Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Predsedniška kandidata Anže Logar in Nataša Pirc Musar (foto: Daniel Novakovic/STA)
Predsedniška kandidata Anže Logar in Nataša Pirc Musar | (foto: Daniel Novakovic/STA)

Predsedniške volitve: Logar in Pirc Musarjeva zadnje dni kampanje zvesta začrtanim strategijam

Slovenija | 09.11.2022, 16:00 Helena Križnik

Konec tedna bo znano, kdo bo v predsedniški palači nasledil Boruta Pahorja. Anže Logar in Nataša Pirc Musar, ki sta v prvem krogu volitev za najvišjo politično funkcijo v državi prejela naveč podpore, lahko le še nekaj dni nagovarjata volivce, naj jima v drugem krogu namenijo svoj glas. Zadnje ankete kažejo, da bi tekmo utegnila dobiti Pirc Musarjeva, a v zmago je prepričan tudi Logar.

Prava javnomnenjska raziskava bodo same volitve

Logar se je v drugi krog predsedniških volitev uvrstil s skoraj 34 odstotki podpore, Pirc Musarjeva je prejela slabih 27 odstotkov glasov. A javnomnenjske raziskave zdaj napovedujejo drugačno sliko. Zadnji anketi sta med drugim izvedli agenciji Ninamedia in Valicon, prva konec oktobra za Mladino in druga v začetku tega meseca za RTV Slovenija. Večina vprašanih v obeh bi izbrala Pirc Musarjevo. Oba kandidata sicer poudarjata, da bodo prava javnomnenjska raziskava šele volitve.

Čakš pričakuje napadalen pristop Pirc Musarjeve in mirne živce Logarja

Tudi ob sklepu kampanje namerava vsak od njiju ostati zvest začrtani strategiji. Kaj to pomeni, smo vprašali urednika spletnega portala Domovina.je Roka Čakša. »Pričakujem razmeroma napadalen pristop Pirc Musarjeve, s katerim skuša Logarja neprestano povezati z Janezom Janšo in s stranko SDS ter pri volivcih vzbuditi sentiment hude kritike, ki je je bila deležna prejšnja vlada.« Tako želi po Čakševem mnenju na volišča privabiti levi pol. Logar se bo trudil to preprečiti. »Poskusil bo ohranjati mirne živce in ne bo odgovarjal na provokacije. Osredotočal se bo na svojo strategijo, ki pomeni povezovalno in do vseh odprto retoriko, torej nekakšen pahorjanski pristop do politike.«

Se bodo v podporo kandidatoma oglašali predsedniki političnih strank?

Čakš verjame, da Logar svojim volivcem daje verodostojno upanje, da se lahko zavihti na predsedniški stolček. Poleg SDS in SLS, ki sta ga podprli v prvem krogu, so zdaj to storili še v NSi in pri Zelenih Slovenije. Za Pirc Musarjevo so v prvem krogu stali v Piratski stranki in Stranki mladih - Zeleni Evrope, zdaj so se jim pridružili še v Gibanju Svoboda in SD. »V zadnjih dneh kampanje ne pričakujem aktivnejšega vstopa predsednikov političnih strank, sploh ne na strani desne sredine, torej kandidata Logarja, saj bi na primer pojavljanje Janše levica izkoristila za mobilizacijo volivcev proti Logarju.«

A marsikaj bo odvisno predvsem od internih javnomnenjskih raziskav, še ugotavlja Čakš. »Če Pirc Musarjevi ne bo kazalo dobro, bi se lahko znova oglasili vodje koalicije v skupni podpori Pirc Musarjevi in z nadaljevanjem strašenja pred mračnimi silami, da privabijo levi pol.«

Logar in Pirc Musarjeva te dni pozornost namenjata predvsem srečanjem z volivci in soočenjem.

Slovenija, Novice
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...