Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
Si predstavljate, kako hudo stisko človek doživlja, da mora za njeno ublažitev spiti liter in pol Pelinkovca na dan? To se je zgodilo bosanskemu vojnemu veteranu, pripadniku posebne protiterostične enote, Marijanu Juriću. Zaradi hude travme se je znašel povsem na dnu. Bile so noči, ko je spal samo pol ure. In ko je vse v njegovem življenju razpadalo, se je po naključju srečal z duhovnikom Marijanom Arharjem. Ta mu ni ničesar očital, ali ga spraševal, temveč ga je preprosto sprejel z besedami: »Čakal sem te. Ti si od nekdaj v mojem srcu. Pokliči me!« Kako se je od tega trenutka njegovo življenje začelo spreminjati, ste lahko slišali v oddaji Srečanja, ki jo je pripravila Marjana Debevec.
SNG Opera in balet je pred prvo baletno premiero v letošnjem letu, premiero baleta Romeo in Julija. Priljubljena zgodba baletne literature bo tokrat zaživela v novi različici Renata Zanelle. Zasnovana bo na predstavah, ki ju je postavil na odrih Grške narodne opere in Romunske narodne opere, a v Ljubljani bo luč sveta zagledala njuna izpopolnjena različica, ustvarjena za celotni baletni ansambel. Pred premiero, ki bo nocoj (četrtek, 17. 2.) ob 19.30 in jutri (petek, 18. 2.) ob 18. uri, smo v goste povabili priznano baletno solistko Ano Klašnja, s katero se je pogovarjal Jože Bartolj. Ne prezrite nagradne igre na koncu članka!
V oddaji Z ljudmi na poti smo gostili mladega Švicarja, ki ga je ljubezen pred 18-imi leti pripeljala v Slovenijo. Z ženo in tremi otroki živi v Ljubljani. Naš gost je bil Daniel Eyer, profesor kitare, ki, kot pravi, najraje na svetu poučuje, pred nekaj meseci pa je prevzel pomembno funkcijo: postal je ravnatelj Glasbene šole v Zavodu sv. Stanislava.
15. februar je mednarodni dan boja proti otroškemu raku. V duhu ozaveščanja si na ta dan pripnemo zlato pentljo – simbol otroškega raka in se jim pridružimo pri opominjanju ljudi, da je rak pri otrocih, na žalost, še kako prisoten. Za rakom vsako leto zboli približno 80 otrok in mladostnikov, ozdravljivost znaša 80 odstotkov, številni pa bitko z boleznijo žal izgubijo, poudarjajo v društvu Junaki 3. nadstropja, ki so ga ustanovili starši otrok z rakom. Otroci in mladostniki, ki so trenutno v fazi zdravljenja, kot tudi tisti, ki so bolezen uspešno premagali, si predvsem želijo, da bi bili med vrstniki sprejeti. Pred časom smo v Sobotni iskrici spregovorili o Zlati pentljici, o otrocih in mladostnikih, ki so zbrani v skupini pod imenom »Gold Ribbon Slovenija«. Združuje jih izkušnja raka. Nekateri so še otroci, drugi medtem že mladi odrasli, nekateri so zdravljenje že končali, drugi pa se še zdravijo. V studiu smo gostili deklico Hano in njeno mamo, pogovor z njima pa ste lahko prebrali tudi v reviji PRO.
Jure Franko je bil včeraj vidno ganjen ob srebru Žana Kranjca, njegovem »nasledniku«, ki je srebro v veleslalomu, sploh prvo slovensko olimpijsko kolajno na zimskih igrah, osvojil daljnega leta 1984. Srebrno olimpijsko odličje, posel v Združenih državah Amerike, čast in odgovorno delo na Japonskem, življenje med celinami sveta, ljubezen, družina, otroka, vrhunska produkcija muzikalov v različnih državah … Verjetno bi težko našli sogovornika, s katerim bi se lahko pogovarjali o toliko različnih temah. Jure Franko ima še in še izkušenj, ki ga odlikujejo, doživetij, ki so zaznamovala njegovo športno in siceršnjo življenjsko pot. Z nami jih je delil za oddajo Naš gost, ki smo ji lahko prisluhnili tik pred začetkom olimpijskih iger v Pekingu. Pogovor je vodil še en Jure, Sešek.