Damijana MedvedDamijana Medved
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko
Kardinali zbrani pri sveti maši za novega papeža (foto: Vatican news)
Kardinali zbrani pri sveti maši za novega papeža | (foto: Vatican news)

Kardinal Re: Edina primerna drža v času konklava je molitev

Novice | 07.05.2025, 12:18 Marjana Debevec

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Vatikan, kjer se bo kmalu začel konklave. Med dopoldansko sveto mašo v baziliki sv. Petra so kardinali skupaj s številnimi škofi, diakoni in verniki prosili za izvolitev novega Petrovega naslednika. Popoldne ob 16.30 se bodo kardinali v procesiji, med katero bodo molili litanije vseh svetnikov, odpravili v Sikstinsko kapelo.

Nekateri mediji govorijo o skrivnostnosti, drugi o lobiranjih, tretji ugibajo, kdo bo novi papež in ali bo sledil usmeritvam papeža Frančiška. Verniki pa povezani v molitvi prosimo za poslušnost kardinalov Svetemu Duhu, da bi izbrali pastirja Cerkve za današnji čas.

Te molitve je okronala dopoldanska sveta maša za izvolitev novega papeža, ki jo je v baziliki sv. Petra v navzočnosti vseh 133 kardinalov volivcev in številnih vernikov daroval dekan kardinalskega zbora kardinal Giovanni Battista Re.

Da bi izvolili papeža, ki ga Cerkev in svet potrebujeta

Spomnil je so tudi oni, kot apostoli z Marijo, zbrani v molitvi, skupaj z vsemi nami, da bi izvolili papeža, ki ga Cerkev in svet danes potrebujeta.

»Molitev k Svetemu Duhu je edina primerna drža, medtem ko se kardinali volivci pripravljajo na dejanje največje človeške in Cerkvene odgovornosti. Gre za dejanje, ob katerem morajo pustiti, da odpadejo vsi človeški pogledi, da bi imeli v svojem umu in srcu samo Boga Jezusa Kristusa in dobro Cerkve in človeštva.«

Spomnil je na evangelij, v katerem smo slišali Jezusovo novo zapoved: Ljubite se med seboj, kakor sem vas jaz ljubil. Jezus mero te ljubezni pojasni z besedami, da nihče nima večje ljubezni od te, ki da življenje za svoje prijatelje.

Gre torej za ljubezen brez meja, ki naj bi bila posebej značilna za Jezusove učence, da bodo lahko prispevali k izgradnji civilizacije ljubezni. Samo ta ljubezen je sposobna spremeniti svet, je poudaril kardinal Re. Jezus nam je to ljubezen pokazal tako, da je vsem apostolom umil noge, tudi Judu, ki ga je izdal. Nikogar ni izključil.

Kardinal Giovanni Battista Re med nagovorom
Kardinal Giovanni Battista Re med nagovorom © Vatican news

Izjemna odgovornost kardinalov

Med nalogami Petrovega naslednika je izpostavil spodbujanje občestva med vsemi. »Skupnost vseh kristjanov s Kristusom. Skupnost škofov s papežem. Skupnost škofov med njimi. In to ne skupnost, zagledana sama vase, ampak vsa usmerjena v občestvo med ljudmi, med narodi in kulturami.« Cerkev naj bi tako po besedah kardinala Reja vedno bolj postajala dom in šola občestva.

Edinosti Cerkve si želi Jezus Kristus, je poudaril. In sicer ne neke uniformiranosti, ampak trdnega in globokega občestva v različnosti, vedno v polni zvestobi evangeliju.

Spomnil je, da papež predstavlja Kristusa na zemlji in skalo, na kateri je postavljena Cerkev. Izvolitev novega papeža je tako vedno na nek način vrnitev apostola Petra.

Poudaril je, da bodo kardinali novega papeža izvolili v Sisktinski kapeli, kjer vse govori o navzočnosti Boga, pred katerim se bo vsak od nas nekoč znašel, da bi bil sojen. Zato jih je spomnil na njihovo odgovornost, da bodo papeške ključe dali v prave roke.

Papež po Božjem srcu

»Molimo, da bo Sveti Duh, ki nam je v zadnjih sto letih daroval več resnično svetih in velikih papežev, zdaj podaril papeža po Božjem srcu za dobro Cerkve in človeštva.

Molimo, da bo Bog naklonil Cerkvi papeža, ki bo znal najbolj prebuditi vest vseh ter na novo prebuditi moralne in duhovne sile v sodobni družbi, sicer zaznamovani z velikim tehnološkim napredkom, ki pa po drugi strani pozablja na Boga.«

Sodobni svet po besedah dekana kardinalskega zbora od Cerkve veliko pričakuje, da bi ohranil temeljne človeške in duhovne vrednote, brez katerih se človeško sobivanje ne bo izboljšalo in ne bo prispevalo k skupnemu dobremu za prihodnje generacije.

Verniki so napolnili baziliko Svetega Petra
Verniki so napolnili baziliko Svetega Petra © Vatican media

Že nocoj pričakujemo prvi dim

Ko bo 133 kardinalov volivcev v procesiji danes popoldne prispelo v Sikstinsko kapelo, bodo zmolili Pridi Stvarnik Sveti Duh ter nato prisegli skupaj in še vsak posamezno. Ko je podana prisega zadnjega kardinala volivca, mojster papeških obredov reče »Extra omnes« in vsi, ki se ne udeležijo konklava, zapustijo kapelo.

Premišljevanje o bremenu njihove službe in o nujnosti, da pri volitvah rimskega škofa v vsem delujejo s pravim namenom, da imajo pred očmi samo Boga in gledajo na dobro vesoljne Cerkve bo pripravil nekdanji papeški pridigar p. Raniero Cantalamessa.

Po njegovem odhodu bodo zaklenili vrata in postavili straže pri vseh vhodih v omenjeno kapelo. Dekan kardinalskega zbora bo takoj predložil opravila, ki se jih je treba lotiti, sledilo pa bo glasovanje.

Prvi dim iz najbolj znanega dimnika na svetu lahko pričakujemo malo po 19. uri. Sicer pa bodo volitve potekale štirikrat na dan – dvakrat dopoldne in dvakrat popoldne, vse do belega dima, ki bo naznanil izvolitev 267. Papeža Katoliške Cerkve.

Pripravljena Sikstinska kapela
Pripravljena Sikstinska kapela © Vatican media

Novice
Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Vatikan, trg svetega Petra (photo: Vatican Media) Vatikan, trg svetega Petra (photo: Vatican Media)

Tu lahko v živo spremljate dogajanje v Vatikanu

Dogajanje v Vatikanu lahko v živo spremljate 24 ur na dan preko YouTube kanala. Oči svetovne javnosti so tja še posebej oprte v teh dneh, zato povezavo do oddajanja v živo lahko najdete tudi v članku.