Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik
Jaroslav Kikelj (foto: Voskress, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons)
Jaroslav Kikelj | (foto: Voskress, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

Spominjamo se, 18. marec - Umor na Streliški

Spominjamo se | 18.03.2021, 06:10 Tone Gorjup

18. marca 1942 je vósovski likvidator na Streliški ulici v Ljubljani ubil študenta Jaroslava Kiklja, doma z Opčin pri Trstu.

Družina se je s Tržaškega pred fašizmom umaknila na Koroško. Jaroslav Kikelj je srednjo šolo končal v Mariboru, kjer se je vključil v Katoliško akcijo. Leta 1939 je prišel v Ljubljano na študij medicine.
Bil je predsednik katoliškega društva študentov medicine Vir. Med okupacijo je v dogovoru z vodstvom univerze postal član akademske organizacije, ki jo je zahtevala italijanska oblast, da bi univerza smela še naprej delovati. Zato mu je Osvobodilna fronta grozila s smrtjo in grožnjo tudi uresničila. Pokopal ga je škof Rožman.

Ob 50-letnici škofove smrti je nadškof Alojz Uran ponovil Rožmanove besede ob grobu Jaroslava Kiklja:
»Takole je rekel: Pravični Sodnik, ki si maščevanje sebi pridržal, rotimo Te, maščuj se za nedolžno prelito kri. Maščuj se tako, kakor si maščeval kri svojega prvega mučenca Štefana, da si spreobrnil preganjalca Savla v svojega najgorečnejšega apostola ... maščuj se tako, da jim snameš mreno zablode in zaslepljenosti z oči, da zagledajo svetlobo Tvoje resnice in ljubezni.«

Na današnji dan leta 1887 se je v Breznici pri Škofji Loki rodil pisatelj Frank Javh Kern. S šestnajstimi leti je odšel v Združene države Amerike in tam končal študij medicine. Med drugim je urejal Narodno besedo, Glasnik, Novo domovino in Ameriko. Leta 1906 je skupaj z nekaterimi rojaki ustanovil Slovensko narodno čitalnico v Clevelandu. V samozaložbi je izdal angleško-slovenski slovar in angleško-slovensko berilo ter Spomine ob tridesetletnici prihoda v Ameriko.

18. marca 1906 se je v Bohinjski Bistrici rodila pisateljica Joži Munih - Petrič. Pisala je večerniške povesti za Mohorjevo; med njimi je povest Ljudje iz Stražišča.

Leta 1933 je v Ljubljani umrl muzikolog in umetnostni zgodovinar Josip Mantuáni. Bil je član komisije za cerkveno glasbo in škofijski nadzornik organistov.

18. marca 1945 je v Ljubljani umrl pesnik in pisatelj Janez Borštnar. V Vigredi je 1939 izhajal njegov roman Srečanje. Pesniška zbirka v rokopisu se je izgubila.

Spominjamo se
Škof Jamnik je varovance doma za ostarele obiskal tudi po sobah (photo: župnija Štepanja vas) Škof Jamnik je varovance doma za ostarele obiskal tudi po sobah (photo: župnija Štepanja vas)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO) Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...