Maja Morela
Maja Morela je voditeljica in novinarka na Radiu Ognjišče.
V poletnih mesecih v naravi pogosteje opazimo kamenje, ki sestavlja morsko obalo, nabrežja rek, potokov ter se več tisoč metrov dviga nad površje zemlje in gradi gore. Te kamnine so prepotovale neverjetno, na milijone let dolgo pot, da so v takšni ali drugačni obliki prišle na določen del zemlje. Če bi le znali prisluhniti kamninam, bi izvedeli, da pripovedujejo neverjetne zgodbe. Nekaj nam jih je v Sobotni iskrici odstrl geolog Tristan Rome z Naravoslovnotehniške fakultete v Ljubljani.
Obeležujemo dan državnosti. Gre za praznik, ki nas spominja na zgodovinsko leto 1991, ko je Slovenija formalno razglasila svojo neodvisnost. Takrat so sprejeli Deklaracijo o neodvisnosti in Temeljno ustavno listino o samostojnosti, s čimer je Slovenija začela svojo pot kot suverena država. Dva dneva pozneje je Jugoslovanska armada prodrla čez naše državne meje in tako se je začela osamosvojitvena vojna, v kateri je Slovenija ubranila suverenost. A dan državnosti ni le zgodovinski opomnik. Je tudi priložnost, da se vprašamo kakšen je naš odnos do domovine danes. Kaj nam pomeni pripadnost narodu in državi v svetu, ki spodbuja globalno identiteto? O tem smo spregovorili v Prazničnem jutru na Radiu Ognjišče z gostoma Heleno Kregar iz Društva katoliških pedagogov in profesorjem ter predavateljem Leonom Kerneljem.
Tudi peti dan radijskih počitnic smo začeli s telovadbo in s sveto mašo. Spodbuda, da ostanemo romarji upanja vedno in povsod, nas je pospremila v nov dan. Po maši je sledil fakultativni izlet, na katerem smo odkrivali slikoviti Castelsardo ter okušali lokalna vina. Dan je minil v prijetnem vzdušju in bil poln novih doživetij in spoznanj. Zaokrožil ga je večerni program, ki ga je pripravil sodelavec Tone Gorjup. V njem nam je predstavil slovenske svetniške in blažene osebnosti: med njimi Janeza Frančiška Gnidovca, Friderika Ireneja Barago, blaženega Antona Martina Slomška, blažene Drinske mučenke ter blaženega Alojzija Grozdeta.
V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki želijo svojo vero živeti bolj poglobljeno. Njuna zgodba se je začela z ustvarjanjem podcastov, a ju je Bog poklical v osebno srečevanje, duhovno rast in novo obliko ženskega občestva.
Letos so otroci v Sloveniji deležni posebnega šmarničnega branja z naslovom Večerni pogovori z Marijo, ki ga je napisala sestra Rebeka Kenda.