Nataša LičenNataša Ličen
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko
Predsednik vlade Janez Janša se je na Bledu srečal z madžarskim predsednikom vlade Viktorjem Orbánom (foto: )
Predsednik vlade Janez Janša se je na Bledu srečal z madžarskim predsednikom vlade Viktorjem Orbánom | (foto: )

Slovenska zunanja politika spreminja smer, Blejski strateški forum uspel

Slovenija | 01.09.2020, 14:27 Andrej Šinko

Letošnji strateški forum na Bledu je kljub pandemiji covida-19 postregel z najvišjo udeležbo doslej. Čeprav so voditelji razpravljali zlasti o prihodnosti Evropske unije po pandemiji in brexitu, je forum pokazal na težave, ki pestijo Evropo, in tudi to, da se slovenska zunanja politika prebuja.

Na Bled sta prišla dva predsednika, sedem premierjev, šest zunanjih ministrov,  predstavnik Evropske unije ter številni drugi gosti, več visokih predstavnikov držav in mednarodnih institucij pa je na razpravah prisostvovalo prek video povezav. »Ravno udeležba na forumu kaže na to, da je bil še kako potreben, še posebej v okoliščinah, kjer so bili vsi ostali veliki dogodki odpovedani,« je dejal slovenski zunanji minister Anže Logar.

Razprave na forumu so pokazale, da je bila Evropska unija v odzivu na pandemijo v preteklih mesecih zelo toga, pobudo pri reševanju težav pa so morale prevzemati nacionalne države. Zato so zbrani voditelji izrazili pričakovanja po nekaterih spremembah. »Ključno sporočilo je, da se vsi zavedamo, da smo v nekem prelomnem trenutku, ki odloča o tem, kako bo Evropska unija skupaj funkcionirala, v naslednjem poletju, naslednjem letu in hkrati tudi naslednjem desetletju.«

Drugi segment srečanja je bil precej bolj političen. Pod vprašaj se je postavljalo demokracijo v državah zbranih voditeljev, Slovenijo pa se je v javnosti in nekaterih medijih poskušalo potisniti v Višegrajsko skupino.

Dolgoletni diplomat Dimitrij Rupel meni, da je trenutna pot slovenske diplomacije obrnjena v pravo smer, pri tem pa opozarja, da smo že od začetka države soočeni z dvema pogledoma, »ki sta si precej narazen in različna ter sta v nekem radikalnem protislovju«. Kot je pojasnil gre za spor med neko moderno evropsko usmeritvijo in politiko, ki je vlada v Jugoslaviji.

Na prebujanje slovenske diplomacije ob največji udeležbi na strateškem forumu kažejo tudi okrepljeni stiki z ZDA, Nemčijo, Avstrijo, Hrvaško, Italijo, Francijo in več drugimi evropskimi državami.

Slovenija, Politika, Sociala, Evropska Unija
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...