Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Mirjam Judež

Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.

  • Po izkušnjah dijakinje se starši z otroki neradi pogovarjajo o denarju. (photo: Amir Hosseini / Unsplash)
    21.05.2021, 10:41

    Mladi in denar: pogovori in zgled v družini mladim veliko dajo

    Kaj moramo starši o denarju naučiti svoje otroke, če jih želimo iz otroštva popeljati v finančno samostojnost? Pogovarjali smo se z dr. Tadejem Riflom, profesorjem, ki vodi krožek »Mladi in denar« na Škofijski klasični gimnaziji. »Revija Moje finance je v letu 2014 vzpostavila projekt Mladi in denar in v prvem letu izobrazila 150 učiteljev, ki smo hodili na delavnice in preko tega prenesli to znanje na dijake. Cilj je jasen: da otroci nekaj slišijo tudi znotraj formalnega izobraževanja. Z denarjem bodo prej ali slej prišli v stik, če se nekaj o tem, kako ravnati z njim, naučijo v šoli, toliko bolje.«

  • Javno nastopanje ni zame. Povsem sproščena sem le z otroki. (photo: Tatjana Splichal)
    19.05.2021, 21:02

    S. Rebeka Kenda: »Bog mi je dal dovolj časa, ki ga lahko z redom še prihranim.«

    Rubriko Iz Betanije, ki ji lahko prisluhnete vsak ponedeljek, sredo in petek ob 9.20, smo namenili poletnim duhovnim tednom za otroke, ki jih v Stični v stiškem samostanu ob logistični pomoči menihov vodi s. Rebeka Kenda z 90-imi animatorji. Letos bo Stiški samostan gostil skoraj 500 otrok. Posebnost teh tednov (predvsem za starše) je tudi dejstvo, da lahko starši prijavijo kar vse otroke v isti termin in imajo tistih 6 poletnih dni zase, morda za obnovo svojega zakona ali svoje duhovne vaje. Iskriva in direktna, da včasih kar malo »zaboli«, je s. Rebeka razkrila, kaj pripravljajo to poletje za otroke. Svojega temperamenta ne skriva, pravi pa, da se je bati ni treba: »Sem kolerik. En čas potrpim, potem pa eksplodiram kot ekonom lonec. Vedno sem za to, da se težave rešijo z lepo besedo, a kot rečejo v Srbiji: »Ak' ne ide milom, ide silom.« Včasih je treba tudi popenit', da te vzamejo resno.« Rubriko Iz Betanije pripravlja Mateja Subotičanec.

  • Ob predpostavki 40 let delovne dobe se lahko moški upokojijo z 58. letom, ženske pa s 57. letom (photo: Tim Mossholder / Unsplash)
    18.05.2021, 13:23

    Upokojevanje in pokojnine

    V oddaji smo se posvetili upokojevanju in pokojninam. Z letošnjim letom je začel veljati zakon o dopolnitvah zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki ga je Državni zbor sprejel septembra lani, s 1. majem pa je v veljavo stopila še ena novela zakona. Ta zakonodaja se hitro spreminja … Pravice, izračuni, pogoji, o vsem tem smo govorili z direktorjem Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Marijanom Papežem: »Moram priznati, da nikoli v 16-ih letih, odkar sem na položaju, ni bilo v tako kratkem času toliko bistvenih sprememb.« Naš gost je odgovarjal tudi na številna vprašanja poslušalcev. Pogovor je vodila Tanja Dominko.

  • Res potrebujete sesalec za 2.800 €? Tudi, če vam prej posesajo stanovanje ali očistijo sedežno garnituro, lahko odločno rečete, da stroja ne boste kupili. (photo: The Creative Exchange / Unsplash)
    16.05.2021, 11:47

    Prodaja na domu in po telefonu nima smisla – za kupca

    V Svetovalnici smo govorili o pereči temi prodaje na domu in po telefonu. Včasih so pogosto trkali na vrata, prodajali knjige, sesalce, kreme, magnetne blazine … in to po astronomskih cenah. S premetenimi prodajnimi taktikami je marsikateremu prodajalcu uspelo stanjšati denarnico tistemu, ki mu je odprl vrata svojega doma. Kako odstopiti od pogodbe, če obžalujemo odločitev za običajno zelo drag nakup? Koliko je nepoštenih praks in kako se zaščititi? V našem studiu je bil Matjaž Jakin iz Zveze potrošnikov Slovenije. Z njim se je pogovarjala Tanja Dominko.

  • Gasilci so v pripravljenosti 24/7. (photo: FJ / Unsplash)
    14.05.2021, 10:31

    "Na pomoč!"

    »Na pomoč!«, je gasilski pozdrav. Gasilce dobro poznamo, saj so dobro vpeti v lokalno okolje in življenje, med ljudmi pa uživajo velik ugled in zaupanje. V vzgojo mladega kadra vlagajo veliko sredstev in moči. Z nami v Svetovalnici je bil poveljnik Gasilske zveze Slovenije Franci Petek. »Predstavljam organizacijo, ki je 24 ur na dan 7 dni v tednu na voljo in priskoči na pomoč, ko nas ljudje potrebujejo. Na srečo imamo usposobljen kader, v zadnjem času se tudi tehnika izboljšuje, tako lahko res kakovostno pomagamo ljudem v nesreči.« Pogovor je vodila Nataša Ličen.