Direktor RGP Marko Ranzinger: »Dela je trenutno v Sloveniji toliko, da si bomo naš prihodek iskali kar lepo doma.«
Svetovalnica | 07.10.2021, 14:07 Mirjam Judež
V oddaji smo gostili generalnega direktorja podjetja RGP, ki deluje v sklopu Holdinga Slovenskih elektrarn, Marka Ranzingerja.
RGP nič več Rudarsko Gradbeno Podjetje, temveč Rekonstrukcije. Gradnje. Proizvodnja.
»RGP je bilo leta 2003, ko je nastalo, res rudarsko gradbeno podjetje. Osnovni cilj je bil prenos bogatega tehničnega znanja iz matičnega poslovnega sistema takrat Premogovnika Velenje na odprt trg, kjer bi lahko te storitve, ki jih je premogovnik izvajal samo zase (izdelava tunelov, vrtanje, miniranje …), ponudili tudi na odprtem trgu. Od leta 2003 je minilo 18 zanimivih poslovnih let. V tem času smo se preimenovali v Rekonstrukcije. Gradnje. Proizvodnja. Kratica je ostala, nadeli smo si sodobnejše ime, ki je skladno s časom, v katerem smo. Naše aktivnosti niso vezane samo na Premogovnik Velenje, ampak delujemo na celotnem področju Slovenije. RGP je danes sodoben poslovni sistem, ki v sebi združuje celotni spekter raznih gradbenih programov. Imamo organizacijsko enoto proizvodnje betonov, kamenih agregatov in geotehnične storitve, ki zaokrožijo celotno sliko našega poslovanja.«
Družba RGP je infrastrukturno podjetje
»Za Holding Slovenske elektrarne, ki je naš lastnik, izvajamo res zelo veliko projektov. Za Premogovnik Velenje izvajamo urejanje deponije, izvajanje rekultivacije prostora, sanacijska dela, pred časom smo za premogovnik zgradili 400 m globok nov prezračevalni jašek premera 6,5 m za prezračevanje jamskih prostorov. V TEŠ izvajamo sanacijska in vzdrževalna dela, za Dravske elektrarne, ki se razprostirajo od Avstrijske do Hrvaške meje, izvajamo črpanje mulja, sanacijska in vzdrževalna dela, košnje trave, za Soške elektrarne izvajamo vsa sanacijska dela, tudi na mali hidroelektrarni Hubelj. Teh projektov znotraj in zunaj skupine HSE je zelo veliko. Naša betonarna zalaga z betonom Šaleško dolino, Zgornjo Savinjsko, Koroško dolino. V Velenju imamo zelo velike deponije premoga (nekaj milijonov ton premoga), ki ga kurimo v TE Šoštanj. Da ne pride do samovžiga, ga je treba neprestano prerivati, kar že leta izvaja RGP. Lani smo preko javnega razpisa dobili posel v Luki Koper za prerivanje premoga in železove rude. S premogom, ki ga pripeljejo z ladjo v pristanišče, je treba izvajati manipulacijo, pomagamo pri transportu premoga, izvajamo dela pri manipulaciji železove rude, ki jo pripeljejo v Luko Koper z velikimi ladjami in skrbimo, da zadeva nemoteno teče.«
Podjetje RGP izvaja dela tudi pri gradnji tretje razvojne osi
»Končno bomo v tem delu Slovenije dočakali to težko pričakovano tretjo razvojno os iz Savinjske doline preko Šaleške doline na Koroško. Korošci bodo končno povezani z osrednjo Slovenijo. Dela so se začela, smo že na prvem odseku Gaberke. RGP sodeluje pri izvedbi geotehniških del. Prav tako skrbimo za dobavo vseh betonov in kamenih agregatov, saj ima RGP sodoben kamnolom in betonarno. Tretja razvojna os je dala iz druge v peto prestavo, aktivnosti se izvajajo na polno, podelila so se dela na odseku Jenina, kjer si želimo, da bi tudi družba RGP izvajala dela.«
Prisotni smo, delamo, želimo delati in znamo delati.
