Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Zasedanje o sinodi v Pragi (foto: Anicka Guthrie)
Zasedanje o sinodi v Pragi | (foto: Anicka Guthrie)

Ganljiv odnos med rusko in ukrajinsko delegacijo, Nemci med bolj glasnimi. V čem so bili Slovenci edini?

Cerkev na Slovenskem | 09.02.2023, 12:55 Rok Mihevc

Slovenska delegacija na zasedanju sinode za Evropo počasi zaključuje s svojim delom. Pred njo je še druga faza, ko bo prispevala komentarje na zaključni dokument, je za naš radio povedala s. Anja Kastelic, ki se s škofoma Petrom Štumfom in Maksimilijanom Matjažem ter Igorjem Bahovcem mudi v Pragi. Pravi, da je razprava zelo intenzivna, čutiti pa je tudi nekaj različnih pogledov na nemško sinodalno pot.

Čutiti tudi nekaj napetosti

Na zasedanju je približno 200 ljudi, dogajanje veliko spremljajo tudi po spletu. Lepo je videti celo evropsko Cerkev skupaj, dogajanje opiše s. Anja Kastelic. »Res se čuti, da želi Cerkev slišati. Je pa čutiti tudi nekaj napetosti, da je Evropa zdaj v napetostih in je veliko različnih situacij. Močno je prisotna tudi Ukrajina, čuti se njihova navzočnost, spremljamo dogajanje v Turčiji in Siriji. Čutiti je enost v različnosti, ta razlika med severom in jugom, vzhodom in zahodom. To je res izziv držati to enost v vsej različnosti.«

Slovenska delegacija v Pragi
Slovenska delegacija v Pragi

V čem so bili Slovenci edini?

Slovenci pa so bili edini, ki so v predstavitvi dali glas prav mladim, drugi so samo govorili o tem, da jih ni. Po njenih besedah je bil ta glas na zasedanju zelo slišen, saj so o njihovem dokumentu precej spraševali tudi iz drugih držav. "Poskušala sem izpostaviti pet točk. Naprej to, da se mladi počutijo malo uporabljeni in so premalo osebno spremljani. Da si želijo Cerkve duha, ne Cerkve kvadratkov. Želijo si več ljubezni, več življenja iz evangelija ter manj govorjenja. Zdi se jim pomembno to, da Cerkev pove resnico, da sprejme vse, da je v dialogu tudi z obrobnimi, LGBT skupnostmi, ločenimi in na novo poročenimi. Hkrati pa, da pove vso resnico z veliko ljubezni, torej, da ni vse sprejemljivo."

"Dali so tudi točke, kako si želijo Cerkve občestva in da samo tisti, ki je dotaknjen od Kristusa, gre lahko ven in sije to. Mladi so izpostavili, kako Cerkev ni nevladna organizacija in da ne more iskati demokratičnih rešitev, ampak poslušati Duha, ker je edina, ki nosi odrešenje in ima veliko odgovornost, da prinese Evangelij. Glede duhovnikov so izpostavili, da želijo, da so ponižni, da so v dialogu, opazili pa so, da so osamljeni in da nimajo pravih sogovornikov ter da so premalo formirani pri delu z mladimi."

Mladi so izpostavili, kako Cerkev ni nevladna organizacija in da ne more iskati demokratičnih rešitev, ampak poslušati Duha, ker je edina, ki nosi odrešenje in ima veliko odgovornost, da prinese Evangelij.

Kaj pa nemška pot?

Se na zasedanju pogovarjajo tudi o nemški poti, za katero slišimo, da naj bi šla svojo smer? Anja Kastelic pravi, da so imeli umirjeno predstavitev. »Je pa od zadaj čutiti, ko se lahko prosto oglašajo, da poskušajo predvsem s takimi pritiski, tudi sedli so skupaj Nemčija, Luksemburg, da kar malo dvignejo glas ob kakšnih izjavah, ampak jih lepo držijo in uravnavajo.«

Domov grem z upanjem, ne glede na to, kako je napeto, koliko smo različni in kakšni izzivi nas čakajo. Mislim, da se vsi zavedamo, da gremo prav v eno spremembo dobe in da smo že v eni dobi.

Kakšni občutki jo porajajo?

Zdaj v Pragi ostajajo samo še nekateri škofje, ki bodo naredili posebej vmesni dokument. Anja Kastelic je hvaležna za to izkušnjo celotne Cerkve, zato zavedanje, kako zelo živ je ta organizem, Kristusovo telo. »Dragoceno je videti, kako se vedno izlušči ena taka rdeča nit. Domov grem z upanjem, ne glede na to, kako je napeto, koliko smo različni in kakšni izzivi nas čakajo. Mislim, da se vsi zavedamo, da gremo prav v eno spremembo dobe in da smo že v eni dobi. Lepo je čutiti to, da smo skupaj in da je želja med državami, da bi se podpirali in molili druga za drugega. Močno me pa je ganilo, ko je nastopila Rusija in so se najprej delegati zahvalili Ukrajincem, da jim izkazujejo tako naklonjenost na hodnikih, da je res bratska povezanost v Cerkvi in da sam duh lahko naredi to občestvo med nami.«

© Igor Bahovec

Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...