Kaj o spremembah upravnih enot pravi Vladimir Prebilič?
Slovenija | 24.03.2023, 07:35 Maja Morela
Načrtovana vladna reorganizacija upravnih enot razburja širšo javnost. Število upravnih enot po Sloveniji bi zmanjšali na 12, le na tiste v statističnih regijah. Poslancem SDS se zdi to nesprejemljivo, saj pomeni, da bi prebivalci pod upravno enoto Ptuj morali prepotovati tudi do 60 kilometrov do Maribora. Kakšno mnenje so si o tem izoblikovali na Kočevskem?
Preveč neznank pri reorganizaciji
Župan občine Kočevje Vladimir Prebilič je jasen. »Takšnih predlogov ne podpiramo.« Dodaja, da je vse preveč neznank pri poteku reorganizacije, a nekaj je jasno. »Če želita Slovenija in vlada zagotavljati enakopravno obravnavo vseh državljanov na način čim boljšega in kvalitetnejšega dostopanja do storitev, potem to ni korak, pri katerem naj bi se stvari združevale in opravljale samo v nekaterih centrih.«
Kaj jih moti?
Po njegovih besedah ne gre samo za to, da novonastale drugorazredne enote postanejo samo vložišča za večje upravne enote. »Ampak, da stranka nima možnosti opraviti storitve na način, kot bi jo lahko drugje. To je tisto, kar nas moti,« je za naš radio še povedal Prebilič. »Če bi bil malo hudomušen, bi vladi svetoval, da zaledne centre oblikuje v Kočevju in ne v Novem mestu. Da zaledni center ni Ljubljana, ampak morda Kamnik.«
Težave z dostopanjem do storitev
Prebilič je prepričan, da bodo tisti, ki živijo v oddaljenih krajih imeli težave z dostopanjem do storitev. Strinja se z ministrico, da bo vlogo možno oddati tudi v Kočevju. »Ampak ne govorimo samo o vlogi, namreč storitev upravne enote je bistveno več kot samo vloga. Ker če bi bilo samo to, bi bila dovolj elektronska oddaja iz domačega fotelja in upravnih enot sploh ne bi potrebovali.«
Ampak ne govorimo samo o vlogi, namreč storitev upravne enote je bistveno več kot samo vloga. Ker če bi bilo samo to, bi bila dovolj elektronska oddaja iz domačega fotelja in upravnih enot sploh ne bi potrebovali.
Kritični celo v SD
Reorganizacija je nesprejemljiva tudi v stranki SD. Opozarjajo, da se bodo najzahtevnejše naloge prenašale na upravna središča, kar bo vplivalo rok obravnave. Poudarili so poudarili pomen reševanja težav v lokalnem okolju, kjer si javni uslužbenci nastale razmere lažje ogledajo osebno, kadar je to potrebno. Do reorganizacije upravnih enot so kritični tudi v NSi. Menijo, da bi enote morali pustiti blizu ljudem.