Na maši s papežem skoraj polovica države
Svet | 10.09.2024, 14:13 Marta Jerebič
Papež Frančišek se je drugi dan obiska na Vzhodnem Timorju srečal z otroki s posebnimi potrebami, škofi, duhovniki in drugimi posvečenimi osebami ter jezuiti. Dan je sklenil s sveto mašo, ki se je je udeležilo približno 600.000 ljudi oz. skoraj polovica vseh prebivalcev države.
Papež je dan začel v šoli Irmãs Alma, ki že 60 let zagotavlja oskrbo in pomoč mladoletnim s hudimi boleznimi. V dvorani ustanove se je zbralo približno 50 otrok in 28 redovnic, ki skrbijo zanje. Sveti oče je posebno pozornost namenil 7-letnemu fantu Silvanu s hudo nevrodegenerativno boleznijo.
Po papeževih besedah so takšni otroci naši učitelji – učijo nas skrbeti za nekoga in pustiti, da drugi skrbijo za nas. Učijo nas, kako moramo tudi mi dovoliti, da Bog skrbi za nas. Redovnicam se je zahvalil za ljubezen, ki jo nudijo svojim oskrbovancem, to ljubezen, ki spodbuja, gradi in krepi, pa poimenoval »zakrament ubogih«. Zunaj ustanove je papeža čakala množica staršev v solzah, ki so v naročju držali svoje otroke z različnimi stopnjami invalidnosti in čakali, da jim podeli svoj blagoslov.
Frančišek se je nato v stolnici v Diliju srečal s škofi, duhovniki in drugimi posvečenimi. Duhovniki so v državi z 98 odstotki katoliškega prebivalstva zelo spoštovani, tudi zaradi svoje vloge voditeljev in junakov gibanja za neodvisnost. A ta vodstvena vloga ima tudi temno plat, spolne zlorabe. Papež je zato podal ostro opozorilo pred klerikalizmom in občutki večvrednosti, pri čemer je lokalnim pastirjem naročil, naj bodo ponižni in naj se osredotočijo na služenje tistim, ki najbolj potrebujejo pomoč. Širijo naj evangelij miru, sočutja in pravičnosti. Pozval jih je tudi, naj očistijo svojo kulturo »arhaičnih in včasih vraževernih praks in tradicij«, ki so lahko v nasprotju s krščanskimi nauki.
Po zasebnem srečanju z jezuiti Vzhodnega Timorja na nunciaturi, je papež daroval še sveto mašo, ki se je je udeležilo 600 tisoč vernikov oziroma skoraj polovica 1,3 milijonskega prebivalstva te države. Številni so kljub vročini na prizorišče prišli več ur pred začetkom slovesnosti. Sveti oče je v pridigi poudaril, kako pomembno je, da postanemo majhni in ponižni, da bi Bog delal čudeže.
»Ne bojmo se, da bi postali majhni pred Bogom in drug pred drugim …, da bi se odpovedali svojemu času, spremenili svoje urnike, da bi pomagali bratu ali sestri ter postali boljši in srečnejši.« Kot je še dejal, je najboljša stvar, ki jo je videl na Vzhodnem Timorju, nasmeh tamkajšnjih otrok. »Kraj, ki uči te otroke, da se nasmehnejo, je kraj s prihodnostjo, je dejal papež, ki je obenem opozoril na »krokodile«, ki želijo spreminjati njihovo kulturo in zgodovino.