Vojaški vikar in kaplan Jakopič in Urek o pomembnosti duhovne pastorale
Slovenija | 21.06.2016, 15:30
Pomembno vlogo v Slovenski vojski imajo tudi vojaški kaplani. Pred 25-letnico naše domovine smo se o tem pogovarjali z vojaškim vikarjem za Katoliško Cerkev Matejem Jakopičem in vojaškim kaplanom Aleksandrom Urekom.
"Prvi zametki današnje duhovne oskrbe v Slovenski vojski (SV) segajo v leto 1991, ko je prvi slovenski vikar v SV Jože Plut deloval kot duhovnik na Medvedjeku," je uvodoma spomnil vikar Jakopič in dodal, da duhovniki vojaki težavam vedno rečejo izzivi. "Je pa trenutno tako težko finančno obdobje tudi za SV, ker vse dejavnosti za seboj potegnejo finančne posledice. Trenutno smo morda okrnjeni pri družinskih vikendih, ki smo jih pripravljali za vojake, bodisi pri tečajih meditacij, duhovnih vajah za vojake in podobno."
Delo vojaškega kaplana je na misiji zelo pomembno pa je poudaril Urek. "Kaplan na misiji zna biti tudi zelo močan notranji sogovornik pri sprejemanju odločitev," je dejal Urek. Oba sta tudi poudarila, da bi bilo zelo neodgovorno, če bi duhovno oskrbo, ki je po količini opravljenega dela primerljiva z drugimi zaveznicami v zvezi NATO kot takšno opustili, saj je nemogoče na misije poslati nekoga, ki ni usposobljen za opravljanje tega dela. "Tukaj se seveda postavlja mnogo različnih tez. Kako boš ti enega civilnega duhovnika kar naenkrat dal na vojno območje, če se pa vojak zato, da je sposoben opravljati svoje delo usposablja leta in leta," je dejal Jakopič.
Oba sta ob praznovanju 25-letnice Sloveniji zaželena obilo dobrega in božjega blagoslova.