Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan

Mirjam Judež

Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.

  • Smejmo se, življenje bo boljše.  (photo: PixaBay)
    01.04.2022, 08:30

    Psihologinja Branka Strniša: Dvignimo kotičke ust navzgor, počutili se bomo bolje.

    Posebej otrokom je prvi april zelo zanimiv, sprošča jih, ko lahko s svojo hudomušnostjo zabavajo sebe in druge. Otroci gledajo svet bolj radostno, to je namreč naravna danost ljudi, ki pa se z odraščanjem zmanjšuje. Z leti naših izkušenj postajata svet in življenje v njem vse bolj resna. Otroci pa so še nepopisan list in zato sta jim smeh in dobra volja zelo blizu.

  • Otroci naj se začnejo učiti ravnanja z denarjem že v vrtcu (photo: cottonbro: / Pexels)
    28.03.2022, 16:03

    Otroci in denar: kako gre to dvoje skupaj?

    Danes se je iztekel Svetovni teden izobraževanja o financah, katerega namen je ozaveščanje o finančnem izobraževanju in pismenosti otrok in mladostnikov. Izkazalo se je, da imajo otroci in mladostniki premalo znanja, veščin, odnosa in vedenja o ravnanju z denarjem. So zelo ranljiva skupina, ki je žal izpostavljena tudi zavajajočemu oglaševanju. Finančna pismenost pa ni samo upravljanje z osebnimi financami in denarjem, temveč gre tudi za varčno uporabo drugih virov, kot so: energija, čas, voda, hrana ipd.. V tokratni Svetovalnici smo gostili Ireno Simčič z Zavoda Republike Slovenije za šolstvo, s katero se je pogovarjala Tanja Dominko.

  • Naša gostja je bila Jana Lavtižar, specialistka zakonske in družinske terapije (photo: Milena Rupar)
    25.03.2022, 21:31

    Jana Lavtižar: »Če sem dovolj dobra mama, je to za mojega otroka dovolj dobro.«

    Na materinski dan smo se pogovarjali z Jano Lavtižar, specialistko zakonske in družinske terapije. Materinstvo, očetovstvo, izzivi in lepota starševstva so bile teme, ki smo se jih dotaknili, pa tudi, zakaj imajo mame tako pogosto slabo vest ali občutek krivde, da niso dovolj dobre. Pogovor, ki bo pobožal duše predvsem mam, je vodila Nataša Ličen.

  • 'Cilj zakona je ne samo reševati nastanjenih v domovih za starejše, ampak nas skrbijo tudi potrebe tistih, ki bivajo v domačem okolju.' (photo: congerdesign / Pixabay)
    25.03.2022, 11:06

    Vse o zakonu o dolgotrajni oskrbi

    Dolgotrajna oskrba v Sloveniji ni sistemsko urejena. O tem, kaj prinaša nedavno sprejeti zakon, kdo bo deležen pomoči in oskrbe ter kdaj bodo začele veljati pravice iz zakona, smo se pogovarjali z državno sekretarko na ministrstvu za zdravje Alenko Forte, ki pravi, da smo zadnja evropska država, ki to področje ni imela zakonsko urejeno. Pogovor je vodil Blaž Lesnik.

  • V Svetovalnici smo se ustavili ob pogledu na sušo pri jarinah in pripravah na letošnjo setev koruze, poljščine, ki je zelo pomembna za prehransko varnost.  (photo: Adrian Infernus / Unsplash)
    24.03.2022, 09:57

    Kaj moram vedeti pred letošnjo setvijo koruze?

    Letošnji marec s ponosom nosi ime sušec. V naravi vlada suša, kar se posebej pozna na oziminah in tudi že nekaj časa posajene jarine še niso vzklile. V Svetovalnici smo se ustavili ob pogledu na sušo pri jarinah in pripravah na letošnjo setev koruze, še ene poljščine, ki je zelo pomembna za prehransko varnost. Naš gost je bil mag. Jože Mohar iz semenarske hiše Agrosaat. »Marec je res sušec, posebej suh in hladen, netipičen za zadnja leta, veter pa še dodatno suši zgornjo plast tal. Narava čaka. Če gledamo grmovje, gozdno drevje, travinje, suhe potoke, to ni dober obet za rast rastlin in za kmetijstvo.« Z mag. Moharjem se je pogovarjal Robert Božič.