Jure SešekJure Sešek
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Matjaž Muršič Klenar (foto: Petra Stopar)
Matjaž Muršič Klenar | (foto: Petra Stopar)

Kako bodo božič praznovali slovenski vojaki na misiji?

Utrip Cerkve v Sloveniji | 16.12.2024, 06:00 Petra Stopar

Vojaški kaplan dr. Matjaž Muršič Klenar bo božično-novoletne praznike tudi letos preživel v tujini, in sicer na Natovi misiji na Slovaškem, kjer deluje približno 100 pripadnikov Slovenske vojske. »Pravimo, da je tudi teren bližnjica do src vojakov, kajti ko te pripadniki tam srečajo, ko te vidijo, da si tudi ti z njimi v akciji, oblečeš neprebojni jopič in si nadeneš čelado, si enak v tem smislu in potem ti tudi oni lažje zaupajo,« je dejal o svojem poslanstvu. Predvsem pa meni, da je najpomembnejša naloga duhovne oskrbe v vojski vlivanje upanja človeku.

Okolje, ki je velikokrat nepredvidljivo

Kot je dejal, je misija vedno preizkušnja: »Greš v okolje, ki zna biti velikokrat nepredvidljivo. Največkrat se vse zgodi po mirni poti, včasih pa pride tudi do kakšnih napetosti. In gotovo je nek strah, pa tudi upanje, da bo vse v redu. Po drugi strani pa misija pomeni odsotnost od domačih, od družine, in s tem se mora človek nekako tudi soočiti. Mogoče na začetku tega ne čutiš tako, ko pa mine mesec, dva, tri, pa začneš čisto po človeško tudi svoj dom pogrešati.« Zato se mu zdi pomembno, da so pripadniki duhovne oskrbe prisotni in da se trudijo tudi z različnimi aktivnostmi pripraviti domače vzdušje tudi v času praznikov, kot sta božič in novo leto.

Ko smo bolj v mednarodnem okolju, kjer je veliko nacij, se tudi organiziramo kaplani različnih vojska, da naredimo tudi mednarodno polnočnico.

»Trudimo se, da dejansko vse, kar delamo doma, naredimo tudi na misiji. Izdelamo adventne venčke, jih blagoslovimo. Potem proti božiču postavimo jelko in jaslice, morda naredimo kakšno akcijo obdarovanja, žrebamo, vsak dobi darilo, to se ponavadi zgodi na božični večer. Potem seveda bogoslužje, sveta maša. Če se le da, imamo tudi polnočnico. Ko pa smo bolj v mednarodnem okolju, kjer je veliko nacij, pa se tudi organiziramo kaplani različnih vojska, da naredimo tudi mednarodno polnočnico, tudi dele maše razdelimo in lahko vsak nagovori svoje pripadnike in s tem tudi tvorimo širše občestvo, kjer smo zbrani pripadniki različnih vojska, ki smo vseeno na misiji z istim ciljem,« je povedal Muršič Klenar.

Kakšno je sporočilo vojaškega kaplana poslušalcem?

»Jezus je prišel na svet zato, da nam prinese mir in upanje, da nam pokaže, da tudi v naših stiskah, v naši ranljivosti prihaja k nam kot Božji otrok, kot tisti, ki nam je pokazal, da je tudi krhkost del našega življenja in da smo se kot ljudje tudi zmožni s to krhkostjo najprej sprejeti, potem pa z njo živeti in iz te krhkosti tudi lahko rastemo. Predvsem v času, ko se soočamo z različnimi nemiri po svetu, je gotovo sporočilo miru tisto, ki ga ta svet mora slišati, razumeti in ga tudi ponotranjiti. In res vsem skupaj želim, da bi najprej gradili občinstvo miru v naših družinah, v naših skupnostih. Ko bo ta temelj močen, potem se lahko tudi mir, bližina in tudi upanje širi v svet. In da smo lahko tudi mi kot kristjani resnično tisti kvas, ki prekvasi veliki kruh našega sveta.«

Predvsem v času, ko se soočamo z različnimi nemiri po svetu, je gotovo sporočilo miru tisto, ki ga ta svet mora slišati.

Utrip Cerkve v Sloveniji
Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija) Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija)

V prometni nesreči je umrl misijonar Danilo Lisjak

K svojemu Stvarniku in Odrešeniku je 74. letu življenja odšel salezijanec duhovnik in misijonar Danilo Lisjak. Skoraj vse svoje duhovniško delo je posvetil misijonski službi v Afriki. 

Miha Novak (photo: Rok Mihevc) Miha Novak (photo: Rok Mihevc)

Prostor za moške, kjer iskrenost ni sramotna

V Kolokoviju smo gostili pripadnika Katakomb. Ne tistih, v katerih so zbirali prvi kristjani ob grobovih mučencev in molili, ampak tistih, ki imajo svoje prostore pri sv. Petru v Ljubljani. Tam se ...