Premier Janša za Radio Ognjišče: Naša vrata so odprta tistim, ki želijo pomagati
Slovenija | 27.05.2020, 17:28 Helena Križnik
Zadnji dan tega meseca bo Sloveniji prinesel uradni konec epidemije novega koronavirusa. Naša država je prvo bitko z nevidnim sovražnikom, kot mu pravijo mnogi, dobila v 80 dneh. Končne zmage še ne moremo slaviti, saj strokovnjaki opozarjajo, da se nam poleti ali jeseni obeta drugi val, morda bo sledil še tretji. Prav tako se bo treba soočiti s posledicami omejitev, ki jih je bilo treba sprejeti za zajezitev širjenja okužb. Premier Janez Janša je za Radio Ognjišče ugotavljal, da je aktualna vlada preprečila kaos, čeprav so ga nekateri skušali ustvariti in se še trudijo v tej smeri.
Nismo čakali ostalih, iskali smo konkretne ukrepe za našo državo
Primerjava podatkov kaže, da je bila Slovenija pri obvladovanju prvega vala novega koronavirusa med najuspešnejšimi državami na svetu in najboljša na stari celini. Sadove so obrodili stroge omejitve, ki jih je sprejela vlada, in odgovornost velikega dela prebivalcev, ki so jih spoštovali, se je strinjal Janša. »Moram reči, da je bila Slovenija na vrhu tudi zato, ker nismo samo gledali, kaj delajo ostali, jih čakali in nato sledili, ampak smo na mnogi dolgih, tudi celonočnih pogovorih in sestankih s strokovnjaki, z ljudmi, ki se spoznajo na epidemijo, ugotavljali, kaj je tisto, kar je konkretno za Slovenijo, za naše okolje, za posamezne pokrajine pravi ukrep.«
Spoznanja in izkušnje preteklih tednov bodo v pomoč za prihodnja ravnanja
Vlada se zdaj pripravlja na morebiten nov val, Janša verjame, da bodo v pomoč spoznanja in izkušnje zadnjih tednov. Hkrati se njegova ministrska ekipa trudi oblikovati ukrepe, zaradi katerih bomo državljani in gospodarstvo lahko prebrodili tako zdravstveno krizo kot recesijo, ki trka na vrata. »Medtem ko slovenska ekstremno leva opozicija prek ekranov nacionalne televizije in POP TV kriči, kako so ti ukrepi slabi, je Evropska komisija v spomladanski gospodarski napovedi ocenila, da bo Slovenija prav zaradi teh ukrepov prihodnje leto zrasla skoraj za toliko, kolikor naj bi letos zaradi epidemije v gospodarski rasti padla. Vlada bo naredila vse, da bodo dejanski rezultati še boljši od napovedi.«
Vsak, ki ne želi nagajati, ampak pomagati, je dobrodošel
V obdobju, ki je pred nami, bo treba stopiti skupaj, Janša je zatrdil, da koalicija nima težav sodelovati z opozicijo. »Kar se tiče vlade, mene, kot predsednika vlade, ali SDS, je vsak, ki želi namesto nagajati pomagati, dobrodošel. Naša vrata bodo vedno odprta, ne glede na to, kaj je nekdo do zdaj govoril in počel.«
Kaj bo z interpelacijo proti ministru Počivalšku?
Interpelacija proti ministru za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravku Počivalšku, tako premier, gotovo ni poteza, ki bi umirila napetosti. »Iz prve roke lahko rečem, da so člani vlade, ki so bili zadolženi za oskrbo zdravstva in ostalih kritičnih dejavnosti z osebno zaščitno opremo, delali v najboljši veri, dali vse od sebe, garali dneve in noči, da smo v kritičnih trenutkih lahko poskrbeli, da vsaj zdravstvo niti en dan ni bilo brez te zaščitne opreme. Pa smo bili blizu tega.« Vse koalicijske stranke bodo zato, tako Janša, glasovale proti Počivalškovi interpelaciji.
S špekulacijami naj se ukvarjajo tisti, ki mislijo, da so njihovo poslanstvo
Prah so dvigovale kupčije med poslanskimi skupinami, za prestop v opozicijo sta se odločila poslanca SMC. Janša ne ve, ali je na vidiku še kakšen. »Vem pa, da je gospod Jani Möderndorfer kot član LMŠ bistveno večja podpora vladi kot je bil kot član SMC.«
Vrstijo se različni pozivi in celo ugibanja o novih predčasnih volitvah. »Pozivi k rekonstrukciji vlade in odstopu so tako izven časa, prostora in realnosti, da tega sploh ne bi komentiral.« Zaveda se, da lahko v koalicijski vladi kadarkoli pride do sprememb, tudi do njenega padca. »Če se vsak dan ukvarjaš s tem, ne moreš delati nič drugega,« je dodal. »Špekulacije prepuščam tistim, ki mislijo, da je to njihovo življenjsko poslanstvo.«