Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Janez Cigler Kralj (foto: Rok Mihevc)
Janez Cigler Kralj | (foto: Rok Mihevc)

Minister Cigler Kralj ob 1. maju: Kaj pravijo raziskave o 36-urnem delovniku?

Slovenija | 01.05.2022, 05:15 Marta Jerebič

Danes je praznik dela in god sv. Jožefa delavca. Zgodaj zjutraj so zato marsikoga prebudile tradicionalne budnice. Letos nas je praznik z več vidikov pričakal drugače kot lani. Kriza, ki jo je v svetu dela povzročila epidemija koronavirusa, je stopila v ozadje, zdaj nam skrbi povzročajo druge krize, ki prav tako vplivajo na to področje, med njimi energetska kriza. S to se bo morala spopasti nova vlada. Vlada Janeza Janše je storila vse, da bi zaščitila delovna mesta, rezultat tega je bila tudi rekordna zaposlenost. O tem smo se pogovarjali z ministrom za delo Janezom Ciglerjem Kraljem.

Dela največ ljudi v zgodovini Slovenije - 920.000. V evidenci brezposelnih je trenutno 58.300 ljudi, kar je 1000 manj kot zadnja najnižja številka, ki smo jo zabeležili septembra 2008.

Rekordno nizka brezposelnost je največji izziv predvsem za delodajalce, saj je na eni strani težko dobiti delavce, na drugi strani je težko obdržati dobre delavce. »Trenutno so razmere v pomanjkanju delovne sile take, da je to priložnost za zaposlene, da si izboljšajo položaj in ne samo plačni položaj, ampak tudi druge pogoje dela. Lahko bolj samozavestno, bolj aktivno izbirajo delodajalca in delovno okolje, ekipo, s katero bodo delali,« pravi minister Janez Cigler Kralj.

Drugi izziv pa je, kako z veščinami opremiti mlade, ki prihajajo na trg dela. »Danes ne usposabljamo in izobražujemo več za izobrazbo in diplomo, ampak so pomembne veščine in usposobljenost za to, da bo naše gospodarstvo imelo dovolj delovne sile, da bo odgovarjalo na vse potrebe v globalni tekmi po vsem svetu.«

Kaj pa 36-urni delovnik, o katerem se veliko govori v tujini, ponekod pa se že izvajajo tudi pilotni projekti? Minister Janez Cigler Kralj pojasnjuje: »Skupna ugotovitev vseh teh projektov je, da vsaj v Sloveniji zaenkrat še nimamo take produktivnosti, da bi lahko s krajšim 36 urnim ali še krajšim delovnikom zagotovili dovolj sredstev za plačilo vseh socialnih zavarovanj, zdravstvenih zavarovanj in plačilo za delo na nivoju, kot ga poznamo.«

Minister je še povedal, da je razlika med spoloma v plačilu za enako ali enako vrednoteno delo v Sloveniji zelo majhna, marsikje ni tako.

Vlada je z ukrepi med pandemijo ohranila skoraj 300.000 delovnih mest, »kar je izjemno pomembno, saj ne gre samo za teh 300.000 delovnih mest, ampak za vse, ki jih ti zaposleni tudi preživljajo, za družine in otroke. Pomembno je tudi za to, da niso zaradi zdravstvene krize porasla finančna in socialna vprašanja. Tu smo kot družba gotovo zmagovalci.«

Od nove vlade si želi, da bi še naprej podpirala možnost skrajšanega delovnega časa, ki omogoča prilagajanje družinskega in poklicnega življenja. Želi si tudi ohranitev zakona o dohodnini in njegovo nadaljnje izvajanje, saj prinaša višje neto plače za prav vse zaposlene. Kot tretjo prioriteto na področju dela pa navaja, da je treba sposobne mlade zadržati v Sloveniji.

Slovenija
V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče) V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče)

Da ne bodo mehanični duhovniki

Praznik brezmadežnega spočetja Device Marije je vsako leto posebej slovesen tudi za bogoslovce. Ta dan je poleg seveda glavnih Gospodovih praznikov zanje največji praznik, na katerega bogoslovci ...

Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si) Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si)

Naložbeno zlato kupite in ga prejmete kar po pošti

Zlato je od nekdaj veljalo kot dobra naložba, kot nekaj, kar se obnese v vihravih časih. V Svetovalnici smo predstavili varčevanje v to cenjeno kovino. Naš sogovornik je bil direktor podjetja s ...

Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc) Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc)

Yala, yala! Gremo, fantje in dekleta!

Vsakdo bi moral malo po svetu. Tako bo spoznal, da rek, ki ga poznamo Slovenci Povsod je lepo, a doma je najlepše, res drži. Tako je v Kolokviju razmišljala nekdanja stevardesa Lucija Vrankar. Z ...