Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
Epidemija je nepričakovano pospešila uporabo informacijskih tehnologij in vstopila tudi v zdravstvene ordinacije. V Svetovalnici smo govorili o telemedicini. Gre za hitro razvijajoče se področje medicine, ko zdravnik na daljavo skuša najti rešitev za bolnikove težave. Kakšne možnosti ponuja, v kolikšni meri so dostopne v Sloveniji in kaj je v vlogi bolnika dobro vedeti pred takšno obravnavo? Z nami je bila zdravnica Nana Fartek. Pogovor je vodil Blaž Lesnik.
V Svetovalnico smo tokrat na daljavo povabili Marjeto Krejči Hrastar, fizioterapevtko, ki je mnogo več kot to: »Vitalnost v zrelih letih gotovo izvira iz notranjega zadovoljstva človeka. Kako je bil človek rojen, sprejet v ta svet? Zgodnje obdobje našega življenja nam dá večjo odpornost na stres, če smo to obdobje lepo preživeli. Če ga nismo, to ne pomeni, da tega ne moremo predrugačiti. Gotovo nam je lahko v samopomoč enostavna tehnika brain gym. Za vitalnost in kreativno mišljenje reševanje križank ne zadostuje.« Pogovor je vodila Tanja Dominko.
Govorili smo o težavah mladostnikov in vlogi centrov za socialno delo. V našem studiu je bila pomočnica direktorice Centra za socialno delo Ljubljana Bežigrad Simona Mikec, ki že več kot dve desetletji ponuja roko mladostnikom. Pravi, da prihajajo vse mlajši, a z mnogimi stike obdržijo še mnogo let. »Spomnim se, ko me je (že odrasel) mladostnik ustavil na cesti in ko sva se pogovarjala, mi je rekel: »Nikoli ne bom pozabil, Simona, ko si mi rekla: »Ti to zmoreš in ti boš to naredil.« Bil je en stavek, za katerega se ne spomnim, v kakšnem kontekstu je bil izrečen, njemu pa je bil dobra spodbuda.« Pogovor je vodila Tanja Dominko.
Novo študijsko leto je pred vrati, nas pa je zanimalo, kako je poskrbljeno za bivanje mladih v študentskih domovih v Ljubljani. Z nami je bil Igor Brlek, v oddaji pa smo slišali tudi ravnatelja Študentskega doma Janeza Gnidovca Riharda Režka. Novinarka Tanja Dominko, ki je pogovor vodila, se je kar »zagrela« za študentski dom v neposredni bližini radia. Pravi, da ji je žal, da ni več študentka. Ravnatelj pravi, da bi je bili veseli v domu: »Glede na to, da ste v bližini, pa pridite vsaj na kako kavico.«
Kako lahko družina, ki je tudi sama nepopolna, vendarle postane luč v temi sveta? O tem je beseda tekla v Družinski katehezi, večeru za zakonce in družine. Z nami sta bila mlada starša štirih otrok Marilen in Bojan Polajžer ter duhovnik Rafko Klemenčič. Junija 2022 bo Svetovno srečanje družin, zato vse leto poglabljamo misli, ki jih živi ves svet iz papeževe spodbude Radost ljubezni. Skupaj smo odkrivali, kako tudi v preizkušnjah živeti iz Božje ljubezni in kakšna je pot svetosti za poročene zakonske pare. Oddajo je vodila Marjana Debevec.