Čim prej izstopimo iz tega drvečega vlaka
Novice | 17.02.2024, 07:31 Marjana Debevec
Karitas pomaga več kot 10.000 gospodinjstvom, ki se soočajo z resnimi težavami zaradi alkohola. Materialne in duševne stiske se ob tem samo še poglabljajo. Alkoholizem pušča tudi številne zdravstvene posledice. Zato se na pobudo Slovenske Karitas mnoge organizacije in posamezniki že vrsto let pridružijo postni akciji 40 dni brez alkohola.
Prostovoljci Karitas vsako leto opravijo več kot 9000 strokovnih svetovanj, med njimi je velik del namenjen tudi problematiki alkoholizma. Alkohol gre namreč z roko v roki z revščino in duševnimi boleznimi ter vodi v spiralo še slabšega.
Zato je pomembno, da človek čim prej izstopi iz tega dirjajočega vlaka, je na sredini tiskovni konferenci poudaril generalni tajnik Slovenske Karitas Peter Tomažič. »Ljudje, ki so v stiski in ki pridejo k nam, alkohol večkrat uporabljajo kot uteho, za lajšanje stisk, tesnobe, ali kot nagrado. Vse to so seveda oblike tvegane uporabe, ki vodijo postopno, ali pa zelo hitro v zasvojenost.«
To problematiko so zaznali tudi na poplavnih območjih, na kar bodo še posebej pozorni. »Tukaj smo naredili več kot 1700 svetovalnih ur prostovoljnih strokovnjakov na terenu.«
Številne bolezni zaradi alkohola
Generalna direktorica Direktorata za javno zdravje na Ministrstvu za zdravje Vesna Marinko je ob tem izpostavila številne bolezni, ki so posledica pitja alkohola.
»Med najbolj razširjenimi boleznimi so prav gotovo kronične bolezni jeter, rakava obolenja in različne duševne ter vedenjske motnje. Zato je mednarodna organizacija za raziskovanje raka alkohol skupaj s tobakom in azbestom uvrstila v prvo skupino po svoji rakotvornosti.«
Trpi celotna družina
Andreja Verovšek iz med.over.net je presenečena je nad tem, koliko smo ljudje pripravljeni zamižati, ko gre za pitje alkohola pri našem svojcu, preden spoznamo, da se nič ne bo uredilo samo.
»Tako majhne težave okrog tega, koliko lahko nekdo popije, koliko je še zdravo in koliko ni več zdravo, prerastejo, da začne to ogrožati njihovo materialno stanje v družini, da so otroci žalostni, da v šolo dobivajo slabe ocene, da se v družini pojavi depresija, da prihaja do prijav zaradi nasilja,« poudarja Verovšek, ki zato javnost poziva k opravi kratkega testa ESOS.
Mogoče je prav postni čas, da storimo kakšen korak v pravo smer v dobro naše družine in celotne družbe.