Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Ukrajinski otroci, ki so med 22. septembrom in 3. oktobrom 2024 gostovali v Strunjanu. (foto: Matej Arh/STA)
Ukrajinski otroci, ki so med 22. septembrom in 3. oktobrom 2024 gostovali v Strunjanu. | (foto: Matej Arh/STA)

Slovenska karitas in ministrstvo polepšala teden 50 ukrajinskim otrokom

Sociala | 03.10.2024, 08:01 Uredništvo Radia Ognjišče Slovenska tiskovna agencija

Danes se v Ukrajino vrača 50 otrok, ki so od 22. septembra letovali v Strunjanu, kar sta jim prek strateškega humanitarnega partnerstva omogočila Slovenska karitas in ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Ob tem sta organizacija in ministrstvo predstavila skupno dosedanjo pomoč Ukrajini.

Letovanje petdesetih otrok je le eden izmed projektov Slovenske karitas pri pomoči Ukrajini

Na tokratno letovanje v Strunjanu so sprejeli 50 ukrajinskih otrok, ki jim je vsem skupno to, da imajo svoje očete na fronti, nekateri izmed njih so starše v vojni celo izgubili. V dvanajstih dneh letovanja na slovenski obali so jim ponovno želeli pričarati brezskrbno otroštvo, pri čemer so si pomagali z raznovrstnimi aktivnostmi. Kot je povedala vodja mednarodne pomoči pri Slovenski karitas Jana Lampe, so jih odpeljali na ogled Postojnske jame, Ljubljane in tamkajšnjega živalskega vrta, pripravili so jim številne delavnice, filmski večer, kopanje in zabavo na športnem igrišču.

Sodelovanje Slovenske karitas in zunanjega ministrstva

Preko tega partnerstva je ministrstvo v letu 2024 vložilo 575.000 evrov, lastni delež Slovenske karitas pa je 36.300 evrov. Skupno je Slovenska karitas za Ukrajino v slabih treh letih, odkar tam divja vojna, sicer zbrala že 4,9 milijona evrov pomoči.

S pridobljenim denarjem so pomagali tudi pri obnovi infrastrukture v Ukrajini, med drugim so zgradili dom za rehabilitacijo invalidnih otrok v Žitomirju, kjer se je zdaj rehabilitiralo že 200 otrok. Zdaj tam gradijo še kuhinjo z jedilnico in prostore za fizioterapijo. Kupili in dogradili so tudi hišo v predmestju Harkova, v kateri prizadetim v vojni ponujajo psihosocialno pomoč. Kot je še spomnila Lampe, so ukrajinski otroci zadnji dve leti pred vojno preživeli doma zaradi pandemije covida-19, zaradi česar so že štiri leta izolirani od svojih vrstnikov.

© FB Slovenska karitas

Državna sekretarka na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Melita Gabrič je ob tem povedala, da na ministrstvu izvajajo več projektov pomoči, ti pa so usmerjeni predvsem v podporo otrok. Med drugim je izpostavila projekt psihosocialne podpore, v katerem izobražujejo učitelje, da so otrokom sposobni pomagati. V projekt je vključenih 20 šol, ocenjujejo pa, da so na tak način pomagali že več kot 1000 otrokom. Kot je še izpostavila Gabrič, je omenjeno ministrstvo do zdaj namenilo 15 milijonov evrov humanitarne pomoči za Ukrajino.

© FB Slovenska karitas

Sociala, Novice
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...