Dr. Denis Baš: "Dovolimo otrokom raziskovati z vsemi čutili in pred drugim letom starosti ne pred ekrane."
Via positiva | 12.11.2020, 18:00 Nataša Ličen
Je v ambulanti sploh lahko zabavno? V njegovi je večinoma. Z inovativnimi pristopi ustvari sproščeno okolje, v katerem mladi pacienti ne doživijo dodatnega strahu in skupaj s starši ohranijo zaupanje. V izboru za naziv Moj pediater je v letošnjem letu dobil največ glasov.
Aktualni Moj pediater 2020 je dr. Denis Baš, dr. med. spec. pediatrije. Povabili smo ga k pogovoru za oddajo »Via positiva«.
Veliko pediatrov si zasluži ta naziv, zato nagrado delim z njimi.
»Uživam v svojem delu, če bi še enkrat izbiral, bi se odločil enako. Delo z otroki je navdihujoče. Morda se včasih zdi lahkotno, vendar je v ozadju veliko priprav in to lahko kar izčrpa.« Pri svojem delu opaža pomembnost dobre komunikacije. Kako razložiti zdravstveno stanje, ki ga ugotovi zdravnik. »Najpogostejše pritožbe se navezujejo ravno na odnos med zdravnikom in pacientom, na raven komunikacije. Na tem moramo še veliko delati. Zdravniki se zavzemamo za več časa, ki ga potrebujemo za dobro razlago o zdravilih, o spremembi življenjskih navad in podobnem. Stremimo k temu, da bi nas bilo več, populacija se stara, več je kroničnih bolezni. Več časa je zato naše osnovno sporočilo.«
V ambulanti sem v »civilu«, kar je tudi trend v tujini. Trenutno sicer nosim haljo, kupili so mi jo kolegi, ki pa je polna sličic.
Življenje včasih res po zanimivih poteh pripelje do pravih rešitev
»Zanimalo me je vse v povezavi z biologijo, v gimnaziji se je to samo še okrepilo, čeprav sta me privlačili tudi psihologija in filozofija.«
Trenutno je dogajanje v zdravstvu v vrhu zanimanja svetovne javnosti. »Marca z vstopom v viharno obdobje negotovosti se je pokazalo, da tako majhna stvar, kot je virus, lahko tako zelo spremeni našo družbo. Vse skupaj jemljem tudi kot priložnost, da v teh časih (ki so za večino težki, za nekatere bolj, druge manj) iz vsega skupaj potegnemo najboljše in naredimo prepotrebne spremembe na številnih področjih naših življenj. Medicina je zdaj res stopila v ospredje.«
Kup modrecev, malo preverjenega znanja
»Vsak ima možnost izraziti svoje mnenje, ki pa ni enakovredno mnenjem strokovnjakov. Stroka je dokaj enotna, mediji včasih prikažejo drugačne poglede kot da gre za velika nesoglasja, čeprav ni tako.«
Poiščimo motivacijo, nekaj, kar nas žene naprej in nam daje moč.
Pogovarjati bi se morali o svojih stiskah in strahovih
»Družba sveta se je še bolj polarizirala, razlike so se še povečale. Korona kriza nekaterih ni toliko prizadela, na drugi strani pa imamo polne bolnišnice in tudi številne stiske med ljudmi, ki se soočajo s strahovi in negotovostmi. Tudi otroci in mladostniki, med katerimi delujem, so zaradi fizične distance prikrajšani. Stiki so še vedno pomembni, le na drugačen način. Vsak mora poiskati pri sebi motivacijo, ki ga žene naprej, moč s katero bo premagal razmere. Ni toliko pomembno materialno, ampak kako živimo in izrabljamo ta čas. Lahko gremo v naravo, se gibljemo, imamo možnost pogovarjanja preko tehnologije. Izrabimo vse to. Ozrimo se malo naokrog, odprimo oči in si včasih tudi dopustimo, da nam kdo pomaga.«
Vsak od nas ima svoje sence
»Skozi določena obdobja stisk in težav gre vsak, pomembno je kako in kakšni iz teh stanj izidemo, kaj se naučimo. Tudi preko svojih izkušenj in zgodb svojih pacientov prepoznavam, da je najvažnejše, kaj iz danih razmer uspemo prenesti naprej. Morda bomo pa čez desetletje o trenutnih razmerah govorili kot o prelomnici življenja, ki je vpeljala določene dobre spremembe in prinesla napredek. Medicina na daljavo se gotovo ne bi vpeljala tako hitro, kot se je ali delo od doma. Seveda je treba ločevati delo in zasebnost, tu je past. Toda, treba je potegniti ob vsem dobre stvari in se iz napak učiti. Tako pač jemljem vse skupaj.«
Vsak otrok ima svoj potencial, sprejmimo ga z vsem, kar je.
Vse več alergenov ali vse bolj občutljivi otroci?
»Postali smo družba receptov za dosego perfekcije. Dopustimo naj otrok z jokom izrazi čustva, ne ponudimo mu takoj dude. Ne iščimo takoj odgovorov po spletu, ker sistem običajno glede na iskalnik ponuja tiste vsebine, forume in podobno, ki skrbi lahko samo še poglobijo. Seveda, na spletu je tudi veliko koristnega. Starši so v stiski.«
Otroci imajo pri nas dobro okolje za rast in razvoj. Alergij ni več, več se jih odkrije. Imamo vodo, dober zrak, zdravo okolje, kar daj številne dobre možnosti za zdravo otroštvo in dober razvoj. Dodaja pa dr. Denis Baš; »Starši naj najprej razrešijo svoje strahove in tesnobna občutja, šele tako bodo lahko sproščeno vstopili v starševstvo. Drugače jih bodo, lahko tudi nehote in nezavedno, prenašali naprej na otroke. Vsak otrok ima svoj potencial, sprejmimo ga z vsem, kar je, v dobrem in v pomanjkljivostih, ki jih imamo vsi.«