Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Rok MihevcRok Mihevc
Sproščenost (foto: Fuu / Unsplash)
Sproščenost | (foto: Fuu / Unsplash)

Sproščenost, dobra volja in notranja svoboda!

Duhovnost | 18.08.2020, 17:15 Tadej Sadar

»Pogoj za sproščenost je osvoboditev. Celo od lastnega uspeha, kariere in veljave,« pravi Anselm Grün v eni od svojih misli v knjigi Sreča v sproščenosti, ob kateri smo se ustavili v tokratni oddaji Sol in luč.

Nekaj njegovih misli:

»Sproščenosti si želimo prav vsi. Z njo povezujemo dobro voljo, ob kateri nas skoraj nič ne more razburiti. Osvobojen sem občutka, da moram vse narediti odlično. Sproščenost pomeni notranjo svobodo.«

»Pogoj za sproščenost je osvoboditev. Modreci vseh časov nam priporočajo, da se odrečemo svoji navezanosti na stvari. Tudi svoj uspeh, svojo osredotočenost na kariero in veljavo pri drugih ljudeh opustimo.«

»Sproščenost doseže le tisti, ki se je sposoben osvoboditi lastnega jaza. Naš jaz se vmešava v vse, kar počnemo. Jaz nikoli ne najde miru. Vedno hoče blesteti, vedno določati, vedno imeti vse. Zato je trdo delo, da na svoj jaz vedno znova 'pozabimo'. Pri tem ne gre za to, da ga zlomimo. Kajti brez jaza ne moremo živeti. Le tisti, ki mu uspe svoj jaz, prepoln iluzij, umiriti, postane resnično sproščen. Postane notranje svoboden.«

Iz drobne knjižice z naslovom Sreča v sproščenosti, ki je izšla pri založbi Ognjišče v zbirki Abecednik umetnosti življenja, smo v oddaji Sol in luč prebirali misli slovitega avtorja, patra Anselma Grüna. V oddaji smo objavili tudi nekaj odlomkov iz intervijuja, ki smo ga z njim posneli lani.

Duhovnost, Sol in luč, Pozitiva
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...