Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Izraelska zastava (foto: Osebni arhiv Nejc Krevs)
Izraelska zastava | (foto: Osebni arhiv Nejc Krevs)

Diplomacija ne deluje aktivistično in prek medijev

Slovenija | 18.07.2025, 13:50 Helena Križnik

Vlada v Ljubljani se je odločila samostojno ukrepati proti Izraelu. Ministra judovske države za nacionalno varnost in za finance je razglasila za nezaželeni osebi v Sloveniji. Gre za nepremišljeno in neodgovorno potezo, je ocenil dolgoletni diplomat in dober poznavalec mednarodnih odnosov Tone Kajzer. Upa, da posledice ne bodo prehude.

Slovenija za zdaj edina, ki se je v Evropski uniji odločila za solo akcijo

Ekipa Roberta Goloba je ocenila, da Itamar Ben-Gvir in Bezalel Smotrič s svojimi izjavami spodbujata nasilje in hude kršitve človekovih pravic. To je sporočila vodja diplomacije naše države Tanja Fajon. Dodala je, da je razglasitev obeh za nezaželeni osebi prvi od nacionalnih ukrepov proti Izraelu in da jih je več še v pripravi. V Evropski uniji je Slovenija edina, ki je za zdaj naredila ta korak, zanj se je vlada v Ljubljani odločila, tako Fajonova, ker na ravni vse sedemindvajseterice za zdaj ni bilo soglasja o skupnem odzivu.

Gre za direktno škodovanje interesom naše države

Gre za aktivistično delovanje, je v pogovoru za naš radio ugotavljal Tone Kajzer. »Gre za direktno škodovanje slovenskim interesom in ustvarjanje vtisa, da bomo s temi ukrepi rešili neko izjemno zapleteno mednarodno vprašanje, konflikt, spor, ki traja že več sto let. Hkrati se na ta način, vsaj jaz mislim, da je to v ozadju, preusmerja pozornost z neučinkovitosti delovanja na notranjepolitičnem področju.«

Kajzer je spomnil, da je Izrael demokratična država, ki se je v preteklosti pokazala kot izjemno verodostojna, ki je Sloveniji stala ob strani v času osamosvajanja in s katero imamo razvito ekonomsko sodelovanje, saj je tudi visokotehnološko napredna. »Gre za en cel spekter odnosov z državo Izrael in tudi z ostalimi državami zahodnega bloka, kjer se posledice gotovo pokažejo, čeprav mogoče ne takoj navzven. Če kdo misli, da bomo potem lahko na hitro obrnili ploščo, ko bo prišla nova vlada, da bo takrat vse šlo v stare tirnice, se bojim, da ne bo tako. In mislim, da bi moral nekdo tudi prevzeti odgovornost.«

Ali res ravnamo prav in pravično?

Kajzer je opozoril, da so razmere na Bližnjem vzhodu zapletene. Če bi si naša država želela dejansko prispevati k rešitvi in spodbuditi Evropsko unijo, da bi morda odigrala bolj konstruktivno vlogo, bi po njegovem mnenju postopala drugače. »Tiha diplomacija ne deluje na glas in prek medijev. Evropska unija je skupina suverenih držav in v diplomaciji je tako, da je treba opraviti veliko pogovorov, veliko prepričevanj z argumenti.« Kajzer je zato podvomil v iskrenost poteze aktualne oblasti v naši državi. »V Sloveniji se poskuša ustvariti vtis med ljudmi, da ravnamo prav in pravično ter skladno z našimi prepričanji in vrednotami, ampak verjemite mi, v realnosti ni tako,« je bil jasen dolgoletni diplomat.

Slovenija, Svet, Novice
Novinar Peter Merše (photo: Tanka Dominko) Novinar Peter Merše (photo: Tanka Dominko)

Peter Merše o najpogostejših predsodkih o politiki

»Prvi predsodek je, da so v politiki vsi isti, in drugi, da če bo na oblasti druga stran, bo pa vse drugače,« je novinar Peter Merše odgovoril na prvo vprašanje v oddaji Spoznanje več, predsodek ...