo eritrocitov, zato premalo rdečega barvila. Posledica je utrujenost. Če smo dolgo časa utrujeni, ki ne mine niti, ko se dobro naspimo in smo psihično v dobri kondiciji, je pravi čas, da obiščemo zdravnika in prosimo za pregled krvne slike. Krvna slika je poceni in je res nekaj, iz česar marsikaj vidimo, je pa potrebno znanje za interpretacijo.«
V zrelem obdobju življenja je pregled krvi smiseln enkrat letno.
Največ železa je v mesu, ne v špinači in rdeči pesi
»Anemija zaradi pomanjkanja železa je ena najpogostejših anemij na svetu. Tretjina prebivalcev ima slabokrvnost, polovica teh ima anemijo zaradi pomanjkanja železa. V razvojni dobi otroci rabijo zelo veliko železa, potrebujejo ga tudi ženske v rodni dobi, ki ga izgubljajo z menstrualnimi krvavitvami. Železo je v rdečem mesu, zato je smiselno, da ga jemo vsaj dvakrat tedensko. Ko ga v telesu resnično potrebujemo, ga niti s prehranskimi dodatki ne bomo uspeli nadomestiti. Potrebna bo pomoč v tabletkah železa, včasih pa te delajo težave s prebavo, napihnjenostjo, driskami, zaprtjem. Takrat železo dajemo v žilo in ga za dolgo časa nadomestimo v dveh, treh aplikacijah. Ženske povedo, da se že isti dan, ko dobijo železo, počutijo boljše. Železo pomembno prispeva h kvaliteti življenja.«
Kako izboljšati svojo kri? Z zdravim načinom življenja!
»Če imamo predolgo težave, ki nas motijo, naredimo pregled laboratorijskih preiskav in se pogovorimo z zdravnikom. Ne odlašajmo s pregledom. Potrudimo se z zdravim življenjskim slogom: redno gibanje vsaj petkrat tedensko do 30 minut (poskusimo se vedno preznojiti). Paziti na to, kaj damo v usta. Obrok trikrat dnevno. Sama hodim v trgovino z očali, da preberem tudi drobni tisk. Trudim se, da res izberem nekaj kakovostnega, da kupujem hrano od kmeta v bližnji okolici, ne pa z drugega konca sveta. Pomembno je, da smo psihični stabilni, da se znamo soočati z vsakodnevnim stresom, ga vzamemo kot nekaj pozitivnega, nekaj, kar nas vodi k boljšim rezultatom. Pomembno je tudi, da ne hodimo spat prepozno, vsaj kakšno uro pred polnočjo, da imamo 7 do 8 ur kakovostnega spanja. Da imamo v bližini kakšnega dobrega prijatelja, s katerim se lahko pogovorimo ob dobri kavici. To je bolj pomembno kot obisk psihiatra. Izbirajmo ljudi, ki nam ne jemljejo energije, ampak nam jo tudi dajo. To je najbolj pomembno.«