
Spomin medvojnih in povojnih žrtev komunističnega nasilja | (foto: STA)
NSi za vnovično uvedbo dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Slovenija | 23.07.2025, 09:03 Helena Križnik
17. maj naj znova postane nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja, menijo v NSi. Tak predlog so že vložili v postopek v državni zbor. Strankina poslanka Iva Dimic je pojasnila, da nam takšno odgovornost med drugim nalaga nedavno sprejeta resolucija Evropskega parlamenta, ki želi spodbuditi k spoštovanju zgodovinske pravičnosti in k spravi.
Poteza aktualne vlade nas je odvrnila od pomiritve družbenih napetosti
Poslanka Iva Dimic je na novinarski konferenci spomnila, da je 17. maj za nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja razglasila prejšnja vlada Janeza Janše. Tik pred drugim uradnim zaznamovanjem ga je aktualna vlada Roberta Goloba ukinila. Ta poteza nas je odvrnila od pomiritve družbenih napetosti, je opozorila Dimičeva. »Na dogajanje v drugi svetovni vojni in na obdobje po njenem koncu verjetno nikoli ne bomo imeli enakih pogledov. Naloga politike pa je, da da se poenoti glede najbolj osnovnih vrednot, kot sta pokop in pravica do pietetnega spomina. In prav to je zdaj najbolj grobo kršeno.«
Že četa grobo teptan spomin na vse žrtve komunističnega totalitarizma
Slovenija razsežnosti komunističnega nasilja ter občutljivosti do njegovih žrtev in preganjanih ni zmogla v zadostni meri vnesti v kolektivno zavest, je razočarana ugotavljala Dimičeva. »Zato je tudi odnos do žrtev komunističnega totalitarizma še vedno nepieteten. Vznikajo celo javni pozivi k ponovitvi najstrašnejših oblik komunističnega nasilja. Izvensodno je bilo v Sloveniji po koncu druge svetovne vojne pobitih več kot 15 tisoč ljudi. Da ne omenjam vseh žrtev medvojnega nasilja in vseh odseljenih v tuje države. Njihov spomin oziroma želja po obeležitvi tega spomina se je v vseh teh letih grobo teptal.«
Po 80 letih je treba narediti korak naprej
Dimičeva je ob tem omenila resolucijo o ohranjanju spomina na žrtve povojnega komunističnega obdobja v Sloveniji, ki jo je pred dvema tednoma sprejel Evropski parlament. »V njej je med drugim poudarjeno, da si žrtve komunističnih pobojev v Sloveniji zaslužijo spomin in spoštovanje ter da ohranjanje zgodovinskega spomina na žrtve vseh totalitarnih režimov prispeva k izgradnji pravične in demokratične družbe. V dokumentu je tudi izrecno zapisano, da bi se morali v Sloveniji z nacionalnim dnevom spomina pokloniti žrtvam avtoritarnih in totalitarnih režimov, vključno s komunizmom, za spoštovanje zgodovinske pravičnosti in kot prispevek k spravi.« Primerljive dneve spomina poznajo marsikje na stari celini, je spomnila Dimičeva in dodala, da je po 80 letih tudi pri nas le treba narediti korak naprej. Pri tem pričakuje konstruktivno držo koalicije in opozicije.