NSi v izračun socialnih transferjev predlaga tudi vključitev najemnine
Slovenija | 14.11.2024, 15:14 Rok Mihevc
V poslanski stranki Nova Slovenija zahtevajo sklic nujne seje odbora Državnega zbora za delo o naraščajoči revščini, tudi med zaposlenimi. Prepričani so, da ekonomske politike vlade vodijo k temu, da imajo tisti, ki delajo, vsak mesec manj. Vlado med drugim pozivajo, naj razbremeni delo.
Revnih vse več
V Sloveniji živi vse več revnih zaposlenih ljudi, navaja poslanec Nove Slovenije Aleksander Reberšek. Kritičen je do vlade, ki se po njegovih besedah ukvarja z negospodarnimi nakupi, evidencami in uvajanjem davkov, zaradi tega pa je revnih vse več. »Leta 2021 je bilo tistih s prihodkom pod pragom tveganja revščine 243 tisoč. Leta 2023 pa jih je bilo že 264 tisoč, danes jih je verjetno še več.«
V izračun socialnih transferjev tudi najemnina oz. obrok kredita
Dodaja, da je od teh kar 41 tisoč ljudi resno materialno in socialno prikrajšanih. Zaradi novih davkov in prepovedi ljudem v denarnicah ostaja manj, končuje se tudi obdobje gospodarske rasti, prihaja zahtevno obdobje, menijo v Novi Sloveniji. Po njihovih navedbah pa je zaskrbljujoče tudi, da se za pomoč na humanitarne organizacije obrača vedno več družin z zaposlenima staršema, kar po njihovem mnenju kaže na alarmantno stanje. »Vlado pozivamo, da v izračun za plačilo vrtca in ostale socialne transferje vključi tudi najemnino oz. obrok kredita, ki ga nek posameznik tudi plačuje.«
Golobova vlada se bori za to, da imajo tisti, ki delajo, vsak mesec manj.
— NSi (@NovaSlovenija) November 14, 2024
📸@AlexRebersek: V Sloveniji je vedno več revnih. Če bo vlada nadaljevala z levimi ekonomskimi politikami, bo revnih vsako leto več ljudi. Vlada se ukvarja s sodno stavbo, računalniki in štempljanjem.… pic.twitter.com/E1Jek7ZeQ6
Izplen reforme je enak nič
V zahtevi za sklic seje sicer predlagajo še več sklepov, med drugim vlado pozivajo, da sledi obljubam premierja Roberta Goloba in z davčno reformo razbremeni delo. Paket davčnih sprememb, ki jih prav danes obravnava Državni zbor, namreč po Reberškovih besedah temu ne sledi, izplen reforme, na katero se je dolgo čakalo, pa je, enak nič. Nova Slovenija se zavzema tudi za vzpostavitev mehanizmov, s katerimi bi v ukrepe socialnih politik lažje vključevali tudi posameznike iz socialno izključenih skupin, ki niso vključeni v noben program in jih statistike o revščini sploh ne zaznajo.