Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik
Protesti v Gruziji (foto: Dpa/STA)
Protesti v Gruziji | (foto: Dpa/STA)

Gruzija se obrača proti Rusiji, ljudje vztrajajo na ulicah

Svet | 04.12.2024, 12:49 Andrej Šinko

V Gruziji se nadaljujejo protesti zoper vlado in odločitev, da zamakne začetek pristopnih pogajanj za vstop v Evropsko unijo. V preteklih dneh je bilo v nasilju poškodovanih več deset ljudi, blizu 300 pa je bilo pridržanih. Tamkajšnji varuh človekovih pravic policijo obtožuje mučenja protestnikov, saj je večina prijetih utrpelo poškodbe obraza, oči in glave.

Opozicija že od parlamentarnih volitev opozarja, da so te bile prirejene, prav tako pa, podobno kot protestniki, nasprotuje usmeritvi vlade, da naredi korak nazaj na poti evropskih integracij. Politolog dr. Boštjan Udovič opozarja, da dogajanje precej spominja na tisto v Ukrajini, ko je Rusija okrepila vpliv.

»Menim, da ima Evropska unija veliko orodij v rokah, da ustavi to zadevo in Gruzijo ponovno vrne na evropsko pot, če se tako odloči. Bojim pa se, da dejansko v Bruslju niso pripravljeni pospešiti iz pete v prvo brzino, da bi pospešili to približevanje Gruzije. Tudi zaradi tega, ker se zavedajo, da eno so obljube, drugo pa omejitve, ki jih ima Evropska unija,« je pojasnil.

politolog dr. Boštjan Udovič
politolog dr. Boštjan Udovič © FDV

DECEMBRA BODO VOLILI PREDSEDNIKA DRŽAVE

V Gruziji bodo decembra volili predsednika države, tokrat prvič ne neposredno, ampak ga bo po ustavnih spremembah izbral kolegij, ki je sestavljen in parlamenta in regionalnih oblasti. Opozicija in pro-evropsko usmerjena predsednica Salome Zurabišvili sta parlamentarne volitve izpodbijala, saj da so bile neustavne, a je ustavno sodišče njuno zahtevo zavrnilo.

»Naloga predsednice je, da zagotavlja ustavni red. To pomeni, da se obnaša v skladu s svojimi pooblastili in pravili, kar pomeni, da ko ji mandat poteče se s tega položaja umakne. Ostalo bi bil že lahko, kot smo videli včeraj v Južni Koreji, poskus državnega udara,« je pojasnil Udovič in dodal, da je bil parlament izvoljen, pri tem pa je možna zgolj razprava, če je to bilo opravljeno po najvišjih demokratičnih standardih.

V vsaki demokraciji mora biti zagotovljena absolutna pravica do protesta in nestrinjanja z oblastjo. Glede delovanja Evropske komisije sogovornik meni, da bi bil ključen obisk njenih predstavnikov v Gruziji. »Da se pogovorijo temeljito z gruzijskimi oblastmi, da vidijo kako bi lahko ukinili ta premik na leto 2028 in vrnili Gruzijo nazaj na Evropsko pot. To pričakujem od Bruslja, a se bojim, da do tega ne bo prišlo,« je dejal Udovič in dodal, da si ne želi stopnjevanja sankcij zoper Gruzijo, saj te najpogosteje prizadenejo ljudi, v tem primeru tudi tiste, ki podpirajo državo na poti v Evropsko unijo.

Svet, Politika, Sociala, Teme, Novice
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...