Jure SešekJure Sešek
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marjana DebevecMarjana Debevec
Vzgoja za ljubezen do domovine in države (foto: DKPS)
Vzgoja za ljubezen do domovine in države | (foto: DKPS)

Kovšca na konferenci DKPS: Kriza družbe je vedno kriza vrednot!

| 25.11.2020, 07:45 Alen Salihović

Društvo katoliških pedagogov Slovenije (DKPS) je minuli konec tedna pripravilo drugo mednarodno konferenco na temo »Vzgoja za ljubezen do domovine in države«. V ospredje so postavili 30-letnico Slovenije. Zbrane je, na tokrat virtualnem srečanju, nagovoril tudi predsednik državnega sveta Alojz Kovšca. Opozoril je na vlogo civilne družbe.

Udeleženci konference
Udeleženci konference © DKPS

V teoriji je mogoče marsikaj, tudi v šolah, v praksi pa je vse drugače, je uvodoma dejal Kovšca, ki je spomnil na posledice, ki jih prinaša epidemija. »Želim si, da bi se tudi to koronsko leto, ki je na glavo postavilo vse, kar smo trudoma zgradili v teh treh desetletjih izteklo bolje kot kažejo trenutne prognoze. Še več, jaz osebno sem prepričan, da vrednote, kot so dom, domovina, družina, varnost, svoboda lahko pripomorejo k temu, da krizo uspešno premagamo kot dobri in sočutni ljudje in kot dobra in pravična država.«

Globalna kriza kot jo sedaj predstavlja pandemija je po besedah Kovšce priložnost, da se Slovenija utrdi kot narod enotnosti, povezovanja in sodelovanja: »Kriza družbe je vedno kriza vrednot!« Nadaljeval je, da trenutne razmere Slovenija težko obvladuje ter opozoril na iluzije, ki jih predstavlja digitalizacija: »Ne smemo se osredotočiti na iskanje krivcev za nastalo situacijo, temveč moramo iskati pot za izhod iz krize kot država, politika, družba, skupnost in tudi kot družina, posameznik.«

Pred konferenco smo pripravili tudi poseben Pogovor o.

V luči praznovanja 30-letnice je učitelje povabil, naj ne pristanejo na relativizacijo dogodkov iz časa osamosvajanja ter jim izrekel priznanje za delo teh oteženih okoliščinah. »Ta virus ni zadnji, ki nas je napadel. Se pravi, da boste morali učitelji delovati v oteženih pogojih, velikokrat tudi na daljavo, in boste morali doseči boljše učinke, kot ste jih dosegali prej v neposrednem stiku z učenci.«

V razpravi je Kovšca opozoril še na vlogo civilne družbe. Dejal je, da je potrebna jasna ločnica, kaj civilna družba je, in kaj ne: »Mislim, da je sistem dolžan, da jih prepozna kot politične stranke in jih kot take razglasi in jim s tem odvzame piedestal nedotakljivosti civilne družbe.«

Novinar in urednik na Televiziji Maribor Zoran Medved pa je dejal, da je potrebno na področju družne najti skupni imenovalec, kako naprej: »Naša odgovornost je, da ta orodja odgovorno uporabimo in tukaj se mi zdi, da je ena bistvena točka, ker s tem dajemo zgled tudi vsem drugim.«

O tem, kaj je demokracija in kako pomembna je ustava pa je spregovoril izredni profesor na Katedri za temeljne pravne in druge vede na pravni fakulteti v Mariboru Borut Holcman: »Nobena politična stranka, nobena politika ne more zaobjeti v svoji pravni sistem vrednot. Vrednote so vedno nad zakonom, vrednote so vedno nad ustavo in to je tisto, kar daje suverenost.«

Na konferenci je bilo mogoče prisluhniti Vilmi Brodnik na temo: Poučevanje zgodovine nastanka samostojne Slovenije in identitete naroda pri pouku zgodovine, Agici Holecz na temo: Vzgoja za ljubezen do slovenskega jezika v Porabju ter časnikarju Ivu Jevnikarju na temo: Zamejci –ena domovina, dve državi.

Na konferenci je bilo mogoče slišati tudi 29 primerom iz prakse. Slušatelji so imeli priložnost slišati bogastvo idej, ustvarjalnosti in dobrih izkušenj iz vrtca ter osnovne in srednje šole. Med odmori jih je spremljala izbrana glasba Marcosa in Bernarde Fink, izdali pa smo tudi e-zbornik s prispevki, ki obsega kar 320 strani.

Več o konferenci: DKPS

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media) Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media)

To noč se zate odpirajo sveta vrata Božjega srca

Sveti oče Frančišek je na sveti večer, med posebnim obredom odprl sveta vrata Jubileja 2025. V procesiji so zatem navzoči v atriju bazilike sv. Petra, stopili skozi sveta vrata v baziliko sv. ...

Tekčeve jaslice (photo: visit-trzic.com) Tekčeve jaslice (photo: visit-trzic.com)

Tekčeve jaslice - tradicija iz roda v rod

V starem delu Tržiča, v neposredni bližini župnijske cerkve, se nahajajo posebne jaslice, katerih tradicija sega v leto 1935. Gospod Marjan Zupan, eden izmed skrbnikov teh jaslic, je z nami delil ...

Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO) Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...