Damijana MedvedDamijana Medved
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko
V Sikstinski kapeli je že vse pripravljeno na prihod kardinalov volilcev (foto: Vatican Media)
V Sikstinski kapeli je že vse pripravljeno na prihod kardinalov volilcev | (foto: Vatican Media)

Papežev prstan razveljavljen, Cerkev čaka novega Petrovega naslednika

Novice | 07.05.2025, 05:45 Marjana Debevec

Pred nami je eden najbolj odmevnih dogodkov, ki se običajno zgodi vsakih nekaj let ali celo desetletij. Kardinali, ki so bili na dan papeževe smrti mlajši od 80 let bodo namreč volili novega Petrovega naslednika. Med včerajšnjim zadnjim zasedanjem – kongregacijo – so kardinali razveljavili prstan papeža Frančiška v pozlačenem srebru, na katerem sta bila upodobljena sveti Peter s ključi in svinčeni pečat. Gre za insignije, ki jih novoizvoljeni papež prejme med mašo na začetku svojega pontifikata.

Danes se bo ob 10. uri začelo slovesno somaševanje za izvolitev papeža, ki ga bo vodil dekan kardinalskega zbora kardinal Giovanni Battista Re. Popoldne ob 16.30 se bo odvila procesija kardinalov proti Michelangelovi kapeli in sicer po vrstnem redu, ki so mu pripadali - najprej kardinali diakoni, nato kardinali duhovniki, nazadnje kardinali škofje.

V svojih kardinalskih oblačili bodo med prepevanjem litanij Vseh svetnikov prispeli do Sikstinske kapele, kjer bo najprej molitev Pridi, Stvarnik Sveti Duh, sledila bo prisega in nato meditacija zaslužnega pridigarja papeške hiše p. Raniera Cantalamesse. Prvo glasovanje bodo opravili že nocoj, rezultat pa bo pokazal dim iz najbolj znanega dimnika na svetu.

Volijo štirikrat na dan

V četrtek zjutraj se bodo kardinali volivci sestali pred 8. uro zjutraj v apostolski palači, kjer bodo v Pavlovi kapeli obhajali sveto mašo in hvalnice. Nato se bodo ob 9.15 umaknili v Sikstinsko kapelo, kjer bodo nadaljevali z glasovanjem.

Pripomočki za beleženje med volitvami novega papeža
Pripomočki za beleženje med volitvami novega papeža © Vatican Media

Tako dopoldne kot popoldne naj bi glasovali po dvakrat, dim pa bo le ob koncu drugega glasovanja – torej ob približno 12. uri in ob 19. uri. Če bomo dim zagledali že prej, smo lahko prepričani, da je papež izvoljen.

Sicer pa bodo kardinali imeli kosilo ob 12.30 v domu Svete Marte, ob 15.45 se bodo znova odpravili v Apostolsko palačo, kjer bosta v Sikstinski kapeli še dve glasovanji in na koncu večernice. Molitve in besedila bodo vsa v latinščini.

Kako konkretno potekajo volitve?

133 kardinal volivcev bo prejelo pravokotno glasovnico z napisom "Eligo in Summum Pontificem" v zgornji polovici in prostor za ime izbranega v spodnji polovici. Glasovnica je oblikovana tako, da jo je mogoče prepogniti na dva dela. Preden volivci začnejo pisati na glasovnice, morajo trije pomočniki konklava zapustiti prostor.

Vsak kardinal po vrstnem redu, potem ko je zapisal ime izbranega kandidata, zloži glasovnico, jo dvigne tako, da je vidna, in jo odnese do oltarja, na katerem je postavljena posoda, pokrita s pladnjem.

Nato na glas izreče naslednje besede: »Kristusa kličem Gospoda kot pričevalca, ki mi bo sodil, da je moj glas dan tistemu, za katerega verjamem, da bi moral biti po Bogu izvoljen.« Potem glasovnico položi na pladenj in s pomočjo pladnja glasovnico vrže v posodo ter se vrne na svoj sedež.

Posodice, nit, igla...

Ko so oddane vse glasovnice, prvi preštevalec strese posodo, da premeša glasovnice. Zadnji preštevalec jih prešteje, tako da eno po eno prenese v prazno škatlo. Če število glasovnic ne ustreza številu volivcev, jih je treba vse sežgati in takoj nadaljevati z drugim glasovanjem, če ustreza, sledi odpiranje in branje glasovnic.

Trije preštevalci sedijo za mizo pred oltarjem: prvi vzame glasovnico, jo odpre in prebere ime ter jo preda drugemu, ki jo po potrditvi zapisanega imena kandidata preda tretjemu, ki jo glasno prebere - tako da lahko vsi prisotni volivci na posebnem listu označijo svoj glas - in zapiše prebrano ime.

Če je videti, da je na dve glasovnici napisala ista oseba isto ime, se šteje samo en glas. Če sta z isto pisavo zapisani različni imeni, sta ti dve glasovnici neveljavni, celotno glasovanje pa ostaja veljavno.

Po končanem štetju glasovnic zapisnikarja seštejeta glasove in jih zabeležita na poseben listu. Zadnji preštevalec glasovnic glasovnice na koncu preluknja z iglo na mestu, kjer je beseda Eligo, in jih poveže z nitjo. Ko so vse glasovnice povezane, oba konca niti zveže z vozlom, tako da so glasovnice pripravljene za shranjevanje.

Pogled na Sikstinsko kapelo pripravljeno za volitve novega papeža
Pogled na Sikstinsko kapelo pripravljeno za volitve novega papeža © Vatican Media

Peč že od leta 1939

Za izvolitev rimskega papeža sta potrebni vsaj dve tretjini glasov. V tokratnem primeru bo za izvolitev papeža potrebnih 89 glasov, saj je število kardinalov volivcev 133.

Takoj po pregledu glasov, preden kardinali volivci zapustijo Sikstinsko kapelo, se vse glasovnice sežgejo v litoželezni peči, ki je bila prvič uporabljena med konklavom leta 1939. Druga peč, ki so jo dodali leta 2005, pa se uporablja za kemikalije, ki dodajo barvo dimu iz zgorelih glasovnic iz dimnika na strehi Sikstinske kapele: črno v primeru neizvolitve in belo v primeru izvolitve. Pri drugem glasovanju bodo glasovnice iz prvega glasovanja zgorele šele na koncu skupaj z glasovnicami iz drugega glasovanja.

Novice
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...