Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
Po raziskavi Nacionalnega inštituta za varovanje zdravja imamo v Sloveniji v področju debelosti 25 odstotkov moških in 30 odstotkov žensk. Debelost je kronična bolezen, ki dobiva razsežnost pandemije. O tem smo se pogovarjali z družinsko zdravnico v Zdravstvenem domu Ljubljana Neno Kopčavar Guček. Pravi, da je debelost globalno postala večji problem kot nedohranjenost ali podhranjenost. Oddajo je vodil Blaž Lesnik.
Mlad in pogumen študent, ki je zapustil dom zaradi fizičnega in psihičnega trpinčenja s strani lastne matere, nam je svojo zgodbo zaupal lani jeseni, kmalu po izidu prve knjige Iz pekla do življenja – izgubljeno otroštvo. Ob strani so mu stali šolska socialna delavka, najboljši prijatelj in njegova družina, s pomočjo katerih se je postavil na lastne noge. Takrat se je začela pot ozdravljenja in odpuščanja. Pogovor z ranljivim in pogumnim mladeničem, ki je pred izdajo druge knjige, je vodila s. Meta Potočnik. V drugi knjigi, ki bo izšla v maju, opisuje svojo bitko z depresijo, ki jo je uspešno premagal. V pogovor smo povabili tudi strokovnjakinjo, izredno profesorico za zakonsko in družinsko terapijo na Teološki fakulteti dr. Katarino Kompan Erzar.
Na daljavo je bil z nami Alojz Grahor, pomočnik ravnatelja za šolo v Škofijski gimnaziji Vipava, profesor matematike. Govorili smo o prednostih in posebnostih katoliških šol, pa o mladih danes. Povabili smo tudi k prispevanju oz. darovanju v Solidarnostni sklad. Pogovor je vodil Matjaž Merljak.
V Svetovalnici smo govorili o vzrokih in zdravljenju luskavice, ki jo ima približno 2 % ljudi, večina teh v blagi obliki. Biološka zdravila so prinesla veliko sprememb, saj tovrstno zdravljenje tudi bolnikom s težjim potekom umiri težave. Z nami je bil specialist dermatolog Tomaž Lunder, s katerim se je pogovarjal Blaž Lesnik.
Z zakoncema Perko smo se pred časom pogovarjali o veri in kulturi, o tem, kako otroci način življenja, odnos staršev (tudi do kulture), ponotranjijo in nesejo naprej. Tudi o tem, kako se vera v današnjem času umika iz človekovega življenja. V šolah se otroci skoraj ne učijo več pesmi na pamet, bere se vse manj. Je torej vse črno? Verena Perko: »Optimizem je krščanska dolžnost.« Kljub temu svetuje, da starši čim več beremo z otrokom in se skupaj z njim naučimo na pamet kakšno pesmico. Mesec kulture je mimo, a naj pogovor o kulturi ostane še malo med nami tudi v marcu … Pogovor z zakoncema Perko je vodila Mateja Subotičanec.