
Letovanje ukrajinskih otrok in mladih v Sloveniji | (foto: Slovenska karitas)
Ukrajinski otroci na letovanju v Sloveniji
Slovenija | 16.07.2025, 12:35 Petra Stopar
V Strunjanu v teh poletnih dneh letuje 49 ukrajinskih otrok in mladih. Letovanje spada med projekte Slovenske karitas za pomoč Ukrajini, pri katerih sodeluje tudi ukrajinska Caritas-Spes, sofinancira pa jih Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije preko strateškega humanitarnega partnerstva s Slovensko karitas. Ta je od začetka ruske agresije Ukrajini pomagala v skupnem znesku 5,4 milijona evrov.
Slovenska karitas je do sedaj izvedla že sedem letovanj za več kot tristo otrok iz Ukrajine, tri letovanja je finančno podprlo slovensko zunanje ministrstvo. Večina otrok, ki letuje v Sloveniji, je izgubila očeta v vojni, prihajajo pa iz regije Harkiv. V Strunjanu so tudi otroci staršev Sindikata ukrajinske nacionalne policije, ki so zaprosili za tovrstno pomoč slovensko veleposlaništvo v Kijevu.
Po prepričanju veleposlanika Edvina Skrta je ta program letovanja pomemben, »ker pomeni umik iz nekega travmatskega okolja, vsaj za nek določen čas, da se otroci lahko sprostijo, ponoči mirno spijo, se pogovorijo s sovrstniki in da so deležni psihosocialnih terapevtskih programov, ki jih mogoče v Ukrajini niso deležni«.
Vodja mednarodne pomoči pri Slovenski karitas Jana Lampe je povedala, so razmere v Ukrajini danes najtežje od začetka vojne, pomoči pa je vse manj. Slednjo potrebuje vsak tretji Ukrajinec, najbolj prizadeti pa so prav najmlajši. V zvezi s tem je poudarila: »4,6 milijona šoloobveznih otrok v Ukrajini je zelo prizadetih. Dva milijona jih ne more obiskovati šole, ker so bile šolske zgradbe uničene. Praktično tretjina otrok ne hodi v šolo že pet let – najprej je bil covid, nato vojna – ali se šolajo na daljavo ali pa so v zakloniščih in to prinaša res hude psihosocialne posledice.«
Mnogi otroci in mladostniki na okupiranih ozemljih v Ukrajini še vedno živijo v kleteh, ali pa se morajo v času alarmov v zvezi z napadi umakniti v kleti, njihovi očetje so na fronti in so v strahu za njihovo življenje, ali pa so v vojni že izgubili očeta ali drugega sorodnika. Vse to povzroča otrokom in mladostnikom velik stres in vpliva na njihovo psihosocialno počutje in duševno zdravje. Številni otroci imajo zato velike težave v komunikaciji, zelo malo govorijo.
Drugi letošnji projekt strateškega partnerstva med slovenskim zunanjim ministrstvom in Karitas za pomoč Ukrajini je obnova 80 porušenih domov in srednje šole v regiji Harkiv. Karitas pa letos dodatno v sodelovanju z Občino Kočevje sofinancira še letovanje 44 otrok iz Buče, ki so tudi v teh dneh na letovanju v tamkajšnji občini.
Poleg tega je Slovenska karitas v sodelovanju s Caritas-Spes v kraju Visokij, v predmestju Harkiva, ob sofinanciranju MZEZ kupila in obnovila hišo za psihosocialno pomoč otrokom in za njihove matere. V maju je bila otvoritev te hiše. Potekali so prvi tabori za 50 otrok iz Harkivske regije. Karitas je podrla tudi projekt psihosocialne pomoči otrokom na območju kraja Pidkamin, kjer je v letu 2024 podprla različne aktivnosti v varnih kotičkih za otroke, so pojasnili na Karitas.
Če želite darovati za Ukrajino, lahko znesek nakažete preko tekočega računa Slovenske karitas ali preko SMS sporočila z vsebino UKRAJINA5 in UKRAJINA10 na 1919, s čimer darujete 5 oziroma 10 evrov.