Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
Slovenija je država s srednjo potresno nevarnostjo, zaradi razmeroma plitvih žarišč so lahko učinki potresov v okolici epicentra potresa zelo veliki. Samo v 20. stoletju se je v Sloveniji zgodilo 15 potresov, ki so dosegli ali presegli intenziteto 7. stopnje po evropski potresni lestvici. Ker se je 4. oktobra začela mednarodna praktična vaja Siquake, smo se v Svetovalnici lotili vprašanja, kako pravilno ukrepati ob, med in po potresu. Z nami je bila vodja Sektorja za preventivo in načrtovanje pri upravi za zaščito in reševanje mag. Mojca Zupan. Pogovor je vodil Blaž Lesnik.
Tokrat smo v Svetovalnici govorili o sonaravni gradnji. Kaj sploh to pomeni in kako se je lotiti, kdo nam lahko pomaga na poti uresničitve? V našem studiu je bil direktor Centra sonaravne gradnje Gnezdo Anton Pugelj: »Pot me je vodila v tujino, kjer sem videl, da obstajajo podjetja, materiali, ki so jih naši predniki uporabljali stoletja, če ne celo tisočletja. Ti materiali so dostopni povsod okrog nas in jih z lahkoto uporabimo. To je tisto glavno vodilo, ki je spremenilo moj pogled na gradbeništvo in me obrnilo v drugo smer.« Pogovor je vodil Jože Bartolj.
Epidemija je nepričakovano pospešila uporabo informacijskih tehnologij in vstopila tudi v zdravstvene ordinacije. V Svetovalnici smo govorili o telemedicini. Gre za hitro razvijajoče se področje medicine, ko zdravnik na daljavo skuša najti rešitev za bolnikove težave. Kakšne možnosti ponuja, v kolikšni meri so dostopne v Sloveniji in kaj je v vlogi bolnika dobro vedeti pred takšno obravnavo? Z nami je bila zdravnica Nana Fartek. Pogovor je vodil Blaž Lesnik.
V Svetovalnico smo tokrat na daljavo povabili Marjeto Krejči Hrastar, fizioterapevtko, ki je mnogo več kot to: »Vitalnost v zrelih letih gotovo izvira iz notranjega zadovoljstva človeka. Kako je bil človek rojen, sprejet v ta svet? Zgodnje obdobje našega življenja nam dá večjo odpornost na stres, če smo to obdobje lepo preživeli. Če ga nismo, to ne pomeni, da tega ne moremo predrugačiti. Gotovo nam je lahko v samopomoč enostavna tehnika brain gym. Za vitalnost in kreativno mišljenje reševanje križank ne zadostuje.« Pogovor je vodila Tanja Dominko.
Govorili smo o težavah mladostnikov in vlogi centrov za socialno delo. V našem studiu je bila pomočnica direktorice Centra za socialno delo Ljubljana Bežigrad Simona Mikec, ki že več kot dve desetletji ponuja roko mladostnikom. Pravi, da prihajajo vse mlajši, a z mnogimi stike obdržijo še mnogo let. »Spomnim se, ko me je (že odrasel) mladostnik ustavil na cesti in ko sva se pogovarjala, mi je rekel: »Nikoli ne bom pozabil, Simona, ko si mi rekla: »Ti to zmoreš in ti boš to naredil.« Bil je en stavek, za katerega se ne spomnim, v kakšnem kontekstu je bil izrečen, njemu pa je bil dobra spodbuda.« Pogovor je vodila Tanja Dominko.