Maja MorelaMaja Morela
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Mirjam Judež

Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.

  • Specialni pedagog Marko Juhant  (photo: Rok Mihevc)
    11.01.2022, 15:20

    »Vzgoja ni ločena od življenja. Je del življenja!«

    V veselje mnogih smo v oddaji Za življenje gostili specialnega pedagoga Marka Juhanta, ki je odgovarjal na vprašanja s področij vzgoje, spremljanja mladih in kako dejavno spreminjamo svoj odnos v odnosih na bolje. Pogovor je vodila Nataša Ličen.

  • Naš gost v Svetovalnici je bil priznani psiholog dr. Kristijan Musek Lešnik (photo: Naja Musek Lešnik)
    08.01.2022, 21:00

    »Bolj ko usmerjamo fokus na lepe stvari, bolj se nam bo zdel svet lep.«

    V Svetovalnici smo spregovorili o posledicah epidemije za družbo. Med drugim o stiskah ljudi, družbenih delitvah in nujnosti pozitivnega razmišljanja, ki nam po besedah psihologa dr. Kristijana Muska Lešnika pomaga ohranjati upanje. S takšnim pogledom lahko krizno obdobje preidemo bistveno lažje. S priznanim psihologom in pedagogom se je pogovarjal Andrej Šinko.

  • Gostje 4. Svetovalnice na temo covida so bili: dr. Tatjana Lejko Zupanc, dr. Alojz Ihan in dr. Bojana Beović (photo: Svetovni splet, Rok Mihevc)
    04.01.2022, 07:12

    Covid: Neodgovorjena vprašanja

    V Svetovalnici smo se posvetili preostalim vprašanjem, ki ste jih pred časom postavili poslušalci na temo epidemije in cepljenja. Ali se lahko težave z obrabo sklepov povečajo po prebolelem covidu? Se že kaj ve o srednjeročnih učinkih cepiv mRNA? Je cepljenje priporočljivo za mlada dekleta? Kaj bi se zgodilo, če bi se morali v prihodnosti redno cepiti vsako leto? Odgovore smo poiskali pri predstojnici ljubljanske infekcijske klinike dr. Tatjani Lejko Zupanc, pri vodji posvetovalne skupine pri NIJZ infektologinji dr. Bojani Beović in specialistu klinične mikrobiologije in imunologije dr. Alojzu Ihanu. Pogovore pri strokovnjakih je znova iskal Blaž Lesnik, tehnično pa je oddajo uredil Matej Kržišnik.

  • Naši trije sogovorniki (z leve): Slavi, Andreja in Janez (photo: Rok Mihevc)
    29.12.2021, 13:34

    Se da pedagogiko skupnosti prenesti v življenje? Se!

    O vzgoji se danes veliko govori, predlagajo se vedno novi vzgojni modeli. Bolj avtoritarni vzgoji je v preteklih desetletjih sledila t. i. permisivna vzgoja, ki pa ni prinesla pravih rezultatov. Papež Frančišek čuti potrebo po vzgoji novih rodov, zato predlaga nek svetovni pakt, zavezo, ki bi na področju vzgoje povezala ljudi različnih profilov: od vzgojiteljev, učiteljev, katehetov, do staršev in profesorjev pedagogike. Ena od poti, ki rišejo prihodnost vzgoje, je tudi pedagogika skupnosti, ki smo jo lahko pobliže spoznali v oddaji Srečanja. Z nami so bili ustanoviteljica in prva vodja vrtca Sončni žarek Slavi Snoj (zgodbo je opisala tudi v knjigi Kakor sončni žarek, ki je izšla pred kratkim), svetovalka za strokovni razvoj kadra Andreja Keršmanc in direktor Zavoda sv. Jurija Janez Snoj. Pogovor, ki ga lahko preberete v nadaljevanju, je vodila Marjana Debevec. Če raje poslušate kot berete, pa kliknite na posnetek (levo).

  • Čas, ki ga preživimo z otroki in dobri odnosi so najlepše darilo za otroka (čeprav se tudi kakšne škatle ali vrečke ne bi branil :) ) (photo: Kira auf der Heide / Unsplash)
    22.12.2021, 15:55

    Iz Betanije ta teden: »Darilo naj ne bo nadomestilo za čas in odnos z otrokom.«

    V tem tednu smo "reciklirali" Svetovalnico, ki smo ji prisluhnili na Miklavževo jutro. Teme o obdarovanjih, hvaležnosti, odnosih so znova aktualne. Miklavževa Svetovalnica je strokovnjaka za vzgojo vprašala, če je lahko obdarovanje vzgojno. Kaj pa, če so kljub zavidljivi vrednosti Miklavževih daril otroci razočarani? Kako uravnavati pričakovanja? Z nami je bil družinski terapevt Miha Ruparčič, s katerim se je pogovarjala Mateja Subotičanec.