Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Mirjam Judež

Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.

  • Naša gosta v Družinski katehezi sta hvaležna Bogu drug za drugega, pa tudi za preizkušnje, ki jima jih pošilja na pot. (photo: Marjana Debevec)
    10.07.2021, 19:31

    Irma in Franci Koren: »Naslonila sva se na Božjo pomoč in milost in vse se je srečno izteklo.«

    Kako usklajevati poklicno kariero in družinsko življenje? Kaj storiti, ko zaradi bolezni doživimo lastno krhkost? Kako v vseh teh okoliščinah ohranjati zakonsko ljubezen? O tem sta v Družinski katehezi pričevala zakonca Irma in Franci Koren iz Cola, povezani pa smo bili tudi z Medžugorjem, od koder se nam je oglasil duhovnik Rafko Klemenčič. Svoje mesto v oddaji so imele tudi besede papeža Frančiška o družini. Pogovor je vodila Marjana Debevec. Če si boste vzeli čas za branje ali poslušanje, je lahko to tudi družinska kateheza za vas.

  • Dr. Zorc: 'Po kovidu opažamo tudi psihične spremembe pri ljudeh, slabšo koncentracijo, slabšo energijo, posledice pri bolnikih, ki so preboleli virus, so lahko trajne: težave z dihanjem, motnje srčnega ritma in številni drugi zapleti.' (photo: Tanja Dominko)
    09.07.2021, 16:38

    Dr. Metka Zorc: »Virus pride, je neviden in zato se je proti njemu težko boriti.«

    Teme pogovora v Svetovalnici so bile cepljenje, koronavirus in zapleti po preboleli okužbi oz. postkovidni sindrom. Kot je povedala zdravnica Nina Gorišek Miksić z infekcijske klinike v Mariboru, so ga opredelili kot pojav raznolikih bolezenskih simptomov, ki se razvijejo po prebolevanju, trajajo še približno 12 tednov in za pojav teh težav ni drugega razloga. Večina oseb, ki je kovid prebolela, okreva in se jim zdravje povrne, nekateri pa imajo simptome, ki kar ne ponehajo in to celo tisti, ki kovida niso prebolevali v bolnišnici: utrujenost, zasoplost, kašelj, bolečine v sklepih, prsnem košu, težave z razmišljanjem, koncentracijo, občasna vročina, glavobol, bolečina v mišičah, depresija, hitro bitje in razbijanje srca … Naša gostja pa je bila kardiologinja dr. Metka Zorc, ki vodi ustanovo Medicor. Povedala je, na katere znake je treba biti pozoren še več tednov po okužbi in kakšne primere kardiologinja srečuje pri svojem delu v ambulanti. Pogovor je vodila Tanja Dominko.

  • Naš gost je bil Georgi Bangiev z Ministrstva za okolje in prostor (photo: Rok Mihevc)
    06.07.2021, 15:26

    Georgi Bangiev: »Nova gradbena zakonodaja želi skrajšati in olajšati postopke.«

    V tokratni oddaji smo spregovorili o gradbeni zakonodaji. Ta je pred časom dočakala dopolnitve in nadgradnje, zakon je trenutno v parlamentarni proceduri, če bo sprejet, bodo spremembe začele veljati prihodnje leto. Kaj se obeta, je v našem studiu povedal Georgi Bangiev z Ministrstva za okolje in prostor: »Zakon dopolnjuje postopke, jih skrajšuje in želi olajšati.« Pogovor je vodila Tanja Dominko.

  • Vse nosečnosti niso lepe in zaželene ...  (photo: Sergiu Vălenaș / Unsplash)
    03.07.2021, 13:05

    Dr. Janez Rifel: »Splav je travmatična izkušnja, ki je ne privoščim nikomur.«

    V Svetovalnici smo v studiu gostili dr. Janeza Rifla in s. Tino Čerin. Spregovorili smo o splavu, zlasti z medicinskega vidika, in ali je po prvi tabletki, ki začne postopek splava, še možen korak nazaj. Pogovor je vodila Tanja Dominko.

  • Nizki bazenčki z nekaj cm vode niso tako nedolžni. Otrok se lahko utopi tudi v zelo nizki vodi. (photo: Derek Thomson / Unsplash)
    02.07.2021, 13:04

    Nesreča nikoli ne počiva; prva pomoč in oživljanje najmlajših

    Poletje je čas mnogih vragolij, tako v vodi kot v hribih in včasih se zgodi tudi kaj nepredvidenega. V Svetovalnici je bila tokrat z nami Simona Korenčan, zdravnica, ki prek portala Skrben starš organizira različne tečaje prve pomoči in oživljanja najmlajših. Njeno poslanstvo je osveščati starše o ukrepanju pri različnih nezgodah, v katerih se znajdejo otroci. V naš studio je prišla z nekaj konkretnimi nasveti.