Po sobotnem blagoslovu bodo prvič zadonele veličastne nove orgle v Kopru
Slovenija | 04.11.2021, 10:22 Petra Stopar
Tako Župnija in Škofija Koper kot celotna Cerkev v Sloveniji se te dni veselijo končne umestitve dragocene sakralno-glasbeno-kulturne pridobitve, največjih cerkvenih orgel v državi. V soboto ob 17. uri bo slovesen blagoslov orglam v koprski stolnici podelil škof Jurij Bizjak, bogoslužja se bosta udeležila tudi apostolski nuncij Jean-Marie Speich in predsednik republike Borut Pahor.
Orgle so, kot je znano, donacija koncertne dvorane Tonhalle v Zürichu, in so s 16 tonami in več kot 5500 piščali druge največje orgle in največje cerkvene orgle v Sloveniji. Da so čudovit inštrument, ki bo v prihodnjih letih odigral zelo pomembno vlogo na kulturnem in tudi verskem področju, je na nedavni novinarski konferenci poudaril predsednik komisije za orgle pri Škofiji Koper Martin Šuštar. O razlogih, zakaj so se lastniki odločili ta inštrument, ki bi bil na trgu sicer vreden približno dva milijona evrov, podariti prav Kopru, je povedal: »Koper je bil izbran, ker je bil razpis tako dobro narejen in je komisija iz Švice ocenila, da je stolnica najprimernejši kraj, ne samo zaradi stavbe, ampak tudi zaradi projektov, ki se bodo izvajali po postavitvi orgel.«
Ob tem je bilo treba v stolnici razširiti tudi kor, prejšnje orgle pa shraniti v eno od podružničnih cerkva, kjer čakajo na novo postavitev in bodo prav tako nekoč zaživele na novo, je dejal Šuštar. Dela na novih orglah je ocenil kot uspešna: »Lahko rečemo, da so orgle boljše kot v Švici, kajti uspeli smo narediti nekaj mehanskih in intonacijskih korekcij, tako da so postale za to stolnico čudovit inštrument. Uspelo nam je izenačiti glasnost na koru in po ostali cerkvi, zaradi česar smo zelo zadovoljni, saj ima stolnica neverjetno zahtevno akustiko.« Meni, da bodo te orgle v ponos ne le celotni Sloveniji, ampak Srednji Evropi.
Lahko rečemo, da so orgle boljše kot v Švici, kajti uspeli smo narediti nekaj mehanskih in intonacijskih korekcij, tako da so postale za to stolnico čudovit inštrument.
Koprski župnik Primož Krečič je pohvalil sodelujoče pri projektu in način, kako se orgle in ostala sakralna umetnost v stolnici dopolnjujejo, pa tudi delo arhitekta Boštjana Furlana. In načrti za naprej? »Vsekakor je želja, da bi služile tema dvema ciljema, torej koncertom in liturgiji, in če bo mogoče, tudi vzgoji novih organistov in novih pevcev.« O pokroviteljstvu s strani predsednika države Boruta Pahorja pri projektu je Krečič dejal, da je njegov obisk še v času pripravljalnih del v stolnici vlil veliko poguma. »Dve zanimivi izjavi z njegove strani sta bili, da je to z veseljem naredil, čudil pa se je tudi temu, da je ena skupina v tem majhnem Kopru bila sposobna zmagati na vrhunskem evropskem projektu.«
Strošek celotnega projekta po besedah člana projektne skupine za postavitev orgel Davida Tomovskega trenutno znaša približno 650.000 evrov, v sklopu donacijske kampanje projektna skupina uspešno zbira prispevke in jih je možno oddati še v naslednjem letu. »V finančnem smislu je vse v okviru plana,« ocenjuje Tomovski.
Na sobotnem bogoslužju, ko bodo orgle prvič slovesno zadonele, bodo nastopili združeni cerkveni pevski zbori slovenske Istre, na orgle pa bo zaigral Mirko Butkovič, ki ga je škofija imenovala za titularnega organista. V nedeljo bo inavguracijski koncert, ki ga bo izvedel priznani dunajski organist in skladatelj Pier Damiano Peretti, dogodek pa bo mogoče spremljati tudi preko spleta. Od sredine novembra do novega leta se bo v sklopu inavguracijskega festivala zvrstilo še šest koncertov. Več o dogajanju si lahko preberete tudi na spletni strani orglekoper.si.