Blaž Lesnik
Blaž Lesnik je radijski voditelj, novinar in urednik.
Tokrat smo se po zgodovini in sedanjosti vozili po železniških tirih. Dr. Tadej Brate, eden največjih strokovnjakov tehniške dediščine, izjemen poznavalec zgodovine prometa in izvrsten publicist, je bil naš gost v sobotni popoldanski oddaji.
11 milijonov 500 tisoč dokumentov. Ne predstavljam si, kako bi izgledala gora teh dokumentov pred nekaj desetletji, ko je bil svet še brez elektronskih bank in oblakov. Iz ogromnega panamskega oblaka zdaj curljajo imena svetovnih voditeljev, poslovnežev, najboljših iz sveta športnika, skratka...vplivnežev.
Tokratna oddaja Zanimivosti nočnega neba nas je popeljala na prizorišče letošnjega popolnega sončevega mrka - v Indonezijo. Na otoček Ternate je namreč potovala 25 članska odprava pod vodstvom avtorja naše oddaje prof. Borisa Khama.
Enoznačnega odgovora na vprašanje, katero je najgloblje jezero na Slovenskem, ni mogoče dati brez pojasnila o njegovem nastanku. Vzrok za nastanek umetnega Družmirskega ali Šoštanjskega jezera je velenjski rudnik oziroma kopanje lignita pod vasjo Družmirje. Globina jezera se stalno povečuje, po zadnjih podatkih naj bi globlja kotanja merila kar 87 metrov. Če pa se sprehodimo do skrivnostnega Divjega jezera pri Idriji, ki je že od leta 1972 urejeno za obisk kot prvi slovenski muzej v naravi, nas ne prevzame le njegova divja narava, temveč tudi podatek, ki nam ga prišepnejo pogumni potapljači. Ti so leta 2001 dosegli globino 160 metrov.
Po številu največji red sesalcev na slovenskem ozemlju so netopirji. Pri nas živi po do zdaj zbranih podatkih 30 vrst, ki jih uvrščamo v tri družine: to so podkovnjaki, gladkonosi netopirji in dolgokrilci.