Čiščenje mulja
»V okviru družbe Dravske elektrarne Maribor deluje osem elektrarn in dve manjši. Vse te elektrarne imajo jezove. Ker Drava prinaša s seboj veliko količino mulja, se ta mulj odlaga pred akumulacijo, pred jezovi posamezne hidroelektrarne in s tem zmanjša volumen jezera. Zato so Dravske elektrarne pristopile k čiščenju tega mulja. Poseben problem mulj predstavlja v Ptujskem jezeru, ki je zelo veliko umetno jezero, ker se tam tok reke upočasni. Zato je tam intenziteta tega zamuljevanja toliko večja. Takrat smo skupaj s holdingom Slovenskih elektrarn in z Dravskimi elektrarnami našli rešitev, kako ta mulj odstranjevati. Zato danes RGP poseduje dva velika stroja za čiščenje tega mulja, razvili smo celoten tehnološki postopek, kako mulj pridobivati iz rečnega dna, ga odlagati na bregove ali v t. i. geotube. Tako nastajajo umetni otoki, kjer se naseljujejo ptiči, ki na tem gnezdijo. Cilj je, da ohranjamo energetski potencial Drave, s tem čiščenjem pa dosežemo, da je pretočnost Drave takšna, kot mora biti. Če mulja ne bi odstranjevali, bi se vsi jezovi počasi zapolnili s temi sedimenti.«
RGP ima v lasti številne zelo velike gradbene stroje
»Pojavljamo se na zelo veliko projektih znotraj Slovenije. Prisotni smo bili pri izgradnji vseh hidroelektrarn na spodnji Savi, izvajamo projekte pri sanaciji železniških objektov, cest, izvajamo sanacije plazov, zapiranje rudnikov, izdelavo različnih podzemnih objektov … Za vsa ta dela potrebujemo velike stroje, npr. za preriv velikih količin premoga ali zemljine. V našem voznem parku se najdejo zelo veliki buldožerji, to so res ogromni stroji. Naj omenim zadnjega, ki smo ga kupili: to je stroj, ki lahko odrine 85 m3 materiala s tako velikim plugom. Teža znaša 85 ton. Cena enega takšnega je kot bi kupil štiri zelo drage avtomobile znamke BMW. Takih buldožerjev imamo kar nekaj: tri v Velenju, dva v Kopru. Dokler človek ne stoji zraven tako velikega stroja, si niti ne more predstavljati, kako velik je. Imamo velike stroje za izvajanje raznih geotehničnih del, vrtanje pilotov. Velike stroje rabimo tudi zaradi velikega kamnoloma. Samo v zadnjem letu in pol smo morali izvesti transport preko milijona in pol kubičnih metrov nekega materiala na obrezninskem območju Premogovnika Velenja. Da je takšno delo opravljeno kakovostno in pravočasno, rabi družba zelo velike stroje.«
Kdo vse lahko najame storitve podjetja RGP?
»Nismo samo inženiring družba, ampak podjetje, ki dejansko lahko opravlja zelo širok asortima del. Velikokrat nas najemajo v vseh segmentih gradbeništva, posebej pa smo specializirani za dela, ki jih ostale gradbene družbe, naša konkurenca, ne izvaja toliko. Ker izhajamo iz rudarstva, smo zelo dobri v vrtanju, miniranju, v raznih vrtalnih, geotehničnih delih, sanacijah plazov, izdelavi jet pilotov. Dobri smo v vsem, kar zadeva beton. Imamo makro in suho betonarno, ljudje s tega konca Štajerska nas poznajo, pri nas kupujejo betone vseh vrst. Vse betone imamo certificirane in jih lahko ponudimo za izdelavo najbolj zahtevnih gradbenih objektov. Na trgu ponujamo tudi suhe betonske mešanice. Tu je še kamnolom, kjer pridobivamo vse možne frakcije peskov, ki jih od nas kupujejo vse asfalterske družbe na tem področju, pa tudi vse gradbene družbe, ki potrebujejo kamene agregate (peske) za svoje gradbene aktivnosti. Izvajamo že prej omenjeno črpanje mulja, izdelavo tunelov, stabilizacijo obrežin, geotehnična dela nasplošno.«
Med 100 največjih družb v gradbeništvu je RGP po svojih prihodkih in dobičku na 18. mestu.
»Dela je trenutno v Sloveniji toliko, da si bomo naš prihodek iskali kar lepo doma.«
»V preteklih letih smo se ozirali proti tujini, predvsem na področju nekdanje Jugoslavije, v zadnjih nekaj letih pa je gradbenega posla v Sloveniji toliko, da družbe, ki se ukvarjamo s to dejavnostjo, niti ne moremo zapolniti vseh potreb. Začela se je tretja razvojna os, izvajajo se dela na drugem tiru Divača Koper, poleg tega je še zelo veliko manjših razpisov: izdelava mostov, sanacija prog (zdaj smo končali sanacijo proge Kranj – Podnart), občine veliko investirajo v izgradnjo kolesarskih poti. Dela je trenutno v Sloveniji toliko, da si bomo naš prihodek iskali kar lepo doma.«
Načrti RGP za 2022
»Preden se zazremo v prihodnost, je prav, da se zazremo nazaj in iskreno bi se zahvalil vsem, ki ste z nami soustvarjali družbo RGP. Največje bogastvo so ljudje, ki predstavljajo podjetje, družbo. Zahvala vsem, ki so nas spremljali v preteklosti od naših začetkov in verjeli v naše cilje. Za nami je 18 plodnih let, pred nami pa so zanimivi novi izzivi. Družba RGP s svojimi izkušnjami, tradicijo zre v nove projekte. Našo priložnost bomo iskali na vseh prej omenjenih projektih (npr. tudi kolesarske poti med Velenjem in Slovenj Gradcem), vsekakor bomo nadaljevali izpolnjevanje naših načrtov pri pridobivanju geotehničnih del, na katerih smo najbolj »doma«. Verjamem, da bo dela v Sloveniji toliko, da bomo cilje, ki smo si jih zadali za 2022, dosegli.«