Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Ernest Petrič (foto: Osebni arhiv)
Ernest Petrič | (foto: Osebni arhiv)

Dr. Ernest Petrič: Kot volivec in državljan celo zahtevam, da politika stopi skupaj!

Slovenija | 02.06.2020, 09:58 Rok Mihevc Tone Gorjup

Iz te krize smo se izvlekli kot zgodba o uspehu, je v tokratni oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«, ukrepe vlade pohvalil gost dr. Ernest Petrič. V pogovoru smo se dotaknili tudi nabave medicinske in zaščitne opreme, interpelacije ministra Počivalška, kolesarskih protestov in političnega spopada za oblast, ki se kaže tudi v Državnem zboru.

Menjava oblasti je bila legitimna, legalna in ustavna

V času epidemije smo imeli cel kup omejitev, za nekatere so bili pretirani, slišali smo tudi cel kup komentarjev in pripomb, dejstvo pa je, da so bili ukrepi učinkoviti in večina državljanov jih je spoštovala. »Ta čas nas je zajel v nekem posebnem trenutku, ko smo po odločitvi takratnega premierja ostali brez funkcionalne vlade. Moram odkrito povedati, da mi ni jasno, zakaj se je tako odločil. Takrat je bilo izjemno tvegano, grozeč temni oblak epidemije je že bil na obzorju. Znašli smo se v težki situaciji, tudi zaradi menjave oblasti. Ta je bila legitimna, legalna in ustavna. Ko smo to pred davnimi leti zapisali v našo ustavo, smo imeli pred očmi to, da ne bomo v vsakem primeru ali nezaupanice ali ostavke imeli nove volitve. Skrbelo nas je, da ne bomo šli po poti Italije.«

Če bi imeli predčasne volitve, bi bilo žrtev verjetno veliko več ...

Če bi se takrat odločili za predčasne volitve, bi jih imeli 17. maja, je izračunal Petrič. »Verjetno bi ji morali celo preložiti, vlada ne bi imela polnih kompetenc, zamujali smo tako ali tako, pozornost bi bila preusmerjena v novo vlado in volitve, verjetno ne bi bilo samo 108 mrtvih. Pa že to je velika številka. Vsako življenje je dragoceno, tudi starejših in starih ljudi. To je eno temeljnih moralnih vprašanj sodobne družbe.«

Petkrat lahko rečem, da je vlada ravnala dobro!

»Smrtnost in število infekcij v položaju, kakrnšega smo dobili in je nastal, tudi s formacijo nove vlade, sijajno smo ga obvladali. Petkrat lahko rečem, da je vlada ravnala dobro. Iz tega smo se izvlekli kot zgodba o uspehu,« je v oddaji povedal sogovornik in dodal, da je bil ponosen, ko so mu prijatelji Brazilci pošiljali naslovnice člankov o Sloveniji, ki je premagala epidemijo.

Tudi v krizni situaciji se je treba držati pravil, ne pa uvesti zakon ulice

Spomnil je tudi, da v krizni situaciji ni časa za formacijo komisij in odborov. »Takrat je treba odločati. Hitro, na osnovi tistega, kar imaš. V taki situaciji lahko nastanejo nejasnosti, ampak to je bistvo kriznega odločanja. Nekakšno splošno pravilo pri tem je, da takrat, ko gre za krizo, je boljše sprejeti več ukrepov kot premalo. In tudi, ko končuješ krizno situacijo, je boljše biti zadržan kot prehiter. To je zdrava pamet. Ko pa v taki situaciji pride do določenih prekoračitev pooblastil, zato so v demokratični urejeni državi, kot je naša, številne institucije, sodišča, policija, tožilstvo, računsko sodišče, preiskovalne komisije, protikorupcijska komisija, ki imajo funkcijo nadzora. Pustimo jih, da mirno delajo. Tudi v krizni situaciji se je treba držati pravil, ne pa uvesti zakon ulice. Ne da so določeni ljudje, ki so v najboljši nameri mogoče naredili napake, vnaprej obsojeni kar tako, preko medijev in ulice.«

Tudi drugi zahtevajte enotno politiko

»Če me je kaj šokiralo v tej krizi, je bilo to, kako hitro bi nekateri nekatere linčali kar tako, vse povprek,« je bil kritičen Petrič. »Ko nekoga oblatiš, mu težko vrneš dobro ime. V neki urejeni družbi demokracije, in to mi smo, je treba biti zadržan in pameten. Vse kar je slabo in narobe je treba kaznovati, kar je dobro pohvaliti, ampak ne kar tako vse počez.« Marsičemu pa se bo treba odreči, je o posledicah krize dejal gost. »V tej težki situaciji bi človek pričakoval in jaz kot volivec in državljan pa to celo zahtevam, da se naši politični voditelji zavedajo tega, stopijo skupaj in se pogovarjajo, ne o tem, kako bodo drug drugemu nagajali, ampak, kako se bomo mi s temi problemi učinkovito srečali. Tudi drugi zahtevajte to. Zdaj je treba delati. Zavedajmo se, da stoji naša mlada republika pred težkimi problemi. Pri soočanju s problemi moramo biti enotni.«

Še več zanimivim mislim dr. Ernesta Petriča prisluhnite v posnetku oddaje!

Slovenija, Politika, Spoznanje več
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